1. ATS CV - jak napisać? Jak działa Applicant Tracking System?

ATS CV - jak napisać? Jak działa Applicant Tracking System?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

ATS to akronim od angielskiego Applicant Tracking System. Oznacza specjalistyczne oprogramowanie, które wykorzystują rekruterzy, m.in. do skanowania CV, aby usprawnić i zoptymalizować proces szukania odpowiedniego kandydata do pracy. 

Z tego artykułu dowiesz się, jak dokładnie działa ATS i dlaczego obecnie tak często jest wykorzystywany w rekrutacjach. Przeczytasz również, jak napisać CV ATS-friendly — czyli takie, które z sukcesem przejdzie proces skanowania w takim systemie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak ATS skanuje CV i dlaczego się go używa?

ATS pomaga rekruterom usprawnić proces rekrutacji. Takie programowanie korzysta z technologii, m.in. ze sztucznej inteligencji, czyli AI do skanowania CV i innych dokumentów aplikacyjnych kandydatów na dane stanowisko. 

Applicant Tracking System wyłapuje z CV kandydatów słowa kluczowe — dotyczące konkretnych umiejętności, które są potrzebne na danym stanowisku, doświadczenia zawodowego i innych informacji zawartych w życiorysie zawodowym.

Dzięki temu ze wszystkich aplikacji nadesłanych przez kandydatów rekruterzy mogą wyłowić te najbardziej odpowiadające potrzebom firmy. Postawmy sprawę jasno — HR managerzy nie czytają każdego CV. ATS pomaga im więc znaleźć najbardziej dopasowane do wymagań z oferty pracy aplikacje. 

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w dobie powszechnego dostępu do internetu, wysłanie aplikacji na ofertę pracy jest dość proste i szybkie, w związku z czym w rekrutacji na jedno stanowisko do pracy w korporacji aplikuje średnio 250 osób

Nawet jeśli większość wysłanych CV ma jedną stronę, dokładne przeczytanie ich wszystkich zajęłoby wieczność — stąd potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania procesu rekrutacyjnego. Dlatego też kandydaci muszą być gotowi przygotować zoptymalizowane pod system ATS CV. 

ATS jest obecnie bardzo popularny. Aż 98% (!) firm z tak zwanej Fortune 500 (czyli największych amerykańskich przedsiębiorstw według przychodu brutto) z niego korzysta. W mniejszych firmach odsetek ten z pewnością spada, ale korzystanie z Applicant Tracking System jest powszechne.

Jak działa ATS? To zależy. Obecnie bardzo wiele firm oferuje tego typu oprogramowanie i może mieć ono różne funkcje i wykorzystywać różne technologie. Niektóre przedsiębiorstwa, np. Amazon, Google i LinkedIn korzystają z własnych, wewnętrznych systemów do skanowania aplikacji kandydatów.

ATS obecnie najczęściej wykorzystuje dwie metody do przesiewania CV kandydatów: tzw. keyword scoring i knockout questions. Ta pierwsza polega na wyszukiwaniu w życiorysach zawodowych kandydatów konkretnych słów kluczowych (umiejętności z oferty pracy itp.).

Ta druga natomiast opiera się na pytaniach, np. „Czy ten kandydat ma prawo jazdy?” lub „Czy ten kandydat ma 3 lata doświadczenia w zarządzaniu projektami?”. Jeśli ATS znajdzie w Twoim curriculum vitae odpowiedź twierdzącą, przejdziesz dalej w procesie.

Oprócz wyszukiwania kandydatów odpowiednich na dane stanowisko (np. po słowach kluczowych albo zapytaniach), Applicant Tracking System może również wspierać w zorganizowaniu całego procesu rekrutacji — np. pokazywać informacje, przez jaką platformę aplikował kandydat, wspierać w zarządzaniu budżetem rekrutacyjnym i deadline’ami, a nawet pomóc w stworzeniu odpowiedniego ogłoszenia.

Mówiąc najprościej i najogólniej, ATS jest kompleksowym systemem do prowadzenia rekrutacji, który pomaga w zautomatyzowaniu i zoptymalizowaniu pracy działu HR, dzięki porządkowaniu niezbędnych danych o kandydatach. 

Gdy szukasz pracy, musisz wziąć pod uwagę, że wiele firm korzysta z takiego oprogramowania i dostosować do niego swoje CV do ATS – abyś mógł przejść przez pierwsze sito rekrutacyjne i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak zoptymalizować CV pod ATS (Applicant Tracking System)?

Sztuczna inteligencja, skanowanie CV i porządkowanie danych w kontekście rekrutacji może brzmieć strasznie i… nieludzko. Na szczęście napisanie CV, które bez problemu poradzi sobie z ATS, nie jest wcale takie trudne.

Oczywiście, nigdy nie będziesz wiedzieć, jak dokładnie działa Applicant Tracking System, którego używa firma, do której aplikujesz. Ale zadbanie o kilka kwestii — technicznych i w treści dokumentów aplikacyjnych, powinno wystarczyć.

Dopasuj CV do słow kluczowych z oferty pracy

ATS szuka w dokumentach słów kluczowych bądź informacji, które potwierdzają najważniejsze kompetencje kandydata na dane stanowisko. Dlatego każde CV powinieneś pisać z ofertą pracy przed oczami i zadbać o to, aby wymienić w nim najważniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy (umiejętności i kwalifikacje zawodowe podane w ogłoszeniu itp.). 

To podstawowa kwestia przy pisaniu zoptymalizowanego pod program ATS CV. Oczywiście musisz zrobić to z głową – nie nadużywaj wyrażeń z oferty i powtarzaj ich słowo w słowo – to może wydać się podejrzane. 

Pamiętaj, żeby używać w dokumentach nazwy stanowiska, na które aplikujesz, oraz w odpowiedni

 CV pod ATS wyślij w PDF lub .doc

Ponieważ większość programów ATS bazuje na słowach kluczowych, powinieneś wysłać CV w odpowiednim formacie — PDF lub .doc. Jeśli stworzysz dokument w programie graficznym i wyślesz go np. jako .jpg lub .png, możliwe, że system sobie z nim nie poradzi i odpadniesz w przedbiegach. 

Postaw na odpowiednią czcionkę

Czcionka w CV ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Niektóre fonty mogą nie być czytelne dla ATS. Najlepiej wybierz prosty i nieskomplikowany krój liter — taki, z którego odczytaniem nie będzie miało problemu również ludzkie oko.

Zdecyduj się na odpowiedni szablon CV

Dobrze zrobione CV powinno być czytelne, przejrzyste i estetyczne. Zbyt skomplikowany szablon z ozdobnikami, może sprawiać problemy i rekruterom i oprogramowaniu. W internecie możesz znaleźć bardzo dużo darmowych szablonów CV i darmowych kreatorów CV — większość z nich bez problemu poradzi sobie z ATS-em.

Odpowiednio sformatuj ATS CV

Nie chcesz korzystać z gotowych szablonów ani programów do pisania CV? Oczywiście możesz sam przygotować curriculum vitae w Wordzie lub innym programie. W tym wypadku pamiętaj jednak o ustawieniu równych marginesów i odstępów oraz estetycznym sformatowaniu CV.

Pamiętaj też, że po pierwszej selekcji przez ATS Twoje dokumenty trafią w ręce rekrutera. Dlatego też unikaj typowych błędów w CV i napisz interesujący list motywacyjny. Powodzenia!

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące ATS? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ats

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: