1. Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady

Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Coraz więcej osób w Polsce wykonuje pracę biurową i w usługach (a więc siedzącą) i dodatkowo ma mniej czasu na sport oraz aktywność fizyczną. W związku z tym zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie. 

To jednak trudny zawód, który wymaga wielu lat przygotowań i nauki oraz konkretnych umiejętności oraz cech charakteru. 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać fizjoterapeutą — jakie studia (i czy w ogóle) są potrzebne i jak prawnie regulowany jest ten zawód w Polsce. Dowiesz się również, jakie kompetencje są niezbędne w tej profesji, a na koniec zobaczysz, jak napisać skuteczne CV, dzięki któremu łatwo znajdziesz pracę w gabinecie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać fizjoterapeutą w Polsce?

Jak możesz zobaczyć w Barometrze Zawodów, w dużej części Polski występuje deficyt fizjoterapeutów. To oznacza, że nie powinieneś mieć problemu, żeby znaleźć zatrudnienie. Ale żeby móc podjąć pracę, musisz spełnić kilka warunków. 

Dokładne regulacje znajdziesz w Ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią, aby zostać fizjoterapeutą, należy:

 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
 • mieć orzeczenie lekarskie, które potwierdzi, że stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
 • wykazywać znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu
 • posiadać dyplom, świadectwo lub inny dokument, potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

To oczywiście znaczy, że musisz skończyć 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia. W Polsce oferuje je naprawdę wiele uczelni (głównie medyczne i sportowe) — zarówno publicznych, jak i prywatnych, m.in.:

Co więcej, aby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, musisz odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową oraz zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny. Te warunki nie dotyczą osób, które rozpoczęły studia w latach 2012–2017. Dla nich wymaganiem jest jedynie ukończenie odpowiednich studiów.

Ponadto, aby zacząć pracować w tym zawodzie, musisz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Wniosek możesz wypełnić na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Następnie musisz go wydrukować, podpisać i złożyć wraz z odpowiednimi dokumentami (dyplomem ukończenia studiów, zdjęciem i potwierdzeniem opłaty) w siedzibie KIF w Warszawie, albo wysłać pocztą. 

Czy da się zostać fizjoterapeutą bez studiów?

Obecnie nie jest to możliwe. Natomiast przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, wystarczył tytuł zawodowy technika fizjoterapii po skończeniu szkoły policealnej. 

Studia studiami, ale w zawodzie fizjoterapeuty potrzebne są naprawdę różne kwalifikacje zawodowe. Jakie? Przeczytasz w następnej części artykułu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie cechy i umiejętności są potrzebne, aby zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia łączy pracę z pacjentem oraz kompetencje zawodowe obejmujące leczenie i profilaktykę. Dlatego, aby zostać dobrym fizjoterapeutą, musisz wyróżniać się zarówno umiejętnościami miękkimi, jak i twardymi.

Specjalistyczne kompetencje, które przydadzą Ci się w zawodzie fizjoterapeuty, to m.in.:

 • sprawdzanie sprawności ruchowej pacjentów
 • układanie planów ćwiczeń fizjoterapeutycznych
 • prowadzenie fizjoterapii indywidualnej i terapii zajęciowej
 • diagnostyka wad postawy ciała
 • wykonywanie masaży
 • prowadzenie rehabilitacji ruchowej
 • wysoka sprawność fizyczna
 • prowadzenie dokumentacji medycznej.

Jeśli zaś chodzi o umiejętności interpersonalne, potrzebne będą np.:

 • empatia
 • zdolności komunikacyjne
 • wysoka kultura osobista
 • życzliwość i cierpliwość
 • odpowiedzialność i wysoka etyka pracy
 • umiejętność pracy w zespole
 • umiejętność aktywnego słuchania
 • umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji z pacjentami
 • gotowość do podnoszenia własnych kompetencji
 • motywowanie pacjentów.

A gdy już zdobędziesz potrzebne kwalifikacje, przyjdzie pora na napisanie profesjonalnego CV. Jak to zrobić? Zobacz następną część artykułu.

3. Jak napisać CV, żeby zostać fizjoterapeutą?

W CV fizjoterapeuty powinieneś podkreślić przede wszystkim swoje umiejętności, zarówno związane stricte z zawodem, jak i kompetencje miękkie, oraz dotychczasowe doświadczenie. Możesz zacząć już na samym początku życiorysu — w podsumowaniu i celach zawodowych.

Jest to krótka, kilkuzdaniowa sekcja CV, w której podajesz najważniejsze informacje o przebiegu swojej kariery zawodowej. Wpisz ją na górze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi, tak aby od razu przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go do dalszej lektury.

Następnie w dobrym CV najlepiej podać swoje doświadczenie. Wymień wszystkie miejsca pracy związane z zawodem fizjoterapeuty, daty zatrudnienia oraz krótko opisz swoje obowiązki oraz największe osiągnięcia zawodowe.

Ponieważ w zawodzie fizjoterapeuty nie możesz pracować bez ukończenia studiów, warto w CV wpisać wykształcenie. Podaj więc nazwę uczelni oraz rok rozpoczęcia i ukończenia nauki. Możesz również wymienić kursy, szkolenia i certyfikaty, które masz. 

Następnie przygotuj krótką sekcję z najważniejszymi umiejętnościami w CV, a na samym końcu dokumentu możesz opisać swoje zainteresowania

W stopce curriculum vitae nie zapomnij dodać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji

A jeśli chcesz wywrzeć świetne wrażenie na pracodawcy, wraz z gotowym CV wyślij list motywacyjny. Możesz w nim szerzej opisać swoją drogę zawodową oraz wyjaśnić, dlaczego zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.

Przeczytaj też: Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Porady i Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku?.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać fizjoterapeutą? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac fizjoterapeuta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.4  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: