1. Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady

Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Coraz więcej osób w Polsce wykonuje pracę biurową i w usługach (a więc siedzącą) i dodatkowo ma mniej czasu na sport oraz aktywność fizyczną. W związku z tym zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie. 

 

To jednak trudny zawód, który wymaga wielu lat przygotowań i nauki oraz konkretnych umiejętności oraz cech charakteru. 

 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać fizjoterapeutą — jakie studia (i czy w ogóle) są potrzebne i jak prawnie regulowany jest ten zawód w Polsce. Dowiesz się również, jakie kompetencje są niezbędne w tej profesji, a na koniec zobaczysz, jak napisać skuteczne CV, dzięki któremu łatwo znajdziesz pracę w gabinecie.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać fizjoterapeutą w Polsce?

 

Jak możesz zobaczyć w Barometrze Zawodów, w dużej części Polski występuje deficyt fizjoterapeutów. To oznacza, że nie powinieneś mieć problemu, żeby znaleźć zatrudnienie. Ale żeby móc podjąć pracę, musisz spełnić kilka warunków. 

 

Dokładne regulacje znajdziesz w Ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią, aby zostać fizjoterapeutą, należy:

 

 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
 • mieć orzeczenie lekarskie, które potwierdzi, że stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
 • wykazywać znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu
 • posiadać dyplom, świadectwo lub inny dokument, potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

 

To oczywiście znaczy, że musisz skończyć 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia. W Polsce oferuje je naprawdę wiele uczelni (głównie medyczne i sportowe) — zarówno publicznych, jak i prywatnych, m.in.:

 

 

Co więcej, aby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, musisz odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową oraz zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny. Te warunki nie dotyczą osób, które rozpoczęły studia w latach 2012–2017. Dla nich wymaganiem jest jedynie ukończenie odpowiednich studiów.

 

Ponadto, aby zacząć pracować w tym zawodzie, musisz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Wniosek możesz wypełnić na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

 

Następnie musisz go wydrukować, podpisać i złożyć wraz z odpowiednimi dokumentami (dyplomem ukończenia studiów, zdjęciem i potwierdzeniem opłaty) w siedzibie KIF w Warszawie, albo wysłać pocztą. 

 

Czy da się zostać fizjoterapeutą bez studiów?

 

Obecnie nie jest to możliwe. Natomiast przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, wystarczył tytuł zawodowy technika fizjoterapii po skończeniu szkoły policealnej. 

 

Studia studiami, ale w zawodzie fizjoterapeuty potrzebne są naprawdę różne kwalifikacje zawodowe. Jakie? Przeczytasz w następnej części artykułu.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jakie cechy i umiejętności są potrzebne, aby zostać fizjoterapeutą?

 

Fizjoterapia łączy pracę z pacjentem oraz kompetencje zawodowe obejmujące leczenie i profilaktykę. Dlatego, aby zostać dobrym fizjoterapeutą, musisz wyróżniać się zarówno umiejętnościami miękkimi, jak i twardymi.

 

Specjalistyczne kompetencje, które przydadzą Ci się w zawodzie fizjoterapeuty, to m.in.:

 

 • sprawdzanie sprawności ruchowej pacjentów
 • układanie planów ćwiczeń fizjoterapeutycznych
 • prowadzenie fizjoterapii indywidualnej i terapii zajęciowej
 • diagnostyka wad postawy ciała
 • wykonywanie masaży
 • prowadzenie rehabilitacji ruchowej
 • wysoka sprawność fizyczna
 • prowadzenie dokumentacji medycznej.

 

Jeśli zaś chodzi o umiejętności interpersonalne, potrzebne będą np.:

 

 • empatia
 • zdolności komunikacyjne
 • wysoka kultura osobista
 • życzliwość i cierpliwość
 • odpowiedzialność i wysoka etyka pracy
 • umiejętność pracy w zespole
 • umiejętność aktywnego słuchania
 • umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji z pacjentami
 • gotowość do podnoszenia własnych kompetencji
 • motywowanie pacjentów.

 

A gdy już zdobędziesz potrzebne kwalifikacje, przyjdzie pora na napisanie profesjonalnego CV. Jak to zrobić? Zobacz następną część artykułu.

 

3. Jak napisać CV, żeby zostać fizjoterapeutą?

 

W CV fizjoterapeuty powinieneś podkreślić przede wszystkim swoje umiejętności, zarówno związane stricte z zawodem, jak i kompetencje miękkie, oraz dotychczasowe doświadczenie. Możesz zacząć już na samym początku życiorysu — w podsumowaniu zawodowym.

 

Jest to krótka, kilkuzdaniowa sekcja CV, w której podajesz najważniejsze informacje o przebiegu swojej kariery zawodowej. Wpisz ją na górze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi, tak aby od razu przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go do dalszej lektury.

 

Następnie w dobrym CV najlepiej podać swoje doświadczenie. Wymień wszystkie miejsca pracy związane z zawodem fizjoterapeuty, daty zatrudnienia oraz krótko opisz swoje obowiązki oraz największe osiągnięcia zawodowe.

 

Ponieważ w zawodzie fizjoterapeuty nie możesz pracować bez ukończenia studiów, warto w CV wpisać wykształcenie. Podaj więc nazwę uczelni oraz rok rozpoczęcia i ukończenia nauki. Możesz również wymienić kursy, szkolenia i certyfikaty, które masz. 

 

Następnie przygotuj krótką sekcję z najważniejszymi umiejętnościami w CV, a na samym końcu dokumentu możesz opisać swoje zainteresowania

 

W stopce curriculum vitae nie zapomnij dodać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji

 

A jeśli chcesz wywrzeć świetne wrażenie na pracodawcy, wraz z gotowym CV wyślij list motywacyjny. Możesz w nim szerzej opisać swoją drogę zawodową oraz wyjaśnić, dlaczego zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.

 

Przeczytaj też: Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Porady i Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku?.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać fizjoterapeutą? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac fizjoterapeuta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.00  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: