1. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w 2023? Porady ekspertów

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w 2023? Porady ekspertów

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Życie pisze różne scenariusze. Wszystkim, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość swoją lub swoich najbliższych na okoliczność choroby, wypadku lub śmierci, z pomocą przychodzi doradca ubezpieczeniowy. Ale jak dostać pracę w tym zawodzie?

 

W tym artykule zobaczysz, jak zostać agentem ubezpieczeniowym krok po kroku. Dowiesz się, jakie wymagania musisz w tym celu spełnić, jak zdobyć uprawnienia agenta ubezpieczeniowego oraz które cechy i umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

jak zostać agentem ubezpieczeniowymNIE
jak zostać agentem ubezpieczeniowymTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym krok po kroku? Wymagania i uprawnienia

 

Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że pod koniec 2020 roku w Polsce było prawie 31 tys. zarejestrowanych agentów ubezpieczeniowych. A Barometr zawodów z 2022 roku wskazuje, że ten zawód znajduje się w równowadze — oznacza to, że popyt na doradców równoważy podaż. Co ciekawe, polisy w Polsce coraz częściej można zakupić online bez pośredników.

 

Mimo to eksperci uważają, że zawodowi agenta ubezpieczeniowego nie grozi wymarcie — ponieważ Polacy przyzwyczaili się do zakupu polis przez doradców i kiepsko sobie z tym radzą bez ich pomocy.

 

Zatem jak zostać agentem ubezpieczeniowym? W tym celu musisz:

 

  • mieć wykształcenie minimum średnie lub średnie branżowe
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz za przestępstwo skarbowe
  • gwarantować, że dochowasz rzetelności w pracy
  • zdać państwowy egzamin na agenta ubezpieczeniowego.

 

Zakres i formę egzaminu reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 14 października 2014 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. Ma on formę testu jednokrotnego wyboru i składa się ze 100 pytań, które obejmują takie zagadnienia jak m.in.:

 

  • pojęcie ryzyka
  • system ubezpieczeń gospodarczych w Polsce
  • sumy i wartości ubezpieczenia
  • podstawowe regulacje prawne dotyczące działalności ubezpieczeniowej i pośrednictwa ubezpieczeniowego
  • podstawowe zagadnienia z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego
  • etyka zawodowa agenta ubezpieczeniowego.

 

By zwiększyć swoje szanse na zdanie testu, warto ukończyć szkolenie na agenta ubezpieczeniowego. W sieci można znaleźć różne oferty kursów od szkół i towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak warto pamiętać, że szkolenia od firm ubezpieczeniowych są w 100% bezpłatne.

 

Natomiast żeby zostać agentem ubezpieczeniowym multiagencji (tzw. multiagentem) — czyli sprzedawać polisy kilku towarzystw ubezpieczeniowych jednocześnie — musisz zdać drugą część egzaminu w każdej firmie, której produkty będziesz oferować klientom. 

 

Żeby zostać agentem ubezpieczeniowym, nie musisz za to ukończyć konkretnego kierunku studiów. Niezbędne kwalifikacje zawodowe nabędziesz bowiem w trakcie szkolenia.

 

Co istotne, w Polsce możesz zacząć sprzedawać polisy nawet przed ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu. Jeżeli nie załatwiłeś jeszcze wszystkich formalności, otrzymasz tytuł Osoby Fizycznej Wykonującej Czynności Agencyjne (OFWCA) i będziesz sprzedawał polisy w imieniu doświadczonego doradcy.

 

Jak zdobyć uprawnienia agenta ubezpieczeniowego?

 

W tym celu należy podpisać umowę z zakładem ubezpieczeniowym i znaleźć się w Rejestrze Pośredników Ubezpieczeniowych KNF. W jaki sposób? 

 

Wniosek o wpis do rejestru wraz z wymaganymi dokumentami złoży w Twoim imieniu firma — nie później niż 14 dni od podpisania z Tobą umowy. Ty otrzymasz identyfikator i hasło, które umożliwią Ci wgląd do rejestru. Jeśli okaże się, że spełniasz wszystkie wymagania, wpis do rejestru uzyskasz w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jakie trzeba mieć cechy i umiejętności, żeby zostać agentem ubezpieczeniowym?

 

Praca jako agent ubezpieczeniowy jest coraz chętniej wybierana przez kandydatów (również jako zajęcie dodatkowe). Być może dlatego wokół tego zawodu narosło wiele mitów — m.in. że agent jest „akwizytorem” zakładu ubezpieczeń, że sprzedaż jest prosta oraz że… ten zawód polega właśnie na sprzedaży.

 

Tymczasem praca doradcy ubezpieczeniowego wcale nie jest łatwa. Wymaga szerokiej wiedzy, talentu i systematyczności, a opiera się na relacjach. Żeby wykonywać ją dobrze i czerpać z tego przyjemność, trzeba posiadać szczególne cechy charakteru i umiejętności miękkie — bo to właśnie one będą warunkować Twój sukces (lub jego brak) w pracy agenta.

 

Oto kompetencje zawodowe niezbędne w pracy agenta ubezpieczeniowego:

 

  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • umiejętność budowania przyjacielskich relacji
  • rozwinięte zdolności komunikacyjne
  • umiejętność tłumaczenia zawiłych kwestii
  • umiejętność wywierania wpływu
  • zdolności negocjacyjne
  • umiejętność wzbudzenia zaufania
  • znajomość własnych potrzeb i celów zawodowych
  • nastawienie na realizację celów
  • wysoka kultura osobista
  • uważność na detale i dociekliwość
  • pewność siebie
  • umiejętność radzenia sobie z odmową
  • gotowość do pracy w weekendy i wieczorami
  • zaangażowanie
  • świetna organizacja pracy
  • cierpliwość i systematyczność
  • otwartość na wyzwania
  • ciągła chęć rozwoju i nauki
  • pozytywne nastawienie.

 

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zostaniu agentem ubezpieczeniowym, wysłuchaj tego nagrania i sprawdź, czy rzeczywiście nadajesz się do tej pracy.

 

A jak w praktyce wygląda zawód doradcy ubezpieczeniowego?

 

 

3. Jak napisać CV i list motywacyjny agenta ubezpieczeniowego?

 

Duże agencje i multiagencje w trakcie rekrutacji dostają dziesiątki, a nawet setki CV i listów motywacyjnych. Dlatego jeśli chcesz zostać zauważony, musisz się jakoś wyróżnić. Jak to zrobić?

 

Przede wszystkim przygotuj profesjonalne i nowoczesne CV. Unikaj sztampowych i zbyt ogólnych twierdzeń, które może powiedzieć o sobie każdy kandydat (np. „sprzedawałem polisy”). Zamiast tego skup się na swoich osiągnięciach — np. liczbie sprzedanych polis, liczbie nowych klientów zdobytych w przeciągu miesiąca lub nagrodach i wyróżnieniach pracowniczych. Swoje sukcesy opisz w rubryce CV O mnie oraz w sekcji CV Doświadczenie zawodowe.

 

Podkreśl również swoje umiejętności interpersonalne, w pierwszej kolejności skupiając się na tych, które pojawiły się w ofercie pracy. W CV wymień również te atuty, które nie są wymagane, ale mogą Ci się przydać w pracy agenta — np. prawo jazdy i własny samochód, doświadczenie w pracy z klientem w innej branży czy płynna znajomość języka angielskiego.

 

A gdy będziesz pisać list motywacyjny, nie powielaj w nim wszystkich informacji zawartych w CV. W zamian za to wybierz 3 lub 4 najważniejsze i pokaż, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie przełożą się na sukces firmy. Na końcu listu motywacyjnego możesz dodatkowo obiecać przedstawienie kilku pomysłów na usprawnienie sprzedaży lub relacji z klientami — wtedy rekruter chętniej zaprosi Cię rozmowę kwalifikacyjną.

 

Zadbaj również o wygląd swoich dokumentów aplikacyjnych. Zawód agenta ubezpieczeniowego opiera się na kontakcie z ludźmi, dlatego musisz pokazać się od jak najlepszej strony. Twoje dokumenty muszą być czytelne, eleganckie, zwięzłe i dobrze sformatowane. Zdjęcie do CV powinno przedstawiać Cię jako osobę pewną siebie, sympatyczną i profesjonalną.

 

Przygotuj się jednak na to, że przed nawiązaniem współpracy będziesz musiał założyć własną działalność gospodarczą — większość agentów i multiagentów świadczy pracę właśnie na B2B, a nie na umowie o pracę.

 

Zobacz również: Jak zostać deweloperem [też małym, od zera i bez pieniędzy]?

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Szukasz informacji, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac agentem ubezpieczeniowym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: