1. ATS CV - jak napisać? Jak działa Applicant Tracking System?

ATS CV - jak napisać? Jak działa Applicant Tracking System?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

ATS to akronim od angielskiego Applicant Tracking System. Oznacza specjalistyczne oprogramowanie, które wykorzystują rekruterzy, m.in. do skanowania CV, aby usprawnić i zoptymalizować proces szukania odpowiedniego kandydata do pracy. 

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak dokładnie działa ATS i dlaczego obecnie tak często jest wykorzystywany w rekrutacjach. Przeczytasz również, jak napisać CV ATS-friendly — czyli takie, które z sukcesem przejdzie proces skanowania w takim systemie.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

atsNIE
atsTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak ATS skanuje CV i dlaczego się go używa?

 

ATS pomaga rekruterom usprawnić proces rekrutacji. Takie programowanie korzysta z technologii, m.in. AI (sztucznej inteligencji) do skanowania CV i innych dokumentów aplikacyjnych kandydatów na dane stanowisko. 

 

Applicant Tracking System wyłapuje z CV kandydatów słowa kluczowe — dotyczące konkretnych umiejętności, które są potrzebne na danym stanowisku, doświadczenia zawodowego i innych informacji zawartych w życiorysie zawodowym.

 

Dzięki temu ze wszystkich aplikacji nadesłanych przez kandydatów rekruterzy mogą wyłowić te najbardziej odpowiadające potrzebom firmy. Postawmy sprawę jasno — HR managerzy nie czytają każdego CV. ATS pomaga im więc znaleźć najbardziej dopasowane do wymagań z oferty pracy aplikacje. 

 

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w dobie powszechnego dostępu do internetu, wysłanie aplikacji na ofertę pracy jest dość proste i szybkie, w związku z czym w rekrutacji na jedno stanowisko do pracy w korporacji aplikuje średnio 250 osób

 

Nawet jeśli większość wysłanych CV ma jedną stronę, dokładne przeczytanie ich wszystkich zajęłoby wieczność — stąd potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania procesu rekrutacyjnego. Dlatego też kandydaci muszą być gotowi przygotować zoptymalizowane pod system ATS CV. 

 

ATS jest obecnie bardzo popularny. Aż 98% (!) firm z tak zwanej Fortune 500 (czyli największych amerykańskich przedsiębiorstw według przychodu brutto) z niego korzysta. W mniejszych firmach odsetek ten z pewnością spada, ale korzystanie z Applicant Tracking System jest powszechne.

 

Jak działa ATS? To zależy. Obecnie bardzo wiele firm oferuje tego typu oprogramowanie i może mieć ono różne funkcje i wykorzystywać różne technologie. Niektóre przedsiębiorstwa, np. Amazon, Google i LinkedIn korzystają z własnych, wewnętrznych systemów do skanowania aplikacji kandydatów.

 

ATS obecnie najczęściej wykorzystuje dwie metody do przesiewania CV kandydatów: tzw. keyword scoring i knockout questions. Ta pierwsza polega na wyszukiwaniu w życiorysach zawodowych kandydatów konkretnych słów kluczowych (umiejętności z oferty pracy itp.).

 

Ta druga natomiast opiera się na pytaniach, np. „Czy ten kandydat ma prawo jazdy?” lub „Czy ten kandydat ma 3 lata doświadczenia w zarządzaniu projektami?”. Jeśli ATS znajdzie w Twoim curriculum vitae odpowiedź twierdzącą, przejdziesz dalej w procesie.

 

Oprócz wyszukiwania kandydatów odpowiednich na dane stanowisko (np. po słowach kluczowych albo zapytaniach), Applicant Tracking System może również wspierać w zorganizowaniu całego procesu rekrutacji — np. pokazywać informacje, przez jaką platformę aplikował kandydat, wspierać w zarządzaniu budżetem rekrutacyjnym i deadline’ami, a nawet pomóc w stworzeniu odpowiedniego ogłoszenia.

 

Mówiąc najprościej i najogólniej, ATS jest kompleksowym systemem do prowadzenia rekrutacji, który pomaga w zautomatyzowaniu i zoptymalizowaniu pracy działu HR, dzięki porządkowaniu niezbędnych danych o kandydatach. 

 

Gdy szukasz pracy, musisz wziąć pod uwagę, że wiele firm korzysta z takiego oprogramowania i dostosować do niego swoje CV do ATS – abyś mógł przejść przez pierwsze sito rekrutacyjne i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak zoptymalizować CV pod ATS (Applicant Tracking System)?

 

Sztuczna inteligencja, skanowanie CV i porządkowanie danych w kontekście rekrutacji może brzmieć strasznie i… nieludzko. Na szczęście napisanie CV, które bez problemu poradzi sobie z ATS, nie jest wcale takie trudne.

 

Oczywiście, nigdy nie będziesz wiedzieć, jak dokładnie działa Applicant Tracking System, którego używa firma, do której aplikujesz. Ale zadbanie o kilka kwestii — technicznych i w treści dokumentów aplikacyjnych, powinno wystarczyć.

 

Dopasuj CV do słow kluczowych z oferty pracy

 

ATS szuka w dokumentach słów kluczowych bądź informacji, które potwierdzają najważniejsze kompetencje kandydata na dane stanowisko. Dlatego każde CV powinieneś pisać z ofertą pracy przed oczami i zadbać o to, aby wymienić w nim najważniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy (umiejętności i kwalifikacje zawodowe podane w ogłoszeniu itp.). 

 

To podstawowa kwestia przy pisaniu zoptymalizowanego pod program ATS CV. Oczywiście musisz zrobić to z głową – nie nadużywaj wyrażeń z oferty i powtarzaj ich słowo w słowo – to może wydać się podejrzane. 

 

Pamiętaj, żeby używać w dokumentach nazwy stanowiska, na które aplikujesz, oraz w odpowiedni

 

 CV pod ATS wyślij w PDF lub .doc

 

Ponieważ większość programów ATS bazuje na słowach kluczowych, powinieneś wysłać CV w odpowiednim formacie — PDF lub .doc. Jeśli stworzysz dokument w programie graficznym i wyślesz go np. jako .jpg lub .png, możliwe, że system sobie z nim nie poradzi i odpadniesz w przedbiegach. 

 

Postaw na odpowiednią czcionkę

 

Czcionka w CV ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Niektóre fonty mogą nie być czytelne dla ATS. Najlepiej wybierz prosty i nieskomplikowany krój liter — taki, z którego odczytaniem nie będzie miało problemu również ludzkie oko.

 

Zdecyduj się na odpowiedni szablon CV

 

Dobre CV powinno być czytelne, przejrzyste i estetyczne. Zbyt skomplikowany szablon z ozdobnikami, może sprawiać problemy i rekruterom i oprogramowaniu. W internecie możesz znaleźć bardzo dużo darmowych szablonów CV i darmowych kreatorów CV — większość z nich bez problemu poradzi sobie z ATS-em.

 

Odpowiednio sformatuj ATS CV

 

Nie chcesz korzystać z gotowych szablonów ani programów do pisania CV? Oczywiście możesz sam przygotować curriculum vitae w Wordzie lub innym programie. W tym wypadku pamiętaj jednak o ustawieniu równych marginesów i odstępów oraz estetycznym sformatowaniu CV.

 

Pamiętaj też, że po pierwszej selekcji przez ATS Twoje dokumenty trafią w ręce rekrutera. Dlatego też unikaj typowych błędów w CV i napisz interesujący list motywacyjny. Powodzenia!

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące ATS? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ats

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: