Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Utrata pracy i środków do życia pewnie Cię przeraża. Szukanie nowego zatrudnienia to trudny, nużący i czasochłonny proces. Niektóre firmy starają się pomóc swoim zwolnionym pracownikom przez wdrożenie tzw. outplacementu.
W tym artykule przeczytasz, co to jest outplacement i na czym polega oraz poznasz przykłady działań w ramach takiego procesu. Dowiesz się również, jakie może przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Outplacement (po polsku nie mamy terminu na ten proces) to najczęściej wewnątrzfirmowy system tzw. łagodnych zwolnień lub zwolnień monitorowanych. Co to dokładnie znaczy? Niektóre przedsiębiorstwa przy zwolnieniach pracowników wdrażają program aktywizacji zawodowej i pomocy w znalezieniu nowej pracy.
Chociaż w polskim prawie nie użyto słowa outplacement, w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możemy znaleźć następujący zapis:
1) pośrednictwa pracy;
2) poradnictwa zawodowego;
3) szkoleń.
To znaczy, że przy zwolnieniach grupowych (np. w przypadku restrukturyzacji firmy) pracodawca ma obowiązek przeprowadzić outplacement i pomóc odchodzącym pracownikom odnaleźć się w nowej sytuacji zawodowej.
Nie znaczy to jednak oczywiście, że jedynie przy zwolnieniach dużej grupy pracodawcy oferują pomoc. W niektórych firmach stosuje się też outplacement indywidualny, najczęściej w sytuacjach, gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę nie ze swojej winy.
Zarówno w ramach outplacementu indywidualnego jak i zbiorowego, firmy podejmują różne, często szeroko zakrojone działania, m.in.:
Różne firmy różnie podchodzą do outplacementu pracowników. Niektóre realizują go jedynie wewnątrz, m.in. przez dział HR firmy. Inne natomiast decydują się na zatrudnienie zewnętrznego przedsiębiorstwa do przeprowadzenia zwolnień monitorowanych.
Outplacement wewnętrzny oczywiście będzie tańszy. Z drugiej strony, zewnętrzne firmy wyspecjalizowane w tego typu procesach z pewnością przeprowadzą go skutecznie i profesjonalnie — dobrze rozpoznają problemy pracowników i wdrożą odpowiednie, optymalne rozwiązania.
Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie wdrożony, outplacement ma wiele zalet i to zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Poznasz je w następnej części artykułu.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Nie ulega wątpliwości, że utrata pracy to stresujące doświadczenie, a znalezienie nowej może wcale nie być takie proste (zgodnie ze statystkami GUS-u, średnio szukanie zatrudnienia w Polsce zajmuje ok. 8 miesięcy). Dlatego oczywiste jest, że dobrze przeprowadzony outplacement pracowników będzie dla nich korzystny.
I potwierdzają to badania — pracownicy, którzy brali udział w outplacemencie, mają wyższe poczucie bezpieczeństwa związanego z pracą i więcej nowych możliwości zawodowych.
Ponadto, ponieważ outplacement wdraża się, gdy pracownik został zwolniony nie z własnej winy, dobrze przeprowadzony proces (np. przy wsparciu psychologa) pozwoli mu pozbyć się poczucia winy, porażki (skoro firma się z nim pożegnała, musiał zrobić coś źle) i utraty sprawczości.
Mimo zwolnienia, pracownik któremu zostanie zaproponowany outplacement, poczuje się doceniony i nie straci pewności siebie oraz chęci rozwoju.
I, na koniec, oczywista korzyść — szybsze znalezienie nowej pracy.
A jak wygląda to z perspektywy pracodawców? Na pierwszy rzut oka może wcale nie sprawiać wrażenia korzystnego. W końcu wdrożenie outplacementu, czy to zbiorowego czy indywidualnego, to dodatkowe koszty i czas.
Ale outplacement pozwala firmie zachować dobrą reputację i w przyszłości zachęcać dobrych kandydatów do podjęcia pracy. Opinie o miejscach pracy szybko się roznoszą, m.in. za pośrednictwem portali internetowych.
Firma, o której wiadomo, że dba o swoich pracowników, będzie przyciągała wartościowych specjalistów i profesjonalistów. A Ci są obecnie na wagę złota.
Dodatkowo, gdy zwolnieni pracownicy poczują się potraktowani niesprawiedliwie, mogą chcieć wstąpić na ścieżkę prawną i pozwać firmę. A batalie sądowe generują naprawdę wysokie koszty i zajmują czas.
Co więcej, pozostali pracownicy firmy, która zdecyduje się na outplacement, zachowają poczucie bezpieczeństwa i nie będą bali się o swoją zawodową przyszłość. Dzięki temu nie zaczną szybko myśleć o zmianie pracy czy przebranżowieniu. W związku z tym przedsiębiorstwo uniknie zbyt dużej rotacji.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A Ty, co sądzisz o outplacemencie? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Outplacement
Średnia:
Piszą o nas: