1. Praca dla niepełnosprawnych - zdalna, z domu [+ oferty]

Praca dla niepełnosprawnych - zdalna, z domu [+ oferty]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i szukasz pracy? A może właśnie zaczynasz karierę zawodową i obawiasz się, że będzie Ci trudno znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie? 

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędnie informacje — jak polskie przepisy wpływają na sytuację osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, gdzie szukać ofert pracy i jakie są możliwości podjęcia pracy zdalnej albo z domu. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co polskie prawo mówi o pracy dla niepełnosprawnych?

Nie ma przeszkód, aby osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności mogła podjąć pracę zarobkową w Polsce. Tę kwestię reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Niezależnie od stopnia niepełnosprawności (polskie prawo wyróżnia 3: znaczny, umiarkowany i lekki), osoba z niepełnosprawnością może pracować. Musi jedynie uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy na wykonywanie danych czynności związanych ze stanowiskiem. 

W Polsce osoby z niepełnosprawnościami nie mają obowiązku informować pracodawcy o stopniu niepełnosprawności — ale nie mogą zataić go przed lekarzem, który wydaje orzeczenie o zdolności do wykonywania danego zawodu. 

Wyżej wymieniona ustawa podaje dodatkowe warunki, związane z pracą dla niepełnosprawnych: czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo — co oznacza, że nie może wyrabiać nadgodzin. 

Dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności umiarkowanej i znacznej jest to 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Ponadto niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa w pracy (15 minut) na odpoczynek lub gimnastykę.

Osoby z niepełnosprawnością nie mogą ponadto pracować w godzinach nocnych i przysługuje im dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą być zatrudnione jedynie w warunkach pracy chronionej, chyba że pracodawca przystosuje stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudni ją w formie telepracy.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Oferty pracy dla niepełnosprawnych — gdzie i jak szukać?

Szukając pracy dla osób z niepełnosprawnością, najlepiej próbować korzystać z „tradycyjnych” metod: w wyszukiwarkach ofert (job boardach). Warto przeglądać największe polskie portale z ogłoszeniami, bo tam znajdziesz zaufanych pracodawców: OLX, gdzie możesz wysłać CV bezpośrednio przez stronę, Pracuj.pl, Gumtree, InfoPraca.pl, Indeed — niektóre mają oferty specjalnie dla osób z orzeczeniem.

Możesz również sprawdzać oferty na portalach dla osób z niepełnosprawnościami: Sprawni w pracy, Niepełnosprawni.pl i Sprawni-niepełnosprawni.

Warto również przeglądać oferty na LinkedInie. Wielu rekruterów korzysta z portalu, publikuje ciekawe oferty i wyszukuje najlepszych kandydatów. 

Gdzie jeszcze szukać pracy? Możesz zaglądać na grupy na Facebooku — część z nich jest dedykowana dla osób z niepełnosprawnościami, np. NIEPEŁNOSPRAWNI: Szukam pracy/ Oferuję pracę, Wszyscy Są Inni — oferty pracy dla osób niepełnosprawnych, PRACA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH czy Niepełnosprawni praca.

Jeśli masz upatrzoną konkretną firmę, zajrzyj na jej stronę do zakładek Kariera, Dołącz do nas lub Praca.

Oczywiście możesz również próbować szukać ofert pracy przez Google. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę np. „Praca dla niepełnosprawnych Wrocław”, „Praca niepełnosprawni Kraków”, „Oferty pracy dla niepełnosprawnych” lub bardziej konkretne zapytanie „Praca biurowa dla niepełnosprawnych Warszawa” 

Przy tej metodzie sprawdź koniecznie, czy ogłoszenie, które Cię zainteresowało, pochodzi z zaufanego źródła — możesz trafić na próbę oszustwa. Sprawdź, czy pracodawca ma profil na LinkedInie (a gdy nie ma, zobaczy czy figuruje w KRS-ie). Niestety w internecie jest wiele nieuczciwych ludzi, którzy m.in. publikują fałszywe oferty pracy, chcąc wyłudzić pieniądze od kandydatów.

Jak szukać pracy?

Nie ma co ukrywać, że szukanie pracy to ciężki kawałek chleba, a konkurencja na rynku pracy jest duża. Co możesz zrobić, żeby zdobyć atrakcyjne zatrudnienie?

Przede wszystkim przyłóż się do pisania CV i listu motywacyjnego. Profesjonalne dokumenty aplikacyjne to Twoja najlepsza wizytówka! Zadbaj, żeby były czytelne i estetyczne, wyróżnij swoje najważniejsze umiejętności (zwłaszcza w CV bez doświadczenia), w tym kompetencje miękkie i interpersonalne, oraz podkreśl osiągnięcia.

Gdy już przejdziesz przez pierwszy etap proces rekrutacyjnego, porządnie przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej — zastanów się, jak odpowiadać na często zadawane na rozmowach o pracę pytania i jak najlepiej przedstawić swoje mocne i słabe strony

3. Praca zdalna dla niepełnosprawnych

Niestety w Polsce niewiele budynków, w tym tych użyteczności publicznej, np. uniwersytetów, jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami — a to oczywiście duża przeszkoda w podjęciu aktywności zawodowej.

Nie ma jednak powodów, żeby osoby z niepełnosprawnościami nie mogły podjąć pracy zdalnej przez internet albo pracować z domu. Obecnie do wykonywania bardzo wielu zawodów wystarczy w miarę sprawny komputer i stabilne łącze internetowe.

Oczywiście to, czy pracodawca pozwoli Ci pracować zdalnie, zależy od jego decyzji — niektórzy wolą mieć swoich podwładnych na miejscu, chociaż, jak wynika z badania LiveCareer.pl „Mój jest ten kawałek biurka”, Polacy w trakcie pandemii koronawirusa polubili się z home-officem.

Jest naprawdę sporo zawodów, które można wykonywać z zacisza własnego mieszkania: większość prac biurowych, programowanie, copywriting oraz redakcja i korekta, tłumaczenia i transkrypcje tekstów, czy też grafika.

Ponadto z domu możesz też podjąć pracę dodatkową lub dorywczą: zająć się chałupnictwem, wypełnianiem płatnych ankiet online czy po prostu brać zlecenia jako freelancer (wtedy najlepiej założyć własną działalność gospodarczą).

Przeczytaj też: Praca zdalna CV: wzór. Jak napisać?Świadczenie rehabilitacyjne 2024 — jaki wniosek, ile wynosi i Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Porady.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pracy dla osób niepełnosprawnych? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca dla niepelnosprawnych

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.87  (15 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: