1. Job interview questions: o co po angielsku zapyta Cię rekruter?

Job interview questions: o co po angielsku zapyta Cię rekruter?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Skoro nerwowo wpisujesz w Google job interview questions, pewnie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku w zagranicznej firmie i chcesz się jak najlepiej przygotować. Słuszna postawa — musisz wiedzieć, jakich pytań należy spodziewać się podczas rekrutacji prowadzonej w języku obcym, żeby móc się do niej przygotować. 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze job interview questions i zobaczysz przykłady dobrych odpowiedzi, na których będziesz mógł się wzorować. Żaden rekruter już Cię nie zaskoczy! 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Job interview questions and answers — przykłady popularnych pytań i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku

Job interview questions oczywiście zależą od polityki i kultury firmy, stanowiska, na które aplikujesz, a nawet preferencji rekruterów. Oczywiście możesz spodziewać się pytań o konkretne umiejętności, które wpisałeś do CV i doświadczenie zawodowe.

Ale rozmowa rekrutacyjna to nie tylko odpytywanie z treści Twojego dokumentu — HR managerzy sprawdzają również podejście do pracy i to, jak zachowasz się w konkretnych sytuacjach.

Dlatego, na każdej rozmowie o pracę możesz spodziewać się pewnych typowych pytań. A jeśli zależy Ci na otrzymaniu zatrudnienia, warto dowiedzieć się, o co najczęściej pytają rekruterzy i przygotować sobie odpowiedzi — zwłaszcza jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, a nie czujesz się pewnie w tym języku.

Oto lista najpopularniejszych job interview questions z przykładami dobrych odpowiedzi:

Tell me about yourself / Opowiedz o sobie:

To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych job interview questions na świecie. Dlaczego? Jest ogólne i od razu sprawdza, jak podchodzisz do swojej pracy i na czym zależy Ci w kontekście zawodowym, bo w pytaniu o kilka słów o sobie oczywiście nie chodzi o Twoje życie prywatne.

OdpowiedźAs a [dotychczasowe stanowisko] in [firma, w której pracowałeś], I was responsible for [Twoje obowiązki]. I’m passionate about [branża] industry and skilled in [umiejętności], which helped me to [osiągnięcie zawodowe]. At [firma, do której aplikujesz] I’d like to focus on [cele zawodowe].

Why should we hire you? / Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Wiele z popularnych job interview questions ma sprawdzić, czy naprawdę zależy Ci na konkretnym stanowisku w danej firmie. Odpowiadając na to pytanie, postaraj się pokazać, jakie korzyści przyniesie pracodawcy zatrudnienie właśnie Ciebie.

OdpowiedźYou need a [stanowisko, na które aplikujesz] who can [obowiązki] for an international company like [firma, do której aplikujesz]. I did that at [firma, w której pracowałeś] for [liczba lat] years. I managed to [osiągnięcie zawodowe], which helped my company [zysk dla firmy]. I would like to implement similar solutions at [firma, do której aplikujesz].

Why do you want this job? / Dlaczego chciałbyś dla nas pracować?

Obecnie na rynku pracy, coraz ważniejsza staje się kultura firmy i jej wartości. Pytanie Dlaczego chcesz tu pracować ma sprawdzić, po pierwsze, czy przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej, a po drugie — czy będziesz odpowiednim cultural match

OdpowiedźI am passionate about [branża], so working for a top player in the industry would be a dream come true. I’m especially impressed by your recent project on [czym zajmuje się firma, do której aplikujesz] and it’d be an honor to contribute to your growth

What are your strengths? / Jakie są Twoje mocne strony?

Oczywiście, przy takich job interview questions, nie chodzi o to, żebyś wyliczył swoje kompetencje miękkie i twarde z CV. Powinieneś skupić się na jednej, maksymalnie dwóch umiejętnościach i pokazać, jaką korzyść przyniosą nowemu pracodawcy.

OdpowiedźI am proficient in [umiejętność] and excel at [umiejętność]. These skills helped me to [osiągnięcie zawodowe]. 

What are your weaknesses? / Jakie są Twoje słabe strony?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w pytaniach o Twoje mocne i słabe strony nie chodzi o wyliczankę Twoich wad i zalet. Przy weaknesses powinieneś przede wszystkim pokazać, jak przezwyciężasz swoje słabości albo jak nad nimi pracujesz.

OdpowiedźIn the past I struggled with [wada]. While working at [nazwa poprzedniego pracodawcy] I managed to fight it by [metoda]. I am also not the best at [wada] and I plan to work on that by [metoda]. 

Tell me about how you dealt with a tough challenge / Opowiedz, jak poradziłeś sobie z trudnym zadaniem

Rekruterzy chcą wiedzieć, że jako pracownik będziesz niezawodny i poradzisz sobie z wyzwaniami. Przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku przygotuj sobie przykład trudnej sytuacji zawodowej i krótko opisz, jak ją rozwiązałeś. 

Pytania tego typu nazywają się behavioral questions (co oznacza pytania dotyczące zachowania kandydata w konkretnej sytuacji, np. trudnej czy stresowej) i często pojawiają się na rozmowach o pracę.

Odpowiedź: In my previous role as [stanowisko] I had to deal with [wyzwanie zawodowe]. I managed to [rozwiązanie], thanks to which [zysk dla pracodawcy].

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Tell Me How You Handled A Difficult Situation at Work

Why did you leave your last job? / Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

Job interview questions dotyczące Twojej zawodowej ścieżki mogą być podchwytliwe. Przy pytaniu o powody opuszczenia poprzedniej pracy, nie możesz narzekać na wrednego szefa, zbyt dużo obowiązków, czy trudnych współpracowników. Zamiast tego, pokaż, że chcesz się rozwijać i szukasz nowych wyzwań.

OdpowiedźAs a [poprzednie stanowisko] at [poprzedni pracodawca] I used to [obowiązki]. Now I’m looking for a new opportunities to develop my [umiejętności]. 

Where do you see yourself in 5 years? / Gdzie widzisz się za 5 lat?

To nie pytanie o Twoje marzenia — rekruter chce zobaczyć, czy masz jasną wizję swojej zawodowej przyszłości oraz, czy nie będziesz chciał zbyt szybko zmienić pracy na nową.

Odpowiedź: I would like to become a [stanowisko] in [branża] industry and develop my [umiejętności] skills. I work for that goal by [obowiązki] and I can see achieving my career heights at your company.

Zobacz więcej: Where do you see yourself in 5 years?

Tell me something about our company / Opowiedz, czym zajmuje się nasza firma

Twój przyszły pracodawca chce wiedzieć, że naprawdę zależy Ci na pracy w jego przedsiębiorstwie i dlatego podczas spotkania z rekruterem na pewno padną job interview questions na jej temat. Przed rozmową powinieneś dokładnie zapoznać się z działalnością firmy i umieć krótko o niej opowiedzieć.

Odpowiedź: I admire your dedication to become a top player in the [branża] industry. I’m particularly impressed by your newest initiative on [projekt pracodawcy, do którego aplikujesz].

What are your salary requirements? / Jakie masz oczekiwania finansowe?

Nie musisz bać się takiego pytania. Job interview questions dotyczące wynagrodzenia są powszechne. Jeśli w ofercie są widełki, zastanów się, jaka kwota Ci odpowiada. Jeśli nie, sprawdź średnie pensje dla stanowiska, na które aplikujesz i dopasuj je do swoich oczekiwań. 

OdpowiedźI would like to make [kwota] $ but that’s negotiable

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Why do you want to work here? / Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Przykład odpowiedzi na to pytanie znajdziesz tu: Why did you seek a position in this company?

What’s your work style? / Jaki masz styl pracy?

Dowiedz się, jak podejść do tego typu job interview question: What’s your work style?

What are your career goals? / Jakie są Twoje cele zawodowe?

Zobacz: What are your career goals?

Do you want to tell us anything else about you? / Czy chciałbyś powiedzieć nam jeszcze coś o sobie?

Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z takim job interview question, zobacz: Tell me one thing about yourself you wouldn’t want we to know

Why are you the best candidate for this position? / Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym pytaniem: Why are you the best candidate for this position?

Tell about your leadership skills and experience / Opowiedz o swoim doświadczeniu, jako lider

Przeczytaj, jak dobrze odpowiedzieć na to pytanie: Tell about your leadership skills and experience

What are you looking for in terms of career development? / Jak chciałbyś rozwijać się zawodowo?

Dobre odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poradniku: What are you looking for in terms of career development?

Tell Me About A Time You Did Something Wrong. How Did You Handle It? / Jak poradziłeś sobie z błędem, który popełniłeś w pracy?

Jeśli nie chcesz popełnić błędu przy job interview questions o wpadkach, przeczytaj: Tell Me About A Time You Did Something Wrong. How Did You Handle It?

How do you work with people? / Jak odnajdujesz się w pracy z ludźmi? 

Przeczytaj, jak odpowiedzieć na to pytanie: How do you work with people?

2. Jak najlepiej przygotować się na typowe job interview questions?

Oczywiście, trudno jest przewidzieć wszystkie job interview questions, które może zadać Ci rekruter. Ale wiele z nich jest podobnych, a HR managerzy przede wszystkim chcą sprawdzić, czy masz odpowiednie kompetencje miękkie, cechy charakteru i jak odnajdziesz się w kulturze danej firmy.

Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zanim na nią pójdziesz zrób research o firmie, w której chcesz pracować — na pewno przydadzą Ci się te informacje. Przygotuj również przykłady konkretnych dobrych i złych sytuacji z poprzednich miejsc pracy. Mając je w głowie, na pewno uda Ci się w konkretny sposób odpowiedzieć nawet na podchwytliwe job interview questions

Zastanów się również, jak pracodawca skorzysta z zatrudnienia Cię i jak Twoje umiejętności przełożą się na jego sukces i przyniosą mu korzyść. W ten sposób będziesz miał gotową odpowiedź na kilka pytań podczas rozmowy o pracę.

Nie zapomnij przygotować również pytań, które Ty zadasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterowi. Jeśli tego nie zrobisz, rozmówca uzna Cię za mało zaangażowanego i tak naprawdę niezainteresowanego posadą. 

Jeśli chcesz jeszcze lepiej przygotować się do spotkania z rekruterem, koniecznie przeczytaj: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi i Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć.

Wciąż czekasz na telefon od rekrutera? Sprawdź, jak napisać modern CV i wyślij go razem z listem motywacyjnym, by zrobić na nich wrażenie.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Czy na liście zabrakło jakichś job interview questions, z którymi się zetknąłeś? Zostaw koniecznie komentarz pod artykułem. Chętnie przeczytam o Twoim doświadczeniu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Job interview questions

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: