1. Outplacement — co to znaczy po polsku? Definicja i przykłady

Outplacement — co to znaczy po polsku? Definicja i przykłady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Utrata pracy i środków do życia pewnie Cię przeraża. Szukanie nowego zatrudnienia to trudny, nużący i czasochłonny proces. Niektóre firmy starają się pomóc swoim zwolnionym pracownikom przez wdrożenie tzw. outplacementu. 

W tym artykule przeczytasz, co to jest outplacement i na czym polega oraz poznasz przykłady działań w ramach takiego procesu. Dowiesz się również, jakie może przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to jest outplacement?

Outplacement (po polsku nie mamy terminu na ten proces) to najczęściej wewnątrzfirmowy system tzw. łagodnych zwolnień lub zwolnień monitorowanych. Co to dokładnie znaczy? Niektóre przedsiębiorstwa przy zwolnieniach pracowników wdrażają program aktywizacji zawodowej i pomocy w znalezieniu nowej pracy. 

Chociaż w polskim prawie nie użyto słowa outplacement, w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możemy znaleźć następujący zapis:

  1. Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych, dotyczące w szczególności:

1) pośrednictwa pracy;

2) poradnictwa zawodowego;

3) szkoleń.

  1. W przypadku zwolnienia monitorowanego pracodawca jest obowiązany podjąć działania polegające na zapewnieniu pracownikom przewidzianym do zwolnienia lub będącym w trakcie wypowiedzenia lub w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego usług rynku pracy realizowanych w formie programu.

To znaczy, że przy zwolnieniach grupowych (np. w przypadku restrukturyzacji firmy) pracodawca ma obowiązek przeprowadzić outplacement i pomóc odchodzącym pracownikom odnaleźć się w nowej sytuacji zawodowej.

Nie znaczy to jednak oczywiście, że jedynie przy zwolnieniach dużej grupy pracodawcy oferują pomoc. W niektórych firmach stosuje się też outplacement indywidualny, najczęściej w sytuacjach, gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę nie ze swojej winy. 

Zarówno w ramach outplacementu indywidualnego jak i zbiorowego, firmy podejmują różne, często szeroko zakrojone działania, m.in.:

Outplacement — przykłady

Różne firmy różnie podchodzą do outplacementu pracowników. Niektóre realizują go jedynie wewnątrz, m.in. przez dział HR firmy. Inne natomiast decydują się na zatrudnienie zewnętrznego przedsiębiorstwa do przeprowadzenia zwolnień monitorowanych.

Outplacement wewnętrzny oczywiście będzie tańszy. Z drugiej strony, zewnętrzne firmy wyspecjalizowane w tego typu procesach z pewnością przeprowadzą go skutecznie i profesjonalnie — dobrze rozpoznają problemy pracowników i wdrożą odpowiednie, optymalne rozwiązania. 

Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie wdrożony, outplacement ma wiele zalet i to zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Poznasz je w następnej części artykułu.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie korzyści outplacement przynosi pracownikom i pracodawcom?

Nie ulega wątpliwości, że utrata pracy to stresujące doświadczenie, a znalezienie nowej może wcale nie być takie proste (zgodnie ze statystkami GUS-u, średnio szukanie zatrudnienia w Polsce zajmuje ok. 8 miesięcy). Dlatego oczywiste jest, że dobrze przeprowadzony outplacement pracowników będzie dla nich korzystny.

I potwierdzają to badania — pracownicy, którzy brali udział w outplacemencie, mają wyższe poczucie bezpieczeństwa związanego z pracą i więcej nowych możliwości zawodowych. 

Ponadto, ponieważ outplacement wdraża się, gdy pracownik został zwolniony nie z własnej winy, dobrze przeprowadzony proces (np. przy wsparciu psychologa) pozwoli mu pozbyć się poczucia winy, porażki (skoro firma się z nim pożegnała, musiał zrobić coś źle) i utraty sprawczości. 

Mimo zwolnienia, pracownik któremu zostanie zaproponowany outplacement, poczuje się doceniony i nie straci pewności siebie oraz chęci rozwoju. 

I, na koniec, oczywista korzyść — szybsze znalezienie nowej pracy.

A jak wygląda to z perspektywy pracodawców? Na pierwszy rzut oka może wcale nie sprawiać wrażenia korzystnego. W końcu wdrożenie outplacementu, czy to zbiorowego czy indywidualnego, to dodatkowe koszty i czas. 

Ale outplacement pozwala firmie zachować dobrą reputację i w przyszłości zachęcać dobrych kandydatów do podjęcia pracy. Opinie o miejscach pracy szybko się roznoszą, m.in. za pośrednictwem portali internetowych.

Firma, o której wiadomo, że dba o swoich pracowników, będzie przyciągała wartościowych specjalistów i profesjonalistów. A Ci są obecnie na wagę złota.

Dodatkowo, gdy zwolnieni pracownicy poczują się potraktowani niesprawiedliwie, mogą chcieć wstąpić na ścieżkę prawną i pozwać firmę. A batalie sądowe generują naprawdę wysokie koszty i zajmują czas. 

Co więcej, pozostali pracownicy firmy, która zdecyduje się na outplacement, zachowają poczucie bezpieczeństwa i nie będą bali się o swoją zawodową przyszłość. Dzięki temu nie zaczną szybko myśleć o zmianie pracy czy przebranżowieniu. W związku z tym przedsiębiorstwo uniknie zbyt dużej rotacji. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty, co sądzisz o outplacemencie? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Outplacement

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: