Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Przezorny zawsze ubezpieczony, prawda? Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze duży stres, ale są sposoby, by podczas spotkania rekrutacyjnego czuć się bardziej swobodnie. Zapasowe CV, długopis czy dezodorant, mogą się okazać przydatne w każdej sytuacji zawodowej. Co jeszcze możesz zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?
W tym artykule przygotowaliśmy listę rzeczy, które warty wziąć ze sobą na rozmowę o pracę. Będziesz świetnie przygotowany na każdą ewentualność i o niczym nie zapomnisz.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Napisałeś świetnie CV i list motywacyjny i dostałeś zaproszenie na spotkanie z rekruterem. Chcesz, jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. I słusznie. Oczywiście najważniejsze są Twoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz to, jak przedstawisz rekruterowi.
Ale, idąc na rozmowę o pracę, pamiętaj o kilku przedmiotach, które z pewnością ułatwią Ci przejście przez ten stresujący moment i pomogą czuć się pewnie.
Oto co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną:
Rekruter powinien mieć Twoje wydrukowane CV ze sobą, ale nigdy nic nie wiadomo. Poza tym, gdy bardzo zestresujesz się przed spotkaniem, jedno spojrzenie na curriculum vitae pozwoli Ci uporządkować informacje o kwalifikacjach zawodowych i pomoże nie zapomnieć języka w gębie przy pierwszym pytaniu na rozmowie o pracę.
Na rozmowie o pracę rekruter nie tylko sprawdzi Twoje kompetencje, ale również przekaże Ci informacje o funkcjonowaniu firmy, warunkach zatrudnienia czy kolejnych etapach rekrutacji. Na pewno nie zapamiętasz wszystkiego, a głupio prosić o kartkę i długopis — lepiej przygotuj się sam.
Na pewno pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś zadać rekruterowi kilka pytań. Inaczej wyjdziesz na mało zaangażowanego i niezainteresowanego podjęciem pracy. Warto wcześniej przygotować sobie listę kwestii, które chcesz poruszyć podczas spotkania, żeby, w momencie stresu, o niczym nie zapomnieć.
Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba się odpowiednio ubrać. Najlepiej elegancko i wygodnie — w końcu pierwsze wrażenie jest bardzo istotne! Badania pokazują, że rekruterzy podejmują decyzję podczas początkowych 4 minut spotkania!
Cienkie rajstopy lubią się podrzeć, a na pewno nie chcesz wejść na oficjalne spotkanie z oczkiem. Włóż do torebki zapasową parę. Możesz przebrać się w toalecie przed rozmową. A gdy stresuje Cię np. przepocona koszula latem, również możesz na rozmowę wziąć ze sobą jedną na zmianę, zwłaszcza gdy w firmie, do której aplikujesz wymagany jest formalny dress code.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Oczywiście nie po to, żeby urządzić piknik z rekruterem — jedzenie podczas rozmowy będzie nieuprzejme i wyjątkowo nieprofesjonalne. Ale jeśli ze stresu nie zjadłeś śniadania albo wiesz, że spotkanie będzie trwało bardzo długo, warto mieć ze sobą drobną przekąskę. Głodny i zestresowany na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Możesz zjeść ją tuż przed rozmową lub w przerwie.
Wszystko, co wpisałeś do CV i potwierdza Twoje umiejętności — zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Rekruter pewnie nie zapyta o Twój dyplom ukończenia studiów, ale warto być przygotowanym również na taką ewentualność.
Dostałeś list rekomendacyjny od swojego poprzedniego pracodawcy albo kolegi z zespołu? Weź go ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruterzy cenią poleconych i sprawdzonych kandydatów z dobrymi referencjami.
Uratują Cię przy katarze, wylanej na śnieżnobiałą koszulę kawie czy pomogą się odświeżyć w gorący dzień i poprawić makijaż (możesz również wziąć w bibułki matujące). Gdy będzie gorąco albo rozmowę będziesz mieć po południu, po całym dniu pracy warto mieć również ze sobą szczoteczkę do zębów czy mały dezodorant i zapasowe środki higieniczne — wszystko, co sprawi, że poczujesz się komfortowo.
Możesz np. zostać poproszony o zabranie na rozmowę kwalifikacyjną własnego laptopa. To czasem zdarza się w rekrutacjach w branży IT, gdy pracodawca chce zobaczyć, jak programujesz w swoim ulubionym środowisku.
Jeśli rekruter albo pracodawca poprosi Cię, żebyś wziął na spotkanie jakieś konkretne rzeczy, potraktuj to jako priorytet przy przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej i sprawdź dwa razy, czy rzeczywiście zabrałeś je ze sobą. Najlepiej wszystkie potrzebne rzeczy i odpowiedni strój przygotuj wieczorem przed dniem spotkania.
Dzięki temu nie dołożysz sobie dodatkowego stresu, szukając w biegu notatnika i prasując koszulę jedną ręką, a drugą jedząc śniadanie.
Oprócz wiedzy, co wziąć ze sobą na spotkanie z rekruterem, warto również mieć świadomość, czego nie brać i czego absolutnie nie powinieneś robić, żeby dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Przede wszystkim upewnij się, że wyłączyłeś telefon. Dzwoniąca podczas spotkania komórka to duży nietakt. Natomiast telefon zawsze warto wziąć ze sobą na rozmowę o pracę — przyda się, gdy zgubisz się po drodze albo będziesz musiał zamówić taksówkę czy szybko skontaktować się z firmą, do której aplikujesz.
Przed rozmową chciałeś odświeżyć oddech gumą? Nie zapomnij wypluć jej, zanim wejdziesz na rozmowę o pracę. Żucie jest wyjątkowo nieeleganckie i z pewnością zrobi złe wrażenie rekruterze — a odpowiednia i profesjonalna prezencja podczas oficjalnego spotkania jest szalenie istotna.
Oczywiście, odpowiedni strój i to, co weźmiesz ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, to tylko część składowych sukcesu podczas rekrutacji. Równie istotne jest to, w jakim sposób przedstawisz rekruterowi swoje kompetencje zawodowe, a Twoje zachowanie pokaże, że masz odpowiednie umiejętności interpersonalne i cechy charakteru, które sprawią, że Twój rozmówca pomyśli „To idealny kandydat”!
By jeszcze lepiej przygotować się do spotkania z rekruterem, przeczytaj koniecznie: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda? oraz Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A według Ciebie, co warto wziąć na rozmowę o pracę? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię!
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Co zabrac na rozmowe kwalifikacyjna
Średnia:
Piszą o nas: