1. Rozmowa kwalifikacyjna w banku: pytania i scenka sprzedażowa

Rozmowa kwalifikacyjna w banku: pytania i scenka sprzedażowa

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozmowa kwalifikacyjna w banku to ważny etap rekrutacji. W jej trakcie kandydat musi wykazać, że ma odpowiednie kwalifikacje do pracy: umiejętności, wiedzę oraz predyspozycje do pracy z klientem. Tylko jak to zrobić, by odnieść sukces?

Za chwilę poznasz 20 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej do banku i dowiesz się, jak na nie odpowiadać. Zobaczysz także, na czym polegają popularne scenki sprzedażowe i jak sobie z nimi poradzić. Dzięki temu łatwiej przejdziesz przez ten etap rekrutacji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do banku?

Badania z 2020 roku dowodzą, że liczba wolnych etatów w sektorze bankowości z roku na rok maleje — to efekt niższych zysków, zamykania kolejnych placówek oraz rozwoju bankowości elektronicznej. A to oznacza, że dziś znalezienie pracy w banku może być trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

Mimo to rozmowy kwalifikacyjne w bankach niespecjalnie różnią się od rozmów do pracy w korporacji (o czym świadczą chociażby opinie kandydatów na portalu absolvent.pl). Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. duża rotacja pracowników, która uniemożliwia rekruterom zadawanie dziwnych czy trudnych pytań — chodzi raczej o to, by łatwo i szybko mogli oni porównać kompetencje zawodowe kandydatów.

Co istotne, rozmowa kwalifikacyjna do banku najczęściej przebiega wieloetapowo.

Najpierw czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. W jej trakcie rekruter prawdopodobnie zapyta Cię o doświadczenie zawodowe z CV, cel zawodowy i to, ile chciałbyś zarabiać. Może się również zdarzyć, że w trakcie rozmowy usłyszysz pytanie np. po angielsku — w tej branży znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie to podstawa!

A jeśli dobrze sobie poradzisz, otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w banku z rekruterem, a następnie — na jej kolejny etap, tym razem z dyrektorem lub bezpośrednim przełożonym. Przygotuj się na dłuższe spotkanie — takie rozmowy trwają zwykle około 1 godziny.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Rozmowa kwalifikacyjna w banku — pytania i odpowiedzi [+ scenka sprzedażowa]

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej do banku możesz spodziewać się szczegółowych pytań o informacje, które zawarłeś w CV — m.in. o Twoje umiejętności, zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach czy wykształcenie. Poniżej znajdziesz przykładowe pytania i porady, jak na nie odpowiadać.

Rozmowa kwalifikacyjna w banku — pytania

Oto lista 20 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej do banku:

  1. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
  2. Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?
  3. Proszę opowiedzieć, co Pan/Pani wie o naszych lokatach i funduszach.
  4. Kim jest dla Pana/Pani trudny klient?
  5. Czy łatwo Pana/Panią wyprowadzić z równowagi?
  6. Czy lubi się Pan/Pani uczyć nowych rzeczy?
  7. Czy lubi Pan/Pani osiągać założone cele?
  8. Czy kiedykolwiek w pracy miał Pan/Pani już styczność z bankowością?
  9. Jakie miał Pan/Pani obowiązki na poprzednim stanowisku?
  10. Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
  11. Jaki jest Pana/Pani wymarzony pracodawca?
  12. Jak wyobraża sobie Pan/Pani kiepskiego przełożonego?
  13. Proszę opowiedzieć, jaki miał Pan/Pani konflikt w zespole i jak udało się go Panu/Pani rozwiązać.
  14. Co uznaje Pan/Pani za swój największy sukces zawodowy?
  15. Dlaczego odszedł Pan/Pani z poprzedniej pracy?
  16. Woli Pan/Pani pracować samodzielnie czy zespołowo?
  17. W jaki sposób Pana/Pani wykształcenie z CV będzie przydatne w pracy na tym stanowisku?
  18. Jakie zadania sprawią Panu/Pani najwięcej satysfakcji?
  19. W jakich dniach i godzinach jest Pan/Pani dyspozycyjny(a)?
  20. Jakie ma Pan/Pani oczekiwania finansowe?

Dlatego przed rozmową dokładnie przeczytaj swoje CV i list motywacyjny do banku. Przypomnij sobie, jak i kiedy wykorzystałeś podane przez siebie umiejętności (np. rozwiązywanie problemów, zdolności organizacyjne). Z listy obowiązków wybierz te, które najbardziej pokrywają się z nowym stanowiskiem i to na nich skup się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w banku.

Zapoznaj się również ze stroną internetową banku i jego kontem na LinkedIn. Sprawdź, jakie oferuje produkty i usługi. Przeczytaj o jego historii, osiągnięciach oraz kulturze organizacyjnej — ta wiedza będzie Ci potrzebna, gdy rekruter zapyta, dlaczego to właśnie w tym banku chciałbyś pracować.

Poza tym zadbaj, by Twoje odpowiedzi na pytania rekrutacyjne były konkretne i wyczerpujące — w ten sposób sprawisz wrażenie profesjonalisty. Naucz się na nie odpowiadać zarówno po polsku, jak i po angielsku (szczegółowe wskazówki i zwroty znajdziesz w naszym poradniku: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku).

Ale nigdy nie kłam na rozmowie kwalifikacyjnej — doświadczony rekruter łatwo to zauważy, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie.

Przed rozmową kwalifikacyjną do banku przygotuj się również z teorii. W trakcie rekrutacji często trzeba bowiem odpowiadać na pytania dotyczące bankowości albo rozwiązać test wiedzy lub problem związany z konkretnym stanowiskiem.

A na końcu zastanów się, jakie pytania sam możesz zadać na rozmowie o pracę. Dzięki temu wydasz się zaangażowanym kandydatem i pozostawisz po sobie dobre wrażenie.

Rozmowa kwalifikacyjna w banku — scenka sprzedażowa

Scenki sprzedażowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej do banku nie należą do rzadkości. Ich zadaniem jest bowiem sprawdzenie Twoich umiejętności handlowych i negocjacyjnych w praktyce.

Oczywiście, nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja, a wręcz może wydawać Ci się „sztuczna”. Żeby wyjść z tego cało, musisz pokazać, że wiesz, na czym polega sprzedaż produktów i usług bankowych — np. kont, lokat czy kredytów.

Dlatego zadbaj, by Twoje wystąpienie zawierało wszystkie etapy efektywnej sprzedaży:

  • wzbudzenie zaufania
  • analizę potrzeb klienta
  • proponowanie rozwiązań językiem korzyści (w tym zbijanie obiekcji klienta)
  • potwierdzenie i finalizację sprzedaży.

Zadawaj klientowi pytania otwarte, które pomogą Ci poznać i/lub rozbudzić jego potrzeby. Wsłuchuj się w odpowiedzi swojego rozmówcy i nawiąż do nich, opisując produkt lub usługę. Skup się na nawiązaniu pozytywnej relacji z klientem — wtedy, nawet jeśli nie uda Ci się niczego sprzedać, rekruter zaliczy Ci to zadanie.

Podczas scenki sprzedażowej na rozmowie kwalifikacyjnej w banku unikaj natomiast:

  • wykłócania się z klientem
  • wciskania produktu lub usługi „na siłę”
  • długiego i nudnego wymieniania wszystkich zalet produktu.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

3. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w banku?

Oczywiście, odpowiadanie na pytania rekrutera to nie wszystko. Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się właściwie przygotować, by zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Zacznij od wybrania odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną w banku. Mężczyzna powinien założyć garnitur, a kobieta — elegancki kostium lub garsonkę, rajstopy oraz zakryte buty na obcasie. Fryzura i makijaż powinny być eleganckie i schludne. Taki ubiór będzie pasował do przyjętego w bankach dress code’u i doda Ci pewności siebie.

Poza tym wyjdź z domu odpowiednio wcześniej. W tym celu zawczasu zaplanuj trasę dojazdu, uwzględniając możliwe utrudnienia (jak deszcz, korki czy roboty drogowe). Spróbuj być na miejscu kwadrans przed czasem — dzięki temu będziesz miał jeszcze czas na skorzystanie z toalety, poprawienie fryzury i zostawienie okrycia wierzchniego w szatni.

Na końcu jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i nawiąż do niej podczas rozmowy z rekruterem. Dzięki temu sprawisz wrażenie osoby dobrze dopasowanej do stanowiska i zyskasz przewagę nad kandydatami o podobnych kwalifikacjach.

Zobacz też: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w Polsce?

Czekasz na rozmowę kwalifikacyjną do banku i masz więcej pytań? Zadaj mi je na forum pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna w banku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.16  (57 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: