1. Praca na wakacje 2023: dla młodzieży, nieletnich, za granicą

Praca na wakacje 2023: dla młodzieży, nieletnich, za granicą

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Studenci i uczniowie chętnie podejmują się pracy na wakacje — w końcu wolne 2 lub 3 miesiące to doskonała okazja, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Oczywiście, znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia tego typu nie jest takie łatwe. 

 

W tym artykule znajdziesz różne propozycje pracy wakacyjnej, więc będziesz mógł wybrać coś, co Ci najbardziej odpowiada. Dowiesz się również, gdzie w wakacje mogą pracować osoby nieletnie.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Praca na wakacje dla młodzieży i nieletnich

 

Na początek warto wiedzieć, że w Polsce praca nieletnich jest silnie uregulowana prawnie. Legalnie zatrudnić można jedynie osobę, która ukończyła 15. rok życia i co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową. 

 

Dotyczy to oczywiście również pracy wakacyjnej dla młodzieży — bez spełnienia powyższych warunków oraz świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu zatrudnianego, nie można zaoferować pracy nieletniemu.

 

Ponadto istnieją stanowiska, na które nie można zatrudniać niepełnoletnich — są one wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

 

Mimo to nadal istnieje wiele możliwości podjęcia pracy na wakacje, nawet gdy nie masz jeszcze 18 lat. Oto kilka przykładów:

 

Praca na wakacje dla nieletnich 2023 — propozycje

 

  • Roznoszenie ulotek — to prosta i niewymagająca praca, którą można również wykonywać w wakacje — zwłaszcza że latem wiele lokali i firm rozszerza swoją ofertę i chce zachęcać turystów do skorzystania z ich usług. 

 

  • Opieka nad zwierzętami — latem wiele osób wyjeżdża na wakacje i nie może wziąć ze sobą swoich pupili, więc szuka dla nich opiekunów. 

 

  • Praca w sklepie — sklepy spożywcze, sklepy z pamiątkami, sklepy odzieżowe itp. mogą zatrudniać nieletnich, a w wakacje często potrzebują dodatkowych rąk do pracy.

 

  • Zbiór warzyw, owoców i ziół — nieletni mogą zatrudnić się w wakacje również przy zbiorach, bo zgodnie z prawem jest to tzw. praca lekka. A latem jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie.

 

  • Praca w gastronomii — dla bardzo wielu osób pierwszą pracą jest właśnie posada kelnera lub barmana. W sezonie wiele restauracji i barów potrzebuje dodatkowych pracowników do obsługi turystów. 

 

  • Staże i praktyki — jeśli szukasz pracy wakacyjnej, która pomoże Ci zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, to właśnie latem wiele firm poszukuje stażystów i praktykantów do prostych prac biurowych i przyuczenia do zawodu. 

 

Zanim zdecydujesz się podjąć pracę na wakacje albo pracę sezonową, pamiętaj o kilku sprawach. Przede wszystkim dokładnie sprawdź, czy pracodawca chce zatrudnić Cię na uczciwych warunkach. Poszukaj w internecie informacji o firmie, do której aplikujesz!

 

Zastanów się również, czego oczekujesz. Jeśli chcesz wykorzystać wolne letnie miesiące na zdobycie doświadczenia, szukaj przede wszystkim takich ofert, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła i zdobyć nowe kompetencje zawodowe

 

Natomiast, gdy zależy Ci głównie na zarobieniu pieniędzy, możesz znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę. Dodatkowo praca wakacyjna daje spore możliwości połączenia odpoczynku z płatnym zajęciem — wielu pracodawców oferuje noclegi i wyżywienie w atrakcyjnych miejscach turystycznych w zamian za kilka godzin pomocy dziennie. 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Praca na wakacje za granicą

 

Nie ma żadnych przeszkód, aby podjąć pracę na wakacje poza Polską. W wielu krajach w sezonie potrzebne są osoby do pomocy przy zbiorach czy prostych pracach fizycznych. To również świetna okazja, aby wyrwać się z kraju, poznać inną kulturę i pozwiedzać, a przy okazji dorobić.

 

Znajomość języków obcych, przynajmniej angielskiego, pozwoli Ci podjąć zatrudnienie w turystyce czy usługach — na hotelowej recepcji czy w lokalnym barze albo restauracji. 

 

Dodatkowo możesz wziąć udział w specjalnym programie pracy wakacyjnej — np. wyjechać za granicę jako au pair, czyli opiekunka do dziecka. W ramach tego typu oferty zamieszkasz z rodziną z wybranego przez siebie kraju i będziesz uczestniczył w jej codziennym życiu, a przy okazji dostaniesz kieszonkowe. 

 

Oczywiście wyjazd za granicę do pracy wiąże się z większym ryzykiem. Musisz sprawdzić, jakich formalności trzeba dopilnować, aby móc się zatrudnić w danym kraju. Warto również oczywiście dokładnie sprawdzić potencjalnego pracodawcę i znaleźć sobie mieszkanie. 

 

Gdy dostaniesz już ofertę, bardzo starannie przeczytaj umowę i w razie jakichkolwiek wątpliwości, zapytaj o szczegóły pracodawcę. Gdy planujesz samotny wyjazd do obcego kraju, nie warto ryzykować współpracy z nieuczciwą firmą. 

 

Możesz również skorzystać z usług pośrednika, np. oferującego program Work and Travel — połączenie pracy z wypoczynkiem i nauką. 

 

Pracy wakacyjnej za granicą szukaj na sprawdzonych job-boardach, np. Pracuj.pl, Europa Jobs, Praca Sezonowa 24 czy OLX. Możesz również sprawdzać grupy z ogłoszeniami na Facebooku i LinkedIn, gdzie znajdziesz naprawdę wiele ofert. 

 

Praca wakacyjna w Polsce

 

Nie tylko za granicą możesz znaleźć atrakcyjne oferty pracy na wakacje. W Polsce również jest wiele turystycznych miast, w których bary, restauracje i cały sektor usług potrzebuje dodatkowych pracowników.

 

Również w nadmorskich i górskich miejscowościach łatwiej znajdziesz zatrudnienie właśnie latem, m.in. w hotelach, restauracjach i sklepach — też na krótki okres. Ponadto wielu rolników potrzebuje pomocy przy zbiorach. Możliwości jest naprawdę dużo! 

 

Gdzie szukać pracy wakacyjnej w Polsce? Koniecznie sprawdzaj największe portale z ofertami i LinkedIna. Dodatkowo możesz również po prostu skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy, że w Google wpiszesz odpowiednie frazy np. praca na wakacje Warszawa, praca na wakacje Kraków, praca na wakacje Gdańsk itp.

 

Do pracy na wakacje i za granicą i w Polsce będziesz potrzebował dobrego CV i listu motywacyjnego. Przyłóż się do napisania tych dokumentów. Dobra aplikacja zwiększy Twoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudnienie. 

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz ciekawe doświadczenie z pracą wakacyjną? Zostaw komentarz pod artykułem! Chętnie poznam Twoją opinię.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca na wakacje

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.00  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: