Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Obecnie na rynku pracy najbardziej liczą się kompetencje zawodowe. Od tego, jakie i czy je posiadasz, zależy Twoja zawodowa przyszłość i powodzenie w karierze. Powinieneś również wiedzieć, jak odpowiednio zaprezentować je pracodawcy, aby chętnie przyjął Cię do pracy.
W tym artykule znajdziesz dokładną definicję i przykłady kompetencji zawodowych. Dowiesz się również, jak i gdzie wpisać je do CV.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Zdolności, umiejętności, kwalifikacje, kompetencje — można się pogubić, prawda? Potocznie tych słów używa się zamiennie i, rzeczywiście, ich znaczenie jest dość zbliżone. Żeby wprowadzić trochę porządku i rozjaśnić sprawę, zobacz definicję kompetencji zawodowych. Łatwiej będzie Ci zrozumieć, czym są, a następnie dobrze wykorzystać je w swojej karierze.
Kompetencje zawodowe to połączenie umiejętności twardych i miękkich, wiedzy, podejścia oraz cech charakteru i osobowości, dzięki którym możemy dobrze wypełniać swoje obowiązki służbowe i wykonywać wybraną pracę.
Jak widzisz, kompetencje zawodowe to dość szeroka kategoria. Teraz zobacz konkretne przykłady.
Kompetencje zawodowe to nie tylko umiejętności twarde, ale również miękkie (zdolności interpersonalne). Tych drugich nie warto lekceważyć — są równie ważne i cenione w życiu zawodowym, co umiejętności specjalistyczne.
Oto lista przykładów kompetencji zawodowych:
Teraz zobacz listę miękkich kompetencji zawodowych:
Wiesz już, czym są kompetencje zawodowe. Teraz przeczytaj, jak je rozwijać, wykorzystać na rynku pracy i wpisać do CV.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Obecnie kompetencje zawodowe zyskują coraz większe znaczenie na rynku pracy. Dla niektórych pracodawców Twoje umiejętności będą liczyły się bardziej niż wykształcenie czy nawet doświadczenie z CV.
Oczywiście bardzo wiele zależy od zawodu — inne będą kompetencje zawodowe nauczyciela, a inne opiekuna medycznego, lekarza czy też sprzedawcy. Na niektórych stanowiskach najważniejsza jest specjalistyczna wiedza, a w wielu innych będą liczyły się odpowiednie cechy charakteru w CV (np. asertywność czy zdolności komunikacyjne).
Kompetencje to jeden z największych atutów w CV, jaki możemy sobie wyobrazić. Dlatego zdecydowanie warto je rozwijać — chodzić na kursy i szkolenia, czy samodzielnie uczyć się nowych umiejętności (np. korzystając z darmowych materiałów, które bez problemu możesz znaleźć w internecie), stale poszerzać wiedzę i kwalifikacje zawodowe.
Pamiętaj również, że obecnie coraz więcej młodych osób zmienia pracę, a do podjęcia nowych wyzwań zawodowych i w zawodach przyszłości, przydają się różne umiejętności. Dlatego warto inwestować we własny rozwój. Zwłaszcza że jednymi z kluczowych kompetencji na rynku pracy są elastyczność i umiejętność szybkiego uczenia się.
Oczywiście, gdy już zdobędziesz odpowiednie kompetencje zawodowe, warto wiedzieć, jak zaprezentować je pracodawcy w atrakcyjny sposób w CV i liście motywacyjnym oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zobacz na poniższym przykładzie, jak wpisać kompetencje zawodowe do CV:
Umiejętności
Umiejętności twarde:
Umiejętności miękkie
Kompetencje zawodowe do CV najlepiej wpisać w sekcji z umiejętnościami i podzielić je na miękkie i twarde. Cały życiorys zawodowy napisz tak, aby pasował do oferty pracy — w curriculum vitae wpisz te zdolności, których poszukują w ogłoszeniu o pracę.
Oczywiście tylko jeśli je opanowałeś — kłamstwo w CV to bardzo zła praktyka. W CV warto również wpisać kursy i szkolenia, które potwierdzą Twoje kompetencje, a o zdobytej wiedzy będzie świadczyło wykształcenie.
W dobrym liście motywacyjnym również powinieneś wspomnieć o swoich kompetencjach. Napisz, jak wykorzystywałeś je w poprzedniej pracy i pokaż na przykładach, że rzeczywiście świetnie je opanowałeś.
Kiedy rekruter zapyta Cię na rozmowie kwalifikacyjnej o kompetencje zawodowe, również używaj konkretnych przykładów i sytuacji z Twojej kariery, w których posłużyłeś się daną umiejętnością. Nie bądź przesadnie skromny, ale też unikaj zarozumiałości — obie postawy negatywnie wpłyną na to, jak rozmówca Cię oceni.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Jakie kompetencje zawodowe uważasz za ważne i wykorzystujesz w swojej pracy? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Kompetencje zawodowe
Średnia:
Piszą o nas: