1. Praca na wakacje 2024: dla młodzieży, nieletnich, za granicą

Praca na wakacje 2024: dla młodzieży, nieletnich, za granicą

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Studenci i uczniowie chętnie podejmują się pracy na wakacje — w końcu wolne 2 lub 3 miesiące to doskonała okazja, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Oczywiście, znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia tego typu nie jest takie łatwe. 

W tym artykule znajdziesz różne propozycje pracy wakacyjnej, więc będziesz mógł wybrać coś, co Ci najbardziej odpowiada. Dowiesz się również, gdzie w wakacje mogą pracować osoby nieletnie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Praca na wakacje dla młodzieży i nieletnich

Na początek warto wiedzieć, że w Polsce praca nieletnich jest silnie uregulowana prawnie. Legalnie zatrudnić można jedynie osobę, która ukończyła 15. rok życia i co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową. 

Dotyczy to oczywiście również pracy wakacyjnej dla młodzieży — bez spełnienia powyższych warunków oraz świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu zatrudnianego, nie można zaoferować pracy nieletniemu.

Ponadto istnieją stanowiska, na które nie można zatrudniać niepełnoletnich — są one wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Mimo to nadal istnieje wiele możliwości podjęcia pracy na wakacje, nawet gdy nie masz jeszcze 18 lat. Oto kilka przykładów:

Praca na wakacje dla nieletnich 2023 — propozycje

  • Roznoszenie ulotek — to prosta i niewymagająca praca, którą można również wykonywać w wakacje — zwłaszcza że latem wiele lokali i firm rozszerza swoją ofertę i chce zachęcać turystów do skorzystania z ich usług. 
  • Opieka nad zwierzętami — latem wiele osób wyjeżdża na wakacje i nie może wziąć ze sobą swoich pupili, więc szuka dla nich opiekunów. 
  • Praca w sklepie — sklepy spożywcze, sklepy z pamiątkami, sklepy odzieżowe itp. mogą zatrudniać nieletnich, a w wakacje często potrzebują dodatkowych rąk do pracy.
  • Zbiór warzyw, owoców i ziół — nieletni mogą zatrudnić się w wakacje również przy zbiorach, bo zgodnie z prawem jest to tzw. praca lekka. A latem jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie.
  • Praca w gastronomii — dla bardzo wielu osób pierwszą pracą jest właśnie posada kelnera lub barmana. W sezonie wiele restauracji i barów potrzebuje dodatkowych pracowników do obsługi turystów. 
  • Staże i praktyki — jeśli szukasz pracy wakacyjnej, która pomoże Ci zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, to właśnie latem wiele firm poszukuje stażystów i praktykantów do prostych prac biurowych i przyuczenia do zawodu. 

Zanim zdecydujesz się podjąć pracę na wakacje albo pracę sezonową, pamiętaj o kilku sprawach. Przede wszystkim dokładnie sprawdź, czy pracodawca chce zatrudnić Cię na uczciwych warunkach. Poszukaj w internecie informacji o firmie, do której aplikujesz!

Zastanów się również, czego oczekujesz. Jeśli chcesz wykorzystać wolne letnie miesiące na zdobycie doświadczenia, szukaj przede wszystkim takich ofert, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła i zdobyć nowe kompetencje zawodowe

Natomiast, gdy zależy Ci głównie na zarobieniu pieniędzy, możesz znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę. Dodatkowo praca wakacyjna daje spore możliwości połączenia odpoczynku z płatnym zajęciem — wielu pracodawców oferuje noclegi i wyżywienie w atrakcyjnych miejscach turystycznych w zamian za kilka godzin pomocy dziennie. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Praca na wakacje za granicą

Nie ma żadnych przeszkód, aby podjąć pracę na wakacje poza Polską. W wielu krajach w sezonie potrzebne są osoby do pomocy przy zbiorach czy prostych pracach fizycznych. To również świetna okazja, aby wyrwać się z kraju, poznać inną kulturę i pozwiedzać, a przy okazji dorobić.

Znajomość języków obcych, przynajmniej angielskiego, pozwoli Ci podjąć zatrudnienie w turystyce czy usługach — na hotelowej recepcji czy w lokalnym barze albo restauracji. 

Dodatkowo możesz wziąć udział w specjalnym programie pracy wakacyjnej — np. wyjechać za granicę jako au pair, czyli opiekunka do dziecka. W ramach tego typu oferty zamieszkasz z rodziną z wybranego przez siebie kraju i będziesz uczestniczył w jej codziennym życiu, a przy okazji dostaniesz kieszonkowe. 

Oczywiście wyjazd za granicę do pracy wiąże się z większym ryzykiem. Musisz sprawdzić, jakich formalności trzeba dopilnować, aby móc się zatrudnić w danym kraju. Warto również oczywiście dokładnie sprawdzić potencjalnego pracodawcę i znaleźć sobie mieszkanie. 

Gdy dostaniesz już ofertę, bardzo starannie przeczytaj umowę i w razie jakichkolwiek wątpliwości, zapytaj o szczegóły pracodawcę. Gdy planujesz samotny wyjazd do obcego kraju, nie warto ryzykować współpracy z nieuczciwą firmą. 

Możesz również skorzystać z usług pośrednika, np. oferującego program Work and Travel — połączenie pracy z wypoczynkiem i nauką. 

Pracy wakacyjnej za granicą szukaj na sprawdzonych job-boardach, np. Pracuj.pl, Europa Jobs, Praca Sezonowa 24 czy OLX. Możesz również sprawdzać grupy z ogłoszeniami na Facebooku i LinkedIn, gdzie znajdziesz naprawdę wiele ofert. 

Praca wakacyjna w Polsce

Nie tylko za granicą możesz znaleźć atrakcyjne oferty pracy na wakacje. W Polsce również jest wiele turystycznych miast, w których bary, restauracje i cały sektor usług potrzebuje dodatkowych pracowników.

Również w nadmorskich i górskich miejscowościach łatwiej znajdziesz zatrudnienie właśnie latem, m.in. w hotelach, restauracjach i sklepach — też na krótki okres. Ponadto wielu rolników potrzebuje pomocy przy zbiorach. Możliwości jest naprawdę dużo! 

Gdzie szukać pracy wakacyjnej w Polsce? Koniecznie sprawdzaj największe portale z ofertami i LinkedIna. Dodatkowo możesz również po prostu skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy, że w Google wpiszesz odpowiednie frazy np. praca na wakacje Warszawa, praca na wakacje Kraków, praca na wakacje Gdańsk itp.

Do pracy na wakacje i za granicą i w Polsce będziesz potrzebował dobrego CV i listu motywacyjnego. Przyłóż się do napisania tych dokumentów. Dobra aplikacja zwiększy Twoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudnienie. 

Przeczytaj też nasz przewodnik: Praca Niemcy [też bez języka i sezonowa]. Zobacz również przykładowy wzór CV do pracy sezonowej.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz ciekawe doświadczenie z pracą wakacyjną? Zostaw komentarz pod artykułem! Chętnie poznam Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca na wakacje

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: