1. Mocne i słabe strony – co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Mocne i słabe strony – co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewny. Niestety, niewielu kandydatów potrafi na nie odpowiadać w przekonujący sposób. Ty możesz być od nich lepszy — wystarczy, że przeczytasz ten artykuł i zastosujesz się do zawartych w nim porad.

Za chwilę zobaczysz na przykładach, jak podkreślić swoje mocne strony w rozmowie z rekruterem oraz jak skutecznie mówić o swoich słabościach. Dowiesz się, czego unikać na rozmowie kwalifikacyjnej, opowiadając o mocnych i słabych stronach swojego charakteru. Dzięki temu Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Mocne strony pracownika. Jak podkreślić swoje zalety na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytania rekrutacyjne o Twoje mocne strony mają sprawdzić, czy jesteś pewny swoich kompetencji i potrafisz z nich efektywnie korzystać. Pamiętaj o tym — bo dobrze przygotowana odpowiedź na to pytanie może potwierdzić Twoje atuty z CV (najpierw upewnij się jednak, co to atut w Twoim zawodzie) i ostatecznie przekonać rekrutera, że warto w Ciebie zainwestować.

Oczywiście, powtórzenie wszystkich twardych i miękkich umiejętności z CV podczas rozmowy o pracę nie ma sensu — w końcu wyliczanie w kółko tych samych mocnych stron jeszcze nie dowodzi, że naprawdę je posiadasz. Poza tym rekruter najpewniej będzie miał Twój życiorys zawodowy przed oczami i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wolałby usłyszeć od Ciebie coś więcej.

Jak mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o mocnych stronach?

Chcesz odnieść sukces rekrutacyjny? Popracuj nad technikami autoprezentacji i naucz się opowiedzieć kilka słów o sobie w taki sposób, by bilans Twoich mocnych i słabych stron wypadł na Twoją korzyść. W tym celu spróbuj tak opisać swoje zalety, by pracodawca na pewno je zapamiętał. W jaki sposób?

Zamiast podawać rekruterowi całą listę umiejętności z CV, wybierz dwie lub trzy najważniejsze — najlepiej te, które widnieją w ofercie pracy lub o których wiesz, że są przydatne w Twoim zawodzie. Jeśli to możliwe, zadbaj, by każda z wymienionych przez Ciebie mocnych stron należała do innej kategorii:

  • doświadczenie (np. umiejętność zarządzania zespołem, obsługa programów i aplikacji)
  • wiedza (np. dobra znajomość przepisów, mówienie w języku obcym)
  • mocne strony charakteru (np. otwartość na nowe doświadczenia, komunikatywność i inne wpisane przez Ciebie cechy do CV).

Następnie podaj przykład sytuacji, kiedy to wykorzystałeś daną mocną stronę w praktyce. Jak to zrobić?

W opowiadaniu o mocnych stronach osobowości pomoże Ci tzw. model STAR:

S (ang. specific situation) — opisz konkretną sytuację, w której się znalazłeś.

T (ang. task) — wyjaśnij, jakie zadanie musiałeś w związku z tym wykonać.

A (ang. action) — powiedz, co w tym celu zrobiłeś. 

R (ang. result) — opisz rezultat swoich działań, czyli konkretną korzyść dla firmy.

W tym miejscu możesz przytoczyć też przykład swojego największego sukcesu zawodowego z CV. Inspiracją do wybrania swoich mocnych stron mogą też być dla Ciebie dobrze napisane cele zawodowe, czyli krótki opis siebie w CV.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Mocne strony — przykłady

Wciąż zadajesz sobie pytanie: które z moich mocnych stron wybrać? Jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i sprawdź, jakie oczekiwania spełniasz. A potem naucz się o nich krótko i przekonująco opowiadać. Przykład?

Oto prawdziwa treść ogłoszenia o pracę na stanowisko nauczyciela matematyki:

Nasze wymagania:

  • znasz bardzo dobrze dany przedmiot
  • zależy Ci na postępach Twoich uczniów
  • chcesz zdobyć cenne doświadczenie
  • jesteś elastyczny i z optymizmem patrzysz na świat
  • chcesz otrzymywać przewidywalne wynagrodzenie.

A to odpowiedź na pytanie o mocne strony nauczyciela tego przedmiotu, oparta na modelu STAR:

Wyróżnia mnie pasja do matematyki, dzięki czemu jej nauczanie przychodzi mi z łatwością. Wiem, że matematyka często uchodzi za trudny albo nudny przedmiot, a to źle wpływa na przyswajanie wiedzy. Dlatego nie straszę swoich uczniów maturą, a raczej staram się im pokazać, że matematyka naprawdę się przydaje. W tym celu chętnie sięgam po przykłady z codziennego życia — np. mówię o rachunku prawdopodobieństwa w kontekście grania w gry i podpowiadam, jak zwiększyć swoje szanse na wygraną. Dzięki temu wyniki moich uczniów są znacznie lepsze niż jeszcze 2 lata temu.

Oczywiście, niektóre zalety są dla człowieka uniwersalne i pasują do większości zawodów. Jeśli więc nadal nie wiesz, jakie są Twoje mocne strony, sprawdź listę poniżej i wybierz cechy, które najlepiej Cię opisują.

Mocne strony — lista

Oto uniwersalne mocne strony pracownika:

  • dobra organizacja pracy
  • punktualność
  • kreatywność
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • zaangażowanie
  • dbałość o relacje biznesowe
  • komunikatywność
  • otwartość na krytykę
  • elastyczność
  • umiejętność szybkiego uczenia się
  • uczciwość
  • dbałość o rozwój swoich kompetencji
  • umiejętność pracy zespołowej.

2. Słabe strony pracownika. Jak mówić o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytanie o Twoje słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej może Cię zaskoczyć, ale wielu rekruterów wciąż lubi je zadawać. Oczywiście, może ono przybierać różne formy — np. Która z Twoich cech do tej pory najbardziej przeszkadzała Twoim współpracownikom? albo Za co najczęściej krytykował Cię przełożony?

Kluczem do sukcesu jest dobrze przemyślana odpowiedź. Ale żeby ją ułożyć, warto najpierw poznać powody, dla których rekruter wypytuje o Twoje wady.

Idealny pracownik to taki, który jest świadomy zarówno swoich mocnych jak i słabych stron. Ta wiedza pozwala mu pracować efektywnie — czyli maksymalizować korzyści i minimalizować straty wynikające z własnych predyspozycji. Pracodawca chce też sprawdzić, czy poradzisz sobie w nowej pracy i znajdziesz wspólny język ze współpracownikami.

Poza tym wady ma każdy i rekruterzy doskonale o tym wiedzą. Dlatego kiepską taktyką będzie wymienianie w tym miejscu cech, które pracodawca, naszym zdaniem, powinien uznać za zaletę — takie jak pracoholizm czy perfekcjonizm. Doświadczony rekruter słyszał to już tysiące razy, więc nie wypadniesz zbyt wiarygodnie. To także widoczna próba manipulacji jego opinią, co raczej nie wróży Ci rychłego zatrudnienia.

Zatem jak mówić o swoich słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej? Możesz to zrobić na dwa sposoby.

1. Opisz słabą stronę, którą starasz się wyeliminować

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Swoją słabą stronę opisz jak wyzwanie, któremu starasz się sprostać. Powiedz, z czym masz problem, co zmotywowało Cię do zmiany i jak próbujesz z tym walczyć. Pokaż, że jesteś konsekwentny w pracy nad sobą. W ten sposób z pewnością zrobisz wrażenie na pracodawcy!

Oto przykład dobrej odpowiedzi na pytanie o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej:

Mam problem z szybkim odpisywaniem na maile. Dlatego jakiś czas temu założyłem sobie, że każdy dzień pracy zacznę od przejrzenia swojej skrzynki, a w pierwszej kolejności skupię się na mailach dotyczących spraw, które wymagają ode mnie najszybszej odpowiedzi. Dzięki temu nie dostaję już skarg od współpracowników i mam wrażenie, że moja praca z dnia na dzień jest lepiej zorganizowana.

Uwaga: jeśli chcesz, by rekruter odebrał Cię pozytywnie, zadbaj, by odpowiedź na to pytanie była krótsza niż wypowiedź o Twoich mocnych stronach.

Wymień słabą stronę, która nie jest istotna w Twojej pracy

Mimo że w ogólnym ujęciu niektóre cechy odbieramy zwykle jako negatywne lub pozytywne, to nie każdy zawód wymaga tych samych mocnych i słabych stron. Coś, co będzie zaletą księgowej — np. nadmierna dokładność i skrupulatność — menedżerowi może utrudnić szybkie podejmowanie decyzji.

Jeśli więc na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter zapyta Cię o Twoje słabe strony, wymień wadę, która nie ma znaczenia w Twojej pracy.

Oto przykłady słabych stron pracowników, na które rekruter może przymknąć oko:

  • niechęć do wystąpień publicznych w pracy informatyka
  • nieznajomość języka angielskiego w zawodzie pracownika fizycznego
  • niedostateczna znajomość obsługi komputera w pracy listonosza
  • niechęć do pisania maili w pracy mechanika samochodowego.

Oczywiście, również w tym wypadku możesz pokazać, że mimo tych wad starasz się nad sobą pracować i nie zniechęcasz się niepowodzeniami — a to bardzo mocna strona charakteru, ceniona w każdym zawodzie.

Zachęcam Cię też do przeczytania innego naszego poradnika: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących.

3. Pytanie o mocne i słabe strony — czego nie mówić na rozmowie o pracę?

Przede wszystkim unikaj kłamstwa — zarówno w CV, jak i w rozmowie z rekruterem. Z naszego badania o kłamstwach na rozmowie kwalifikacyjnej wynika, że co czwarty kandydat przyłapany na próbie oszustwa traci szansę na zatrudnienie, dlatego nie warto ryzykować. Lepiej nauczyć się opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach oraz reagować na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w taki sposób, by nie dać się zaskoczyć.

Poza tym spróbuj znaleźć złoty środek w mówieniu o sobie. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej wymienisz zbyt wiele swoich mocnych stron (których w dodatku nie uzasadnisz) i żadnej wady, możesz zostać uznany za osobowość narcystyczną. Z kolei zbyt długa i emocjonalna opowieść o Twoich słabych stronach może sprawić, że to o nich rekruter będzie pamiętał w pierwszej kolejności.

Potrafisz wymienić swoje mocne i słabe strony, ale nie wiesz, jak rozwinąć swoją wypowiedź na rozmowie kwalifikacyjnej? Możesz przeprowadzić tzw. analizę SWOT. Ta metoda pomoże Ci ustalić szanse i zagrożenia związane z Twoimi zaletami i wadami. W ten sposób łatwiej zauważysz, jakie mocne strony Twojej osobowości przydadzą Ci się w pracy oraz nad którymi słabymi stronami warto pracować.

To bardzo ważne — bo jeśli rekruter zapyta Cię o przykłady Twoich mocnych lub słabych stron, a Ty nie będziesz umiał powiedzieć nic więcej, może uznać, że nie przygotowałeś się do rozmowy, a zatem nie zależy Ci na tej pracy. A to byłoby dosyć… słabe.

Przeczytaj również nasze poradniki: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?,  Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi oraz Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć.

Dowiedz się też, co zrobić, jeśli wysyłasz CV i nikt nie odpowiada.

A jak Ty opisałbyś swoje mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej? A może rozmowę na temat swoich wad i zalet masz już za sobą? Daj znać na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Mocne i slabe strony

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.69  (111 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: