1. Najniższa krajowa 2024 — ile wynosi płaca minimalna netto?

Najniższa krajowa 2024 — ile wynosi płaca minimalna netto?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Najniższa krajowa, inaczej wynagrodzenie minimalne lub płaca minimalna, to najniższa możliwa stawka za pracę w danym wymiarze czasu, określana przez państwo. Jest niezależna od kompetencji pracownika i innych składowych wynagrodzenia. W Polsce płaca ta jest ustalana od 1956 roku.

W tym artykule znajdziesz obowiązujące stawki najniższej krajowej w 2024 roku na umowie o pracę (brutto i netto). Ponadto poznasz minimalną stawkę godzinową dla umów cywilnoprawnych. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł skuteczniej negocjować warunki zatrudnienia.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto na umowie o pracę?

ZRozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie 14 września 2023 roku wynika, że od 1 stycznia 2024 roku najniższa krajowa (czyli minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę) wynosi w Polsce 4242 zł, a od 1 lipca tego roku 4300 zł, czyli wzrośnie o 58 zł w stosunku do styczniowej stawki. Najczęściej jest to równowartość 3221,98 zł netto (od stycznia) i 3261,53 zł netto (od lipca). Tak wynika 

A jak obliczyć stawkę za niepełny wymiar czasu pracy? Najniższa krajowa na 3/4 etatu wyniesie 3181,50 zł brutto od stycznia i 3225 zł brutto od lipca, a przy pracy na pół etatu — 2121 zł brutto od stycznia i 2150 zł brutto od lipca.

Jednak pamiętaj, że faktyczna kwota netto zależy od tego, jakie oświadczenie PIT-2 złożył pracownik (np. czy wybrał wskazane tam ulgi i odliczenia). Dlatego może się okazać, że ostatecznie na Twoje konto wpłynie inna kwota niż podane wyżej.

Co istotne, do końca 2016 roku pracodawca miał prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy, ale nie więcej niż do 80% płacy minimalnej. Jednak od 2017 roku te przepisy już nie obowiązują — nawet nowo zatrudniony pracownik, który ma umowę o pracę, musi zarabiać co najmniej najniższą krajową.

Ponadto każdego roku płaca minimalna podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego — tak wynika z art. 2 Ustawy z dn. 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przykładowo, najniższa krajowa w 2021 roku wynosiła 2800 zł (czyli o 210 zł brutto mniej niż w 2022), a w 2020 roku — 2600 zł brutto.

Dodatkowo Polski Ład zakłada, że osoby zarabiające najniższą krajową nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

2. Ile wynosi najniższa krajowa na godzinę na umowie zlecenie?

Od 2017 roku wprowadzono również minimalną stawkę godzinową dla wybranych umów zlecenie. Dotyczy ona:

  • osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej
  • samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową i samodzielnie wykonujących zadania, które wynikają z umowy.

W takim przypadku najniższa krajowa stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosi 27,70 zł brutto (od stycznia 2024 r.) i 28,10 zł brutto (od lipca 2024 r.). Jednak kwota netto zależy od składek ZUS, kwoty zmniejszającej podatek, stosowanych ulg, wieku zleceniobiorcy i tego, czy umowa została zawarta z pracownikiem zatrudnionym też na podstawie UoP w tej samej firmie. Znając stawki, możesz obliczyć własne wynagrodzenie netto np. w kalkulatorze Gofin.

Z kolei wynagrodzenie uczniów i studentów do 26. roku życia nie jest ozusowane ani opodatkowane (do kwoty 85 528 zł brutto w skali roku), dlatego w ich przypadku minimalna kwota netto może być wyższa.

Pamiętaj też, żeby nie mylić minimalnej pensji ze średnią krajową!

Niestety, najniższa krajowa nie dotyczy osób pracujących na umowie o dzieło:

W przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym — niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy o zleceniu); z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Najniższa krajowa za granicą. Na jaką płacę minimalną możesz liczyć?

W poszukiwaniu lepszego życia wielu Polaków decyduje się pracować za granicą. Zatem jak wygląda kwestia minimalnego wynagrodzenia w innych państwach?

Oto stawki godzinowe obowiązujące w krajach, do których Polacy emigrują najczęściej:

Najniższa krajowa na godzinę za granicą (stawka brutto)

Niemcy

Od 1 stycznia 2024 r. najniższa krajowa w Niemczech to 12,41 euro brutto na godzinę (ok. 53 zł brutto).

Anglia

Najniższa krajowa w Anglii od 1 kwietnia wyniesie 11,44 funta na godzinę brutto (ok. 58 zł brutto).

Norwegia

Zarobki w Norwegii są bardzo atrakcyjnie, ale warto pamiętać, że płaca minimalna obowiązuje tylko w 9 branżach, m.in. w budownictwie, hotelarstwie i gastronomii, przemyśle okrętowym i stoczniowym, rolnictwie i ogrodnictwie czy w usługach sprzątających. Wytyczne są też bardziej szczegółowe (np. niekiedy bierze się pod uwagę doświadczenie i wiek pracownika). Np. najniższa krajowa dla niewykwalifikowanych pracowników budowlanych bez doświadczenia w branży to 214,90 koron brutto na godzinę (ok. 82 zł brutto), a dla wykwalifikowanych: 238,30 koron brutto na godzinę (ok. 91 zł brutto).

Holandia

Płaca minimalna w Holandii wynosi obecnie 13,27 euro na godzinę brutto (ok. 57 zł brutto).

USA

Najniższa krajowa w Stanach Zjednoczonych różni się w zależności od regionu i może wynosić od 7,25 do 15 dolarów brutto na godzinę (ok. 27–55 zł brutto).

Jak widać, na tle tych stawek najniższa krajowa w Polsce wypada blado. Jednak planując przeprowadzkę, warto wziąć pod uwagę też koszty utrzymania w danym państwie — a te są zwykle o wiele wyższe.

Praca za granicą nie jest dla Ciebie? Sprawdź, jak zarabiać w domu albo jak zmienić pracę, jeśli zarobki w Twojej obecnej firmie Cię nie satysfakcjonują i zobacz, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie.

Zobacz również: Trzynastka dla pracowników budżetówkiPPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? RezygnacjaTwój e-PIT: jak się zalogować i rozliczyć z podatku? oraz Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat najniższej krajowej, zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Najnizsza krajowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: