1. Gdzie szukać pracy w 2024? Najlepsze portale z ofertami

Gdzie szukać pracy w 2024? Najlepsze portale z ofertami

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Gdzie szukać pracy? Na pewno zadajesz sobie to pytanie, jeśli planujesz zmianę stanowiska, przebranżowienie albo jesteś na początku drogi zawodowej. I słusznie. Miejsc z ogłoszeniami jest bardzo dużo i warto wiedzieć, gdzie możesz znaleźć uczciwie i atrakcyjne oferty.

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie szukać pracy, również za granicą. Poznasz sprawdzone strony internetowe z ofertami i inne również „analogowe” sposoby na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Gdzie szukać pracy? Lista wyszukiwarek ofert i portali

W internecie znajdziesz całe mnóstwo job boardów, czyli serwisów publikujących oferty, oraz stron z ogłoszeniami, na których można m.in. znaleźć propozycje pracy.

Oprócz tego pracy można szukać w mediach społecznościowych, zarówno na serwisach poświęconych głównie sprawom zawodowym jak LinkedIn czy GoldenLine, jak i na Facebookowych grupach czy innych portalach.

Możliwości jest naprawdę wiele. Trudno nie pogubić się w gąszczu ogłoszeń, mniejszych i większych portali. Dlatego, jeśli nie możesz znaleźć pracy, zacznij od stron internetowych z naszej listy.

Gdzie szukać pracy w internecie? Portale 

  • Pracuj.pl— największa wyszukiwarka ofert pracy w Polsce. Znajdziesz tam oferty (obecnie prawie 100 tys.!) z każdej branży i dla każdego poziomu doświadczenia oraz porady zawodowe. Z serwisu da się korzystać bez zakładania konta, ale po zalogowaniu możesz dostawać maile z wybranymi dla Ciebie ofertami.
  • Praca.pl — w tym serwisie znajdziesz sporą bazę ofert pracy, porady zawodowe oraz kalkulator wynagrodzeń. Portal daje możliwość wysłania aplikacji prosto z ogłoszenia do pracodawcy.
  • GoWork.pl — serwis z dużą liczbą ofert pracy oraz opiniami o pracodawcach i możliwością szukania pracowników
  • Aplikuj.pl — szeroka baza ofert pracy i możliwość aplikowania przez formularz bezpośrednio z portalu.
  • PracaTobie.pl — na tym portalu znajdziesz oferty pracy, porady zawodowe oraz bazę uczelni i szkoleń.
  • Jobs.pl — wyszukiwarka z ofertami pracy w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. 
  • RocketJobs.pl — serwis z ofertami dedykowany pracy w szeroko pojętym marketingu — dla copywriterów, w SEO, designie, PR-ze czy sprzedaży. Oprócz tego znajdziesz na nim również artykuły, branżowe newsy czy nawet zestawienia memów.
  • NoFluffJobs.pl — portal dla osób szukających pracy w branży IT. Ma przyjazną nawigację i dokładny podział na konkretne stanowiska (front-end developerzy, software engineerzy czy testerzy). 
  • InterviewMe.pl — portal z bazą ofert pracy, profilami pracodawców i mnóstwem artykułów poradnikowych.
  • InfoPraca.pljob board, w którym znajdziesz ok. 15 tys. ofert i bloga z poradami.

Oprócz tego możesz również szukać pracy w internecie na portalach z ogłoszeniami jak np. OLX, gdzie obecnie najwięcej Polaków szuka pracy.

Przez OLX możesz wysłać CV prosto to pracodawcy, co oszczędzi Ci pisania maili z CV.

W Polsce jest również kilka serwisów, które agregują oferty pracy z innych źródeł, np. Indeed (największa wyszukiwarka ofert pracy na świecie!) czy Jooble.

Ponadto, jeśli masz upatrzonego pracodawcę i wiesz, gdzie szukać pracy, zawsze możesz sprawdzać jego stronę internetową — część polskich firm publikuje oferty pracy bezpośrednio u siebie.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Gdzie szukać pracy w mediach społecznościowych?

Przede wszystkim na portalach poświęconych tylko sprawom zawodowym, czyli na LinkedInie i GoldenLine. Na obu warto utworzyć sobie profil i nawiązywać znajomości z rekruterami czy innymi osobami z branży.

Zarówno na GoldenLine jak i na LinkedInie dostępnych jest również wiele ofert pracy w tym również niepublikowanych nigdzie indziej. Ponadto gdy firma, w której chciałbyś pracować, obecnie nie prowadzi rekrutacji, możesz napisać wiadomość do osoby z działu HR i zaproponować swoją kandydaturę.

Obecnie z LinkedIna korzysta aż 93 % rekruterów na świecie — to daje Ci nie tylko możliwość szukania pracy, ale również otrzymania propozycji bezpośrednio przez portal. Jeśli zastanawiasz się więc, gdzie szukać pracy, koniecznie załóż konto w portalu — być może praca sama znajdzie Ciebie. 

Gdzie szukać pracy na Facebooku? W menu po lewej stronie znajdziesz zakładkę „Oferty pracy” (część z nich może również wyświetlać się jako reklamy w Twoim feedzie). Oprócz tego możesz też zaglądać na przeznaczone do szukania pracy grupy (np. Praca Warszawa, Mam pracę dla freelancera, Praca IT, Praca w mediach), których jest naprawdę wiele — znaczna część skupia się na ofertach tylko z danego miasta albo branży.

Na Facebooku warto jednak zachować ostrożność i zawsze sprawdzać potencjalnego pracodawcę. Grupy bywają otwarte dla wszystkich i można na nich natknąć się na fałszywe czy też po prostu wyjątkowo nieatrakcyjne oferty. 

2. Gdzie szukać pracy za granicą?

Tutaj też nie będzie zaskoczenia — najlepiej przez internet. Oczywiście warto być ostrożnym i korzystać z zaufanych wyszukiwarek ofert pracy i portali, jak wyżej wymieniony jobs.pl, Europejski Portal Mobilności Zawodowej (EURES), Poloniusz czy pracujwunii.org.

Oferty pracy za granicą znajdziesz również na LinkedIn, Indeed i w grupach na Facebooku. 

A to przykładowe strony z ofertami pracy sezonowej w różnych państwach:

Praca w Niemczech

Większość ofert dotyczących sezonowej pracy w Niemczech dotyczy zbiorów warzyw i owoców. Oferty pracy w Niemczech są m.in. tej stronie

Praca w Holandii

W Holandii czy też w Niderlandach potrzebni są pracownicy fizyczni, m.in. przy zbiorach warzyw, kwiatów i owoców. Oferty pracy w Holandii znajdziesz tutaj i tutaj.

Praca w Norwegii

Norwegowie poszukują pracowników sezonowych przy zbiorach, opiece nad osobami starszymi oraz w turystyce. Ofert pracy w Norwegii szukaj na tej stronie.

3. Gdzie jeszcze można szukać pracy?

Chociaż świat to nie tylko internet, coraz mniej jest miejsc, gdzie warto szukać pracy analogowo — co nie znaczy, że nie istnieją. Możesz zarejestrować się jako bezrobotny i zgłosić do urzędu pracy lub skorzystać z oferty prywatnych pośrednictw i targów pracy.

Jak w życiu, tak i w karierze liczą się znajomości. I chociaż procesy rekrutacyjne są coraz bardziej sformalizowane, zawsze możesz spróbować pogadać ze znajomymi i wspomnieć, że szukasz pracy. Być może ich firma akurat kogoś poszukuje albo słyszeli o ciekawej ofercie.

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie najlepiej szukać pracy, odpowiedź jest prosta — w internecie. Na portalach związanych z życiem zawodowym, znajdziesz nie tylko setki ofert, czy porady jak napisać CV czy list motywacyjny i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. To również świetnie źródło kontaktów — z dawnymi znajomymi, rekruterami i pracodawcami.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Nadal nie jesteś pewien, gdzie szukać pracy? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Gdzie szukac pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.23  (31 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: