1. Rozmowa kwalifikacyjna w banku: pytania i scenka sprzedażowa

Rozmowa kwalifikacyjna w banku: pytania i scenka sprzedażowa

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozmowa kwalifikacyjna w banku to ważny etap rekrutacji. W jej trakcie kandydat musi wykazać, że ma odpowiednie kwalifikacje do pracy: umiejętności, wiedzę oraz predyspozycje do pracy z klientem. Tylko jak to zrobić, by odnieść sukces?

 

Za chwilę poznasz 20 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej do banku i dowiesz się, jak na nie odpowiadać. Zobaczysz także, na czym polegają popularne scenki sprzedażowe i jak sobie z nimi poradzić. Dzięki temu łatwiej przejdziesz przez ten etap rekrutacji.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

rozmowa kwalifikacyjna w bankuNIE
rozmowa kwalifikacyjna w bankuTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do banku?

 

Badania z 2020 roku dowodzą, że liczba wolnych etatów w sektorze bankowości z roku na rok maleje — to efekt niższych zysków, zamykania kolejnych placówek oraz rozwoju bankowości elektronicznej. A to oznacza, że dziś znalezienie pracy w banku może być trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

 

Mimo to rozmowy kwalifikacyjne w bankach niespecjalnie różnią się od rozmów do pracy w korporacji (o czym świadczą chociażby opinie kandydatów na portalu absolvent.pl). Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. duża rotacja pracowników, która uniemożliwia rekruterom zadawanie dziwnych czy trudnych pytań — chodzi raczej o to, by łatwo i szybko mogli oni porównać kompetencje zawodowe kandydatów.

 

Co istotne, rozmowa kwalifikacyjna do banku najczęściej przebiega wieloetapowo.

 

Najpierw czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. W jej trakcie rekruter prawdopodobnie zapyta Cię o doświadczenie zawodowe z CV, cel zawodowy i to, ile chciałbyś zarabiać. Może się również zdarzyć, że w trakcie rozmowy usłyszysz pytanie np. po angielsku — w tej branży znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie to podstawa!

 

A jeśli dobrze sobie poradzisz, otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w banku z rekruterem, a następnie — na jej kolejny etap, tym razem z dyrektorem lub bezpośrednim przełożonym. Przygotuj się na dłuższe spotkanie — takie rozmowy trwają zwykle około 1 godziny.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Rozmowa kwalifikacyjna w banku — pytania i odpowiedzi [+ scenka sprzedażowa]

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej do banku możesz spodziewać się szczegółowych pytań o informacje, które zawarłeś w CV — m.in. o Twoje umiejętności, zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach czy wykształcenie. Poniżej znajdziesz przykładowe pytania i porady, jak na nie odpowiadać.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w banku — pytania

 

Oto lista 20 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej do banku:

 

 1. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
 2. Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?
 3. Proszę opowiedzieć, co Pan/Pani wie o naszych lokatach i funduszach.
 4. Kim jest dla Pana/Pani trudny klient?
 5. Czy łatwo Pana/Panią wyprowadzić z równowagi?
 6. Czy lubi się Pan/Pani uczyć nowych rzeczy?
 7. Czy lubi Pan/Pani osiągać założone cele?
 8. Czy kiedykolwiek w pracy miał Pan/Pani już styczność z bankowością?
 9. Jakie miał Pan/Pani obowiązki na poprzednim stanowisku?
 10. Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
 11. Jaki jest Pana/Pani wymarzony pracodawca?
 12. Jak wyobraża sobie Pan/Pani kiepskiego przełożonego?
 13. Proszę opowiedzieć, jaki miał Pan/Pani konflikt w zespole i jak udało się go Panu/Pani rozwiązać.
 14. Co uznaje Pan/Pani za swój największy sukces zawodowy?
 15. Dlaczego odszedł Pan/Pani z poprzedniej pracy?
 16. Woli Pan/Pani pracować samodzielnie czy zespołowo?
 17. W jaki sposób Pana/Pani wykształcenie z CV będzie przydatne w pracy na tym stanowisku?
 18. Jakie zadania sprawią Panu/Pani najwięcej satysfakcji?
 19. W jakich dniach i godzinach jest Pan/Pani dyspozycyjny(a)?
 20. Jakie ma Pan/Pani oczekiwania finansowe?

 

Dlatego przed rozmową dokładnie przeczytaj swoje CV i list motywacyjny do banku. Przypomnij sobie, jak i kiedy wykorzystałeś podane przez siebie umiejętności (np. rozwiązywanie problemów, zdolności organizacyjne). Z listy obowiązków wybierz te, które najbardziej pokrywają się z nowym stanowiskiem i to na nich skup się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w banku.

 

Zapoznaj się również ze stroną internetową banku i jego kontem na LinkedIn. Sprawdź, jakie oferuje produkty i usługi. Przeczytaj o jego historii, osiągnięciach oraz kulturze organizacyjnej — ta wiedza będzie Ci potrzebna, gdy rekruter zapyta, dlaczego to właśnie w tym banku chciałbyś pracować.

 

Poza tym zadbaj, by Twoje odpowiedzi na pytania rekrutacyjne były konkretne i wyczerpujące — w ten sposób sprawisz wrażenie profesjonalisty. Naucz się na nie odpowiadać zarówno po polsku, jak i po angielsku (szczegółowe wskazówki i zwroty znajdziesz w naszym poradniku: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku).

 

Ale nigdy nie kłam na rozmowie kwalifikacyjnej — doświadczony rekruter łatwo to zauważy, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie.

 

Przed rozmową kwalifikacyjną do banku przygotuj się również z teorii. W trakcie rekrutacji często trzeba bowiem odpowiadać na pytania dotyczące bankowości albo rozwiązać test wiedzy lub problem związany z konkretnym stanowiskiem.

 

A na końcu zastanów się, jakie pytania sam możesz zadać na rozmowie o pracę. Dzięki temu wydasz się zaangażowanym kandydatem i pozostawisz po sobie dobre wrażenie.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w banku — scenka sprzedażowa

 

Scenki sprzedażowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej do banku nie należą do rzadkości. Ich zadaniem jest bowiem sprawdzenie Twoich umiejętności handlowych i negocjacyjnych w praktyce.

 

Oczywiście, nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja, a wręcz może wydawać Ci się „sztuczna”. Żeby wyjść z tego cało, musisz pokazać, że wiesz, na czym polega sprzedaż produktów i usług bankowych — np. kont, lokat czy kredytów.

 

Dlatego zadbaj, by Twoje wystąpienie zawierało wszystkie etapy efektywnej sprzedaży:

 

 • wzbudzenie zaufania
 • analizę potrzeb klienta
 • proponowanie rozwiązań językiem korzyści (w tym zbijanie obiekcji klienta)
 • potwierdzenie i finalizację sprzedaży.

 

Zadawaj klientowi pytania otwarte, które pomogą Ci poznać i/lub rozbudzić jego potrzeby. Wsłuchuj się w odpowiedzi swojego rozmówcy i nawiąż do nich, opisując produkt lub usługę. Skup się na nawiązaniu pozytywnej relacji z klientem — wtedy, nawet jeśli nie uda Ci się niczego sprzedać, rekruter zaliczy Ci to zadanie.

 

Podczas scenki sprzedażowej na rozmowie kwalifikacyjnej w banku unikaj natomiast:

 

 • wykłócania się z klientem
 • wciskania produktu lub usługi „na siłę”
 • długiego i nudnego wymieniania wszystkich zalet produktu.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

3. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w banku?

 

Oczywiście, odpowiadanie na pytania rekrutera to nie wszystko. Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się właściwie przygotować, by zrobić dobre pierwsze wrażenie.

 

Zacznij od wybrania odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną w banku. Mężczyzna powinien założyć garnitur, a kobieta — elegancki kostium lub garsonkę, rajstopy oraz zakryte buty na obcasie. Fryzura i makijaż powinny być eleganckie i schludne. Taki ubiór będzie pasował do przyjętego w bankach dress code’u i doda Ci pewności siebie.

 

Poza tym wyjdź z domu odpowiednio wcześniej. W tym celu zawczasu zaplanuj trasę dojazdu, uwzględniając możliwe utrudnienia (jak deszcz, korki czy roboty drogowe). Spróbuj być na miejscu kwadrans przed czasem — dzięki temu będziesz miał jeszcze czas na skorzystanie z toalety, poprawienie fryzury i zostawienie okrycia wierzchniego w szatni.

 

Na końcu jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i nawiąż do niej podczas rozmowy z rekruterem. Dzięki temu sprawisz wrażenie osoby dobrze dopasowanej do stanowiska i zyskasz przewagę nad kandydatami o podobnych kwalifikacjach.

 

Zobacz też: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w Polsce?

 

Czekasz na rozmowę kwalifikacyjną do banku i masz więcej pytań? Zadaj mi je na forum pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę!

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna w banku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.59  (17 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: