1. Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości w 2024 r.?

Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości w 2024 r.?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca agenta nieruchomości kusi wiele osób wysokimi prowizjami od sprzedaży oraz elastycznym czasem pracy. Z drugiej strony pośrednicy muszą mieć ciągły kontakt z klientami i dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne i negocjacyjne — z tego powodu, nie jest to zawód dla każdego.

Jeśli jednak lubisz pracę z ludźmi i chcesz spróbować swoich sił jako pośrednik handlu nieruchomościami, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Przeczytasz tutaj, jak zostać agentem nieruchomości oraz dowiesz się, jakie cechy i umiejętności są potrzebne w tym zawodzie. Dowiesz się również, jak napisać CV, które pomoże Ci zdobyć atrakcyjne zatrudnienie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać agentem nieruchomości?

Do 2013 r., aby zostać agentem nieruchomości, trzeba było uzyskać państwową licencję. A żeby móc się o nią ubiegać należało mieć wykształcenie wyższe (lub zdać państwowy egzamin) i odbyć praktykę. Teraz jednak łatwiej jest zacząć pracę w tym zawodzie.

W 2013 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, potocznie zwana ustawą deregulacyjną, która zniosła obowiązek posiadania licencji pośrednika obrotu nieruchomościami. 

Jeśli jednak zależy Ci na dokumencie, potwierdzającym kompetencje pośrednika, możesz uzyskać licencję od Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Aby móc się o nią ubiegać, musisz mieć co najmniej wykształcenie średnie, odbyć kurs PFRN i zdać egzamin. Licencja jest ważna przez 3 lata. Po upływie tego okresu musisz ją odnowić. 

Obecnie więc nie ma zbyt wielu formalnych wymagań, aby zostać agentem nieruchomości. Potrzebujesz jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) w razie pomyłek i błędów przy pośredniczeniu w sprzedaży. 

W tej pracy bardzo ważna jest jednak znajomość prawa i zagadnień związanych z księgami wieczystymi — wielu agentów nieruchomości jest z wykształcenia prawnikami lub ekonomistami. 

Niektórzy pracodawcy, np. agencje czy biura nieruchomości, chcą współpracować z agentami na podstawie kontraktu B2B. Możesz więc musieć założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Dlatego też, zanim zaczniesz pracować jako pośrednik, dokładnie przejrzyj oferty pracy i zobacz, jakie wymagania stawiają pracodawcy. Najczęściej nie jest potrzebne wyższe wykształcenie i wiele specjalistycznych kompetencji. 

Przeczytaj też nasz poradnik: Działalność nierejestrowa 2024: limit i usługi.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. kie umiejętności i cechy charakteru są potrzebne, aby zostać pośrednikiem nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości wiąże się przede wszystkim z kontaktem i negocjacjami z klientami i kupcami. Dlatego też pracodawcy zatrudniający pośredników wymagają przede wszystkim kompetencji miękkich.

Nie znaczy to jednak oczywiście, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie potrzebują żadnych umiejętności twardych. W tym zawodzie na pewno przydadzą Ci się:

  • prawo jazdy kategorii B (żeby móc szybko i łatwo przemieszczać się na spotkania z klientami)
  • znajomość prawa mieszkaniowego
  • wiedza na temat rynku nieruchomości
  • znajomość programów komputerowych, np. pakietu MS Office
  • wiedza na temat technik sprzedaży
  • umiejętność przygotowywania ofert
  • podstawowa wiedza na temat budownictwa (aby móc odpowiadać na pytania klientów)
  • przygotowywanie umów i innych dokumentów.

Aby zostać dobrym agentem nieruchomości, z pewnością potrzebujesz następujących zdolności interpersonalnych i cech charakteru:

  • zdolności komunikacyjne
  • umiejętności negocjacyjne
  • nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami
  • dobra organizacja czasu i zadań
  • samodzielność
  • odpowiedzialność
  • dyspozycyjność i elastyczność
  • zdolności organizacyjne
  • cierpliwość i motywacja
  • umiejętność pracy w zespole
  • umiejętność wyznaczania i realizacji celów
  • wysoka kultura osobista.

Co więcej, dla niektórych pracodawców ważna może być Twoja sieć kontaktów zawodowych. W końcu klienci, którzy Ci zaufali, chętnie ponownie skorzystają z Twoich usług. Dlatego w pracy pośrednika nieruchomości ważny jest networking.

Nawet jeśli masz powyższe umiejętności, szukanie pracy agenta może nie być takie łatwe — na rynku jest bardzo duża konkurencja (zwłaszcza jeśli spojrzy się na dane GUS na temat rynku mieszkaniowego w Polsce), bo potencjalnie wysokie zarobki i elastyczny czas pracy przyciąga wielu kandydatów. 

Dlatego też najlepszym, co możesz zrobić, jest przygotowanie profesjonalnego CV. Jak to zrobić? Przeczytaj następną część artykułu.

3. Jak napisać CV, żeby zostać agentem nieruchomości?

Celem dobrego CV jest przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić, bo masz więcej do zaoferowania niż inni kandydaci i świetnie sprawdzisz się w nowej pracy. Warto też pokazać, że przyniesiesz pracodawcy wymierne korzyści i przysłużysz się rozwojowi firmy.

Pisanie CV agenta nieruchomości zacznij od podsumowania zawodowego, czyli krótkiej, kilkuzdaniowej sekcji, którą umieszcza się na samej górze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi i kontaktowymi.

Co najlepiej wpisać w podsumowaniu? Postaraj się zebrać w nim najważniejsze informacje z całego CV — Twoje największe osiągnięcia zawodowe (np. dużą liczbę klientów i udanych transakcji) czy kompetencje kluczowe

W sekcji z doświadczeniem w CV starannie opisz swoje obowiązki z poprzednich miejsc pracy. Nawet jeśli właśnie przebranżawiasz się na pośrednika i wcześniej nie pracowałeś w tej branży, warto pokazać pracodawcy, że zajmowałeś się np. sprzedażą czy kontaktem z klientami i masz już potrzebne kwalifikacje.

Następnie powinieneś przygotować sekcję z umiejętnościami w CV. Postaraj się uwypuklić swoje zdolności interpersonalne — to one są najważniejsze w tej pracy. Nie zapominaj jednak o twardych kompetencjach, zwłaszcza jeśli w ofercie znajdziesz takie wymagania. 

Najważniejszym sekretem napisania idealnego CV jest dopasowanie go do oferty pracy. Musisz w końcu pokazać, że spełniasz niezbędne wymagania i z łatwością wdrożysz się w nowe obowiązki. Większość agencji nieruchomości oferuje szkolenia w ramach onboardingu. Dlatego ważne jest Twoje podejście, zaangażowanie i chęć podejmowania nowych wyzwań.

Oczywiście jeśli masz wykształcenie lub ukończyłeś kursy czy szkolenia, które mogą przydać się w pracy pośrednika, warto również wpisać je do curriculum vitae. To dodatkowy atut, który sprawi, że Twoje CV wyróżni się spośród dokumentów innych kandydatów. 

Nie zapomnij o klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Umieść ją w stopce dokumentu. Bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji i dostać zaproszenia na rozmowę o pracę

Wraz z CV warto wysłać również list motywacyjny — nawet jeśli pracodawca tego nie wymaga. Taki dokument to doskonała okazja, aby pokazać swoje zaangażowanie i podejście do obowiązków i wyzwań. W procesie rekrutacji do pracy, w której liczą się głównie kompetencje miękkie, to bardzo istotne i również może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami.

Zobacz też: przykładowy wzór CV agenta nieruchomości.

Przeczytaj też: Jak zostać deweloperem [też małym, od zera i bez pieniędzy]?, Jak zostać architektem [też wnętrz i krajobrazu] w Polsce? i Jak zostać rzeczoznawcą [majątkowym, samochodowym]?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać agentem nieruchomości? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac agentem nieruchomosci

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: