1. Praca w domu 2023: dodatkowa, dorywcza, gdzie szukać ofert

Praca w domu 2023: dodatkowa, dorywcza, gdzie szukać ofert

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca w domu — brzmi jak marzenie. Elastyczny grafik, niestanie w korkach, brak sterczącego nad głową szefa. Ale też niepewne stawki, nużące i powtarzalne zadania, strach przed nieuczciwymi pracodawcami i długie siedzenie przed komputerem.

 

Jak wszystko, praca z domu ma swoje jasne i ciemne strony. Jeśli czujesz, że Ci odpowiada i chciałbyś spróbować, musisz wiedzieć, gdzie szukać zaufanych i dobrych ofert pracy z domu. 

 

Zobacz, jakie zawody można bezproblemowo wykonywać zza własnego biurka i ile można zarobić. Oto poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o pracy w domu. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. 13 propozycji na pracę w domu w 2023

 

Praca w domu (lub, jeśli masz na to ochotę, w specjalnej strefie coworkingowej) niejedno ma imię. To, co wybierzesz, zależy od Twojego doświadczenia, umiejętności, predyspozycji i, oczywiście, preferencji. W dobie powszechnego dostępu do internetu wiele jest możliwe.

 

Dlatego przygotowałem spis różnych propozycji wraz z radami i podstawowymi informacjami, które pomogą Ci wybrać odpowiednie zajęcie — niezależnie, czy szukasz pracy dodatkowej z domu, dorywczej czy też pełnoetatowego zatrudnienia. Oto sprawdzone sposoby, jak zarabiać w domu:

 

Praca z domu przy komputerze i przez internet

 

Obecnie bardzo wiele stanowisk wymaga przede wszystkim pracy z wykorzystaniem komputera. A skoro tak, nie ma zbyt wielu przeszkód, żeby wykonywać je z dowolnego miejsca na świecie — również z zacisza własnego domu. To też m.in. dobry wybór dla introwertyków, którzy potrzebują ciszy i lubią przebywać we własnym towarzystwie (ale uwaga: jeśli decydujesz się zarabiać przez internet, zadbaj o właściwą ergonomię pracy!).

 

Oto propozycje:

 

Redakcja i korekta tekstów

 

Wydawnictwa i media chętnie zatrudniają redaktorów i korektorów-freelancerów. Taką pracę możesz bezproblemu wykonywać z domu, zwłaszcza że większość ofert dotyczy umów na zlecenie i dzieło. 

Wymagania bywają różne. W ofertach najczęściej pojawia się dobra znajomość zasad języka polskiego, lekkie pióro, terminowość oraz czasami wykształcenie filologiczne czy dziennikarskie. 

 

Natomiast jeśli chodzi o zarobki, to według serwisu WhitePress, który wspomaga autorów treści internetowych, korektorzy zarabiają średnio 2668 zł, a redaktor 3110 zł. Oczywiście wszystko zależy od poziomu doświadczenia i ilości zleceń, które uda Ci się złapać.

 

Gdzie szukać pracy z domu jako korektor albo redaktor?

 

Dziennikarstwo i copywriting

 

Obecnie coraz mniej mediów zatrudnia dziennikarzy na stałe. Częściej korzystają z usług freelancerów i ekspertów w danej dziedzinie z talentem pisarskim. Również copywriterzy mogą liczyć na podobną formę współpracy ze strony agencji marketingowych i zdecydować się na taką pracę z domu przez internet.

 

W tym przypadku wymagania również będą dotyczyły wysokich kompetencji pisarskich i, czasami, wiedzy z danej dziedziny.

 

Copywriterzy zarabiają średnio 4000 zł netto. Oczywiście stawki wahają się w zależności od doświadczenia, portfolio i ilości zleceń. Natomiast dziennikarze zatrudnieni na umowę zlecenie mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 2000 zł netto.

 

Ofert pracy w domu dla dziennikarzy i copywriterów szukaj na:

 

Tłumaczenia

 

Obecnie większość tłumaczy (książek, artykułów czy też napisów do filmów) pracuje jako freelancerzy na zlecenia, czasami w ramach tzw. crowdsourcingu a co za tym idzie — najczęściej pracuje w domu.

 

Oczywiście do tego zajęcia będziesz potrzebował znajomości przynajmniej jednego języka obcego (jeśli zależy Ci na wyższych zarobkach i dużej ilości zleceń najlepiej innego niż angielski — na tym rynku jest największa konkurencja i najtrudniej się wybić), znajomości technik tłumaczeniowych i sprawnego posługiwania się językiem, na który tłumaczysz.

 

Wynagrodzenie tłumaczy wynosi średnio ok. 4000 zł na rękę. Wszystko zależy od doświadczenia, ilości zleceń i języka.

 

Gdzie szukań ofert pracy w domu dla tłumaczy?

 • w serwisach dedykowanych tej profesji np. proz.com
 • w biurach tłumaczeń

 

Obsługa social mediów

 

Skoro pracą w domu może być pisanie, nie ma przeszkód, żeby zza własnego biurka zajmować się obsługą mediów społecznościowych. 

 

Do tego typu zadań niezbędne będą specjalistyczne umiejętności związane z marketingiem internetowym, budowaniem zaangażowania i obsługą mediów społecznościowych (Instagrama, Facebooka, LinkedIna, TikToka itp.). Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, warto zdecydować się na kurs.

 

Zarobki specjalistów ds. social mediów pracujących z domu, będą zależały od ilości zleceń, znajomościach w branży, doświadczenia i wyników. Wahają się od 1500 do 4000 zł.

 

Gdzie szukać pracy?

 

Własne media społecznościowe

 

Masz jakąś ciekawą umiejętność albo szeroką wiedzę na jakiś temat i dryg do dzielenia się nimi z publicznością? Możesz założyć np. kanał na YouTube, podcast czy tematyczne konto na Instagramie i pracować z domu.

 

Oczywiście zbieranie subskrybentów i budowanie zasięgów może zająć Ci sporo czasu, a pieniądze nie zaczną spadać z nieba od razu. Jeśli zdobędziesz prawdziwą popularność, możesz liczyć na spory dochód. Najbardziej prominentni twórcy w polskim internecie zarabiają nawet do 50 tys. zł za jeden post na Instagramie.

 

Prowadzenie bloga

 

Chociaż obecnie rośnie popularność takich mediów jak Instagram i YouTube oraz form komunikacji takich jak wideo i podcasty, blogi są nadal popularne, a te najpopularniejsze przynoszą niezłe zyski.

 

Dlatego, jeśli masz smykałkę do pisania, samozaparcie i dobry pomysł, możesz z blogowania uczynić pracę w domu — dodatkową albo pełnoetatową. 

 

Wielu twórców internetowych korzysta np. z platformy Patronite, za której pośrednictwem fani wpłacają pieniądze na rozwój działalności.

 

Programy partnerskie

 

Kolejnym sposobem na pracę w domu jest uczestnictwo w programach partnerskich. Na czym polega? Musisz nawiązać współpracę z konkretną firmą i za pośrednictwem mediów społecznościowych i komentarzy na blogach promować jej produkty bądź usługi. Za sfinalizowaną sprzedaż otrzymasz prowizję.

 

Zacząć jest łatwo — nie potrzeba mieć własnej działalności gospodarczej, a firm oferujących taką współpracę jest wiele. Ale w związku z tym konkurencja jest spora i na pierwsze (i większe) zarobki będziesz musiał trochę poczekać.

 

Gdzie znajdziesz oferty pracy w ramach programów partnerskich?

 

Wypełnianie ankiet

 

Chciałbyś dorobić z domu, ale nie masz czasu na zaangażowanie się w prowadzenie social mediów? Możesz spróbować wypełniania płatnych ankiet online, np. w serwisach swpanel.pl, epanel.pl i myiyo.com.

 

To oczywiście propozycje dodatkowej lub dorywczej pracy w domu. Raczej nie masz szans się z tego utrzymać. W większości serwisów, które oferują takie serwisy, zbiera się specjalne punkty, a te dopiero można wymienić na pieniądze. Na wypełnianiu ankiet można zarobić od 50 do 200 złotych miesięcznie.

 

Transkrypcja i przepisywanie tekstów

 

Kolejną propozycją pracy w domu może być przepisywanie tekstów z nagrań i zeskanowanych dokumentów. Nie wymaga to ani doświadczenia ani specjalistycznych umiejętności (poza szybkim pisaniem na klawiaturze), ale jest dość nużące i czasochłonne. 

 

Ile można zarobić pieniędzy na takiej pracy w domu? Stawki najczęściej liczone są od 1000 znaków ze spacjami — za tyle możesz dostać od 2,5 do 4 zł, co za godzinne nagranie daje od 125-250 zł netto. 

 

Internet jest zalany ofertami przepisywania, ale wiele z tych ogłoszeń może sprawiać wrażenie podejrzanych. Dlatego najlepiej szukać takiego zajęcia w serwisach takich jak OLX.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Manualna praca w domu — chałupnictwo

 

Praca w domu nie ogranicza się oczywiście jedynie do ślęczenia przed komputerem. Możesz również zdecydować się na przeróżne ręczne zajęcia.

 

Szycie ubrań i innych wyrobów tekstylnych

 

Masz maszynę do szycia i potrafisz ją obsługiwać? Świetnie, bo w internecie możesz znaleźć całkiem sporo ofert takiej pracy do wykonywania w domu. 

 

Zobacz też, jak napisać CV krawcowej.

 

Rękodzieło

 

Robisz na szydełku, tworzysz biżuterię, malujesz? Swoje hobby i talent możesz przekuć w biznes i połączyć przyjemne z pożytecznym. Oczywiście na początku będziesz musiał zainwestować w materiały, stworzenie sklepu internetowego i znalezienie odbiorców.

 

Taka praca w domu wymaga czasu, zaangażowania, talentu i jest niepewna. Na początku lepiej traktować ją jako dodatkowe zajęcie. 

 

Składanie długopisów/teczek/ulotek

 

Taka forma pracy w domu była niegdyś bardzo popularna, obecnie ofert jest mniej, ale wciąż można je znaleźć. Nie ma tu specjalnych wymagań, a pracodawcy najczęściej dostarczają wszystkie potrzebne narzędzia i produkty.

 

Trzeba jednak uważać — wiele ofert może okazać się próbami oszustwa. Możesz tego uniknąć, jeśli zweryfikujesz informacje o pracodawcy (np. w rejestrze REGON). 

 

Praca biurowa w domu

 

Obecnie jest bardzo wiele możliwości pracowania bez wychodzenia z domu — nawet w wyspecjalizowanych, ciekawych zawodach. Jeśli do wykonywania obowiązków przede wszystkim potrzebny jest Ci komputer i sprawne łącze internetowe, spokojnie możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie.

 

Zwłaszcza że w czasie pandemii koronawirusa pracodawcy są coraz bardziej pozytywnie nastawienie do pracy zdalnej, a jak pokazują prognozy, do końca 2022 r. tylko w Ameryce Północnej 25% wszystkich pracowników ma przenieść się z biur do mieszkań i domów.

 

Zawody, które bez problemu można wykonywać z domu to m.in.:

 • programista / informatyk
 • grafik
 • tester aplikacji
 • social media manager
 • prace administracyjno-biurowe
 • architekt
 • dziennikarz
 • tłumacz 
 • księgowy
 • copywriter
 • korektor
 • redaktor

 

2. Gdzie szukać ofert pracy w domu?

 

Pracy w domu zarówno pełnoetatowej, jak i dodatkowej najlepiej szukać na sprawdzonych portalach z ofertami. Łatwiej będzie Ci wtedy uniknąć oszustwa ze strony nieuczciwego pracodawcy. Oczywiście wszystkie podejrzane informacje powinieneś sprawdzać i weryfikować. 

 

Obecnie wielu pracodawców zamieszcza w ogłoszeniach informację o możliwości pracy z domu. Możesz więc szukać jej w największych polskich serwisach: OLX, Pracuj.pl, Indeed, Jooble i Gumtree oraz za pośrednictwem LinkedIna. 

 

Zanim zaczniesz pracę w domu, dokładnie zorientuj się, jakie warunki oferuje pracodawca — sprawdź, czy dostaniesz potrzebny sprzęt i uzgodnij typ umowy. 

 

Jak dostać pracę do wykonywania w domu?

 

Jak każdą inną pracę — musisz napisać dobre CV i list motywacyjny, chociaż nie zawsze pracodawca będzie tego oczekiwał, zwłaszcza na stanowiskach niewymagających długiego doświadczenia i specjalistycznych umiejętności.

 

Jeśli do pracy w domu musisz wysłać curriculum vitae, podkreśl w nim swoje kompetencje miękkie, które pokazują, że bez problemu odnajdujesz się w takich warunkach. Są to np. terminowość czy świetną organizację własnego czasu i obowiązków (to bardzo ważne, bo pracodawcy zatrudniający innych do pracy zdalnej często obawiają się właśnie prokrastynacji, czyli odwlekania zadań przez pracowników).

 

Jeśli do pracodawcy na atrakcyjne stanowisko zgłoszą się kandydaci z podobnymi umiejętnościami i doświadczeniem, uda Ci się ich przebić tylko profesjonalnym CV do pracy sezonowej, weekendowej, dorywczej itd. oraz dobrym listem motywacyjnym

 

Zobacz również nasze poradniki: CV freelancera (wzór)Praca dla nieletnich: sezonowa, wakacyjna, na stałe [+oferty], Praca weekendowa a Kodeks pracy [stała i dorywcza] + porady i Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Pracujesz w domu i dobrze się w tym odnajdujesz? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat. 

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca w domu

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.93  (27 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: