Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca chałupnicza w domu: oferty 2024. Chałupnictwo - co to?
Piszą o nas:
Praca chałupnicza (potocznie chałupnictwo), to proste, manualne zajęcia, które możesz wykonywać z domu i przy tym trochę zarobić albo dorobić do pensji. Wiąże się z nią jednak trochę ryzyka i zanim zdecydujesz się zacząć, warto zdobyć podstawowe informacje na ten temat.
W tym artykule przeczytasz, co to jest chałupnictwo, gdzie szukać uczciwych ofert pracy chałupniczej, co można robić w jej ramach i ile można na niej zarobić.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Czym jest praca chałupnicza? Oferty i przykłady
Praca chałupnicza, potocznie chałupnictwo, to najczęściej manualna czy rzemieślnicza praca wykonywana w domu, z wykorzystaniem produktów od zleceniodawcy. Taka praca nie jest regulowana w czasie — najczęściej liczy się liczba wykonanych zleceń i z nią związane są zarobki.
Dlatego jeśli zdecydujesz się na chałupnictwo, licz się z umową zlecenie lub umową o dzieło — bo będziesz wykonywać pracę nakładczą, której nie obejmuje stosunek pracy. Natomiast gdy potencjalny zleceniodawca nie będzie chciał dać Ci żadnej umowy, zrezygnuj. Możesz mieć do czynienia z oszustem.
Chałupnictwo może przybierać naprawdę różne formy. Wśród ofert znajdziesz m.in. składanie teczek czy długopisów, szycie toreb ekologicznych, zasłon i innych wyrobów tekstylnych, lutowanie, klejenie kopert, składanie zabawek czy też tworzenie biżuterii albo składanie różańców. Taka praca może nadawać się dla introwertyków, którzy lubią przebywać we własnym towarzystwie.
Do wykonywania pracy chałupniczej najczęściej nie potrzeba specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Szczególnie do prostych prac manualnych, które najczęściej rozumiemy, jako chałupnictwo.
Obecnie, szukając pracy chałupniczej w internecie, znajdziesz dużo ofert pracy online przy komputerze, które wymagają już m.in. umiejętności obsługi komputera czy znajomości pakietu MS Office lub innych programów. Niestety z niektórych ogłoszeń trudno wywnioskować, jaki będzie Twój zakres obowiązków i na czym dokładnie polega taka praca.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Uczciwa praca chałupnicza — oferty
Ofert pracy chałupniczej jest w internecie dość sporo. Niestety część z nich jest opisana bardzo ogólnikowo i nie wzbudza zaufania. Dodatkowej pracy najlepiej jest szukać na zaufanych, ogólnopolskich job boardach — czyli stronach agregujących ogłoszenia o pracę — jak OLX, za którego pośrednictwem możesz bezpośrednio wysłać CV, Gumtree czy Indeed.
Oczywiście na takich portalach również mogą ogłaszać się oszuści. Dlatego zawsze warto mieć rękę na pulsie i sprawdzać potencjalnych zleceniodawców, a podejrzanie oferty zgłaszać do administracji stron.
Gdy szukasz zatrudnienia w konkretnym mieście lub regionie, warto albo zawęzić wyszukiwanie na danym portalu lub po prostu wpisać w Google: praca chałupnicza Kraków, praca chałupnicza Warszawa czy praca chałupnicza Łódź.
2. Chałupnictwo z dowozem do domu
Do chałupniczej pracy i zarabiania z domu potrzebne Ci będą materiały, które powinieneś dostać od pracodawcy. Zanim nawiążesz współpracę dokładnie przeczytaj ofertę pracy i zobacz, czy zleceniodawca oferuje potrzebne surowce.
Jeśli w ogłoszeniu nie ma takiej informacji, możesz oczywiście o to zapytać, zanim zdecydujesz się zaaplikować i podjąć taką pracę chałupniczą. W niektórych ofertach możesz również znaleźć informację, że zleceniodawca oczekuje zaliczki za dowóz materiałów do domu.
W takim przypadku bądź czujny. Nieuczciwe oferty pracy chałupniczej wcale nie są rzadkie. Może zdarzyć się sytuacja, że zapłacisz zaliczkę, po czym pracodawca zamilknie, a Twoje pieniądze przepadną.
Gdy tylko zapali Ci się czerwona lampka lub coś w ofercie wzbudzi Twój niepokój, ale mimo to uznasz ją za atrakcyjną, sprawdź, czy pracodawca figuruje na stronach Głównego Urzędu Statystycznego, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
3. Dodatkowe informacje o chałupnictwie — zarobki, wymagania
Nie ma co ukrywać, że praca chałupnicza najczęściej nie przynosi zbyt dużych zysków i osoby, które się jej podejmują, chcą po prostu dorobić albo szukają dodatkowej pracy. Na jakie zarobki może liczyć chałupnik?
To oczywiście zależy od rodzaju pracy, którą podejmie i umowy z pracodawcą. Przy składaniu długopisów dostanie ok. 90 groszy za sztukę, więc Twoja pensja będzie związana z tempem pracy oraz czasem, który będziesz w stanie na nią poświęcić. Proste prace manualne są najczęściej najgorzej opłacane.
Przy niektórych ofertach pracy chałupniczej będziesz rozliczany za czas pracy. Wtedy, jeśli pracodawca jest uczciwy i da Ci umowę zlecenie, możesz liczyć na najniższą krajową stawkę za godzinę, czyli 18,30 zł brutto — 13,50 zł na rękę.
Na wyższe zarobki w chałupnictwie możesz liczyć przy pracy przez internet — np. reklamowaniu produktów konkretnej firmy za pośrednictwem mediów społecznościowych czy pilnowaniu działania witryn internetowych.
Zwróć jednak koniecznie uwagę, czy podana stawka nie jest podejrzanie wysoka (bo np. jest równa średniej krajowej). To częsta zagrywka internetowych oszustów, którzy liczą na wiele zgłoszeń osób skuszonych dużymi zarobkami za mało wymagającą pracę.
Do chałupnictwa najczęściej nie potrzeba zbyt wielu kompetencji zawodowych. W ofertach do prac rzemieślniczych znajdziesz wymagania takie jak: umiejętności manualne, dobry wzrok i precyzja.
Do pracy online natomiast najczęściej wystarczy umiejętność obsługi komputera i sprawne poruszanie się po internecie. Dlatego też pracę chałupniczą mogą spokojnie wykonywać studenci, pełnoletni uczniowie, czy też emeryci.
Zobacz również nasze poradniki: Praca dla nieletnich: sezonowa, wakacyjna, na stałe [+oferty] i Umowa zlecenie a emerytura: składki, staż pracy, wysokość.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Chcesz znaleźć pracę chałupniczą i masz jakieś pytania? Napisz komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Praca chalupnicza
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Staż z urzędu pracy 2024: wynagrodzenie, urlop i zasady stażu
Sprawdź, czy warto iść na staż z urzędu pracy. Zobacz, ile wynosi wynagrodzenie za staż z urzędu pracy w 2024 roku i jakie warunki musisz spełnić.
Praca na pół etatu a urlop, emerytura i umowa. Ile to 1/2 etatu?
Sprawdź, czym dokładnie jest praca na pół etatu. Ile to czasu, jak wygląda kwestia emerytury, urlopu, też wychowawczego, i czy warto zdecydować się na ½ etatu.
Mój jest ten kawałek biurka. Badanie opinii o pracy zdalnej w Polsce 2021
Co Polacy sądzą o pracy zdalnej? Zapytaliśmy 700 osób, czy lubią pracować z domu, co jest dla nich największym wyzwaniem i jakie pozytywy widzą w takim trybie.
Piszą o nas: