Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciel (też dyplomowany): pytania

Sprawdź, jak wygląda rozmowa o pracę nauczyciela, również przedszkola. Zobacz przykłady pytań i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej przy awansie zawodowym.

Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela przedszkola i szkoły nie różni się specjalnie od innych rozmów o pracę. Dyrektor placówki po zapoznaniu się z CV i listem motywacyjnym z pewnością będzie chciał spotkać się z wybranymi kandydatami i zweryfikować ich kompetencje.

 

Inaczej jednak wyglądają egzaminy przy awansie zawodowym i np. rozmowy kwalifikacyjne na dyplomowanego nauczyciela. Pytania i odpowiedzi będą się różnić od tych, których możesz się spodziewać przy zatrudnieniu do pracy w szkole. 

 

W tym artykule przeczytasz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela, jak również zapoznasz się z procedurami przy awansie zawodowym.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK
.

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela? Pytania i odpowiedzi oraz porady

 

Chociaż szkoła to specyficzne miejsce pracy, rozmowa kwalifikacyjna nauczycieli wygląda z grubsza podobnie, jak rozmowy do każdej innej pracy — ponieważ tak jak przy innych stanowiskach ma zweryfikować kwalifikacje zawodowe i motywację do pracy oraz pokazać kandydatowi, jakie są warunki pracy.

 

Na pewno podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytań

 • Dlaczego chcesz pracować w naszej szkole?
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony? 
 • Opowiedz coś o sobie
 • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Co motywuje Cię do pracy?
 • Co uważasz za swój największy sukces?
 • Jakie masz pomysły na motywowanie uczniów do nauki i rozwoju? 

 

Tak jak w CV nie powinieneś kłamać, również podczas rozmowy o pracę nauczyciela wystrzegaj się naciągania rzeczywistości. Dyrektor chce mieć przede wszystkim zaufanie do swoich podwładnych, zwłaszcza że powierza im opiekę nad dziećmi.

 

Odpowiadając na powyższe i inne pytania, warto być uprzejmym, pewnym siebie i swoich kompetencji zawodowych, ale nie zarozumiałym — badania pokazują, że taka postawa odstrasza rekruterów.

 

Pamiętaj również, że praca nauczyciela wymaga rozwiniętych umiejętności interpersonalnych (komunikacji, motywowania innych) oraz odpowiednich cech charakteru (m.in. empatii). Dlatego Twoje zachowanie i sposób odpowiadania na pytania są równie ważne jak treść wypowiedzi.

Podobnie będzie przy rozmowie kwalifikacyjnej nauczyciela przedszkola. 

 

Oczywiście do każdej rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się przygotować. Przed spotkaniem z dyrektorem przejrzyj jeszcze raz swoje CV nauczyciela, żebyś na rozmowie mógł swobodnie podkreślić atuty z curriculum vitae.

 

Na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się odpowiednio — elegancko, ale też wygodnie. Profesjonalny strój sprawi, że zrobisz dobre pierwsze wrażenie i szybko wzbudzisz zaufanie. 

 

Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela przy awansie zawodowym

 

W Polsce warunki awansu zawodowego nauczycieli określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

Są 4 stopnie awansu zawodowego nauczycieli:

 • nauczyciel stażysta
 • nauczyciel kontraktowy
 • nauczyciel mianowany
 • nauczyciel dyplomowany.

 

Każdy z nich można uzyskać poprzez odbycie stażu nauczycielskiego pod okiem opiekuna, złożenie odpowiedniej dokumentacji i rozmowę kwalifikacyjną przed specjalną komisją egzaminacyjną.

 

Rozmowa kwalifikacyjna przy każdym awansie dotyczy przede wszystkim wymagań (i związanej z nimi dokumentacji), jakie trzeba spełnić przy ubieganiu się o wyższy stopień. Komisja może pytać o konkretne osiągnięcia zawodowe i doświadczenie w pracy z uczniami. 

 

Jakie to konkretnie pytania? Zobaczy przykłady dla nauczyciela dyplomowanego wraz z odpowiedziami:

 

Rozmowa kwalifikacyjna na dyplomowanego — pytania i odpowiedzi 2021:

 

1. Jak podnosiłeś swoje kompetencje zawodowe i jak wpłynęło to na Twoją pracę?

 

Przy takim pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego (albo mianowanego) warto wymienić kursy i szkolenia, które ukończyłeś i na konkretnych przykładach pokazać, co dzięki nim osiągnąłeś.

 

2. Opowiedz o działalności koła zajęć pozalekcyjnych, którym się opiekujesz

 

Warto pokazać, że jest się zaangażowanym w swoją pracę, a rozwój uczniów jest dla Ciebie najważniejszy. Opisz, co robisz z podopiecznymi na zajęciach i wskaż pozytywny wpływ na nich (np. liczbę uczestników i laureatów olimpiad przedmiotowych, których przygotowywałeś).

 

3. Jak angażujesz się w promocję działań szkoły?

 

Przy takim pytaniu musisz opowiedzieć szczegółowo o wszystkich inicjatywach, które podejmujesz i pokazać, jaki mają wpływ na działalność placówki.

 

4. Co w pracy nauczyciela przynosi Ci największą satysfakcję?

 

Przy takich pytaniach warto podkreślać swoje osiągnięcia zawodowe, ale jednocześnie pokazać, że zależy Ci na sukcesach i rozwoju uczniów.

 

5. Jak wykorzystujesz w pracy z uczniami technologie informacyjne?

 

Warto podkreślić, że jest się na bieżąco z nowinkami technologicznymi i możliwościami, jakie dają w procesie edukacyjnym, najlepiej na konkretnych przykładach.

 

6. Jak indywidualizujesz pracę z uczniami?

 

Przy takim pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego, warto szczegółowo opisać metody, które wykorzystujesz w czasie lekcji i pokazać, jaki pozytywny wpływ mają na uczniów.

 

7. Opowiedz o programie dydaktycznym, który przygotowałeś i wdrożyłeś

 

Jak w każdej pracy, również przy nauczaniu ważne są dobre wyniki — nie dostaniesz awansu zawodowego, jeśli nie pokażesz, że Twoja praca przynosi pozytywny efekt. Dlatego warto przede wszystkim skupić się, na tym, jakie korzyści Twoja praca przynosi uczniom i szkole.

 

8. W jaki sposób dzielisz się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami?

 

Przy takim pytaniu warto trochę się pochwalić. Możesz szczegółowo opowiedzieć o swoich najważniejszych umiejętnościach, a później przedstawić, jak wykorzystujesz je we współpracy z innymi pedagogami.

 

9. Jak oceniasz swoją pracę przy opiece nad praktykantami?

 

Im wyższy stopień, tym więcej pracuje się z praktykantami, a wpływ na kształcenie nowych pedagogów jest istotny przy awansie. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego również szczegółowo opowiedz o swojej pracy w tym zakresie.

 

10. Jakie masz plany zawodowe? 

 

Niezależnie od tego, w jakim zakresie chciałbyś rozwijać swoją pedagogiczną karierę, rozwój jest bardzo istotny. Dlatego przy takim pytaniu warto podkreślić, że ważna jest dla Ciebie nauka i zdobywanie nowych kompetencji.

 

To oczywiście tylko kilka przykładów pytań, które mogą paść przy rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego. To, o czym będzie chciała rozmawiać z Tobą komisja, zależy przede wszystkim od Twojego dotychczasowego doświadczenia i tego, co wpiszesz w wymaganej dokumentacji.

 

Dlatego tuż przed rozmową kwalifikacyjną przy awansie zawodowym warto dokładnie przejrzeć swoje papiery i zastanowić się, jak w atrakcyjny sposób opowiedzieć o swojej dotychczasowej pracy w szkole.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

 

Stwórz list motywacyjny teraz

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące rozmowy o pracę nauczyciela? A może brałeś udział w rozmowie kwalifikacyjnej na dyplomowanego i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.

Oceń ten artykuł: rozmowa kwalifikacyjna nauczyciel
Średnia: 0 ( oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo