1. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania zadać?

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania zadać?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twoje CV przeszło pierwsze etapy rekrutacji i przyszła pora na spotkanie z pracodawcą.  Możesz być pewien, że pod koniec rozmowy o pracę rekruter zagadnie Cię, czy potrzebujesz jakiś dodatkowych informacji. Nie wiesz, o co warto zapytać na rozowie kwalifikacyjnej? Nawet jeśli pierwsza część rozmowy poszła Ci dobrze, dobre wrażenie możesz zepsuć, gdy odpowiesz, że nie masz żadnych pytań.

Z tego tekstu dowiesz się, o co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, by wypaść na niej profesjonalnie. Znajdziesz w nim listę pytań do rekrutera, które warto zadać podczas rozmowy o pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Oto przykłady 10 pytań, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa o pracę jest bez wątpienia stresująca, a pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają trudne. Ale na koniec rekruter lub pracodawca na pewno zapyta, czy Ty sam chciałbyś się czegoś dowiedzieć. Nie możesz odpowiedzieć, że nie. Wyjdziesz wtedy na niezainteresowanego i pozostawisz po sobie złe wrażenie.

Dlatego przygotowaliśmy listę pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki nim nie tylko pokażesz się jako zaangażowany, ale również zdobędziesz informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o przyjęciu oferty pracy.

Zobacz przykłady pytań, jakie warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku

Jeśli zupełnie nie wiesz, o co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, zacznij od pytania o obowiązki na stanowisku, na które aplikujesz. Dlaczego warto je zadać? Po pierwsze pokażesz się jako zaangażowany pracownik, szczerze zainteresowany nowymi wyzwaniami.

Po drugie, dzięki temu pytaniu, dowiesz się dokładnie, jakie będą Twoje codzienne zadania i z jakimi wyzwaniami będziesz musiał się zmierzyć. To na pewno ułatwi decyzję o podjęciu tej pracy — jeśli aplikujesz do kilku firm, warto dokładnie się rozeznać i jak najlepiej przygotować na zmianę zatrudnienia.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Czy będziesz musiał wyjeżdżać służbowo

To pytanie wiąże się z poprzednim. Warto je zadać, zwłaszcza jeśli podróże służbowe mogą być dla Ciebie uciążliwe — ze względu na rodzinę czy inne prywatne powody. Pamiętaj, że im więcej informacji zdobędziesz na rozmowie kwalifikacyjnej, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć specyfikę przyszłego stanowiska.

3. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku

Na rozmowie kwalifikacyjnej warto o to zapytać. Pozwoli Ci to dokładniej zrozumieć, na czym będzie polegała Twoja nowa praca i jakie wyzwania czekają na Ciebie w zawodowej codzienności.

To też dobry sposób na skonfrontowanie Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego z tym, co może na Ciebie czekać w nowej firmie. Możesz też wtedy płynnie nawiązać do tego, co napisałeś w CV — pokazać, że nowe warunki to dla Ciebie okazja do wykazania się, albo że świetnie sobie z nimi poradzisz, bo masz za sobą podobne zadania.

4. Jakie masz możliwości rozwoju

Dla pracodawcy rozwój pracownika jest ściśle związany z rozwojem firmy. Nabywając nowe umiejętności, wnosisz wartość do firmy. Dlatego warto zapytać, co pod tym względem może zaoferować przyszłe miejsce pracy.

Przy tym pytaniu warto podkreślić swoje osiągnięcia z CV i pokazać, że Twój cel zawodowy jest zbieżny z celami i strategią rozwoju firmy.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

5. Jakie są cele firmy i jej strategia rozwoju

Na rozmowie kwalifikacyjnej wśród pytań do rekrutera bądź pracodawcy powinno wybrzmieć to o cele firmy. Pokażesz wtedy swoje zainteresowanie i zaangażowanie. Do tego to świetny moment na pokazanie, jak Twoje osiągnięcia i umiejętności (również kompetencje miękkie) mogą pozytywnie przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa.

6. W jaki sposób firma mierzy efekty pracy

To kolejne z pytań do rekrutera, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego? Dobrze wiesz, że na nowym stanowisku będziesz oceniany, a główne kryterium to wymierne efekty Twojej pracy.

Pytanie o miarę efektów pracy pokaże Cię, jako nastawionego zadaniowo i gotowego do osiągania kolejny celów. A to cecha charakteru, która jest ważna dla każdego pracodawcy.

7. Jak styl zarządzania ma Twój przyszły przełożony

Jeśli dalej nie wiesz, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, spróbuj dowiedzieć się czegoś o swoim potencjalnym przełożonym. W końcu to przed nim będziesz odpowiadał za swoje wyniki i powinieneś wiedzieć, w jaki sposób zarządza zespołem.

Dzięki temu pytaniu dowiesz się, co czeka Cię w nowej pracy, a rekruter zobaczy, że jesteś naprawdę zainteresowany stanowiskiem.

8. Ile osób pracuje w zespole, do którego aplikujesz

Masz już informacje o szefie, teraz warto dowiedzieć się czegoś o potencjalnych kolegach z zespołu. Na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej najpierw zapytać, o to ile osób pracuje w dziale, do którego masz szansę dołączyć, a potem możesz poprosić o dokładniejsze informacje — np. o to, jak ściśle będziesz z nimi współpracował i na jakich zasadach.

9. Jakie wyzwania są związane z tym stanowiskiem

W ten sposób pokażesz przyszłemu pracodawcy, że chcesz przygotować się na nowe wyzwania, jesteś ambitny i zależy Ci na rozwoju firmy, do której aplikujesz. Przy okazji możesz też pokazać, w jaki sposób poradziłbyś sobie z trudnościami, które wymieni. To pokaże Cię jako kompetentnego, a pracodawcy da sygnał, że zatrudnienie Cię przyniesie mu korzyść.

10. Jakie są dalsze etapy rekrutacji

To kolejne pytanie, które warto zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej, bo pokaże Cię, jako zainteresowanego i zmotywowanego do podjęcia nowej pracy. Poza tym dowiesz się, czego możesz się spodziewać i kiedy otrzymasz następne decyzje dotyczące rekrutacji — ponieważ wiele rekrutacji (np. rozmowa kwalifikacyjna do banku czy korporacji) przebiega wieloetapowo.

Warto też o informację zwrotną, również w sytuacji, w której Ci się nie powiedzie. Umiejętność przyjmowania feedbacku jest dla pracodawcy istotna, a w ten sposób możesz pokazać, że ją posiadasz.

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Swoje kompetencje przede wszystkim powinieneś pokazać, odpowiadając na pytania od rekrutera. Ale, co potwierdzają eksperci, w ramach przygotowań do spotkania, warto wiedzieć, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Pozwoli Ci to pokazać się, jako zaangażowanego i chętnego do podjęcia współpracy. Jeśli sprytnie podejdziesz do pytań do rekrutera, możesz dodatkowo podkreślić swoje kwalifikacje i umiejętności.

Pamiętaj jednak, że nieodpowiednie pytania postawią Cię w złym świetle. Oto przykłady, tego, o co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby dobrze na niej wypaść

O co nie pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Kiedy mogę wziąć urlop?
  • Czym zajmuje się wasza firma?
  • Czy mogę równocześnie podjąć inną pracę?
  • Jak mi poszło?
  • Co Wam przeszkadza w pracownikach?
  • Czy w firmie obowiązują nadgodziny?

Powyższe pytania do rekrutera pokażą, że skupiasz się przede wszystkim na sobie. A rozmowa kwalifikacyjna, podobnie jak CV i list motywacyjny, ma Cię sprzedać i pokazać pracodawcy, że zyska, zatrudniając właśnie Ciebie.

Dlatego, przygotowując się do spotkania z pracodawcą, zastanów się, o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj sobie listę z pytaniami do rekrutera i nie bój się ich zadać — Ty zyskasz cenne informacje, a przy okazji będziesz miał dodatkową okazję do zaprezentowania się z jak najlepszej strony.

Zobacz również: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi i Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć.

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

O co pytac na rozmowie kwalifikacyjnej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.68  (38 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV