Job interview questions: o co po angielsku zapyta Cię rekruter?

Skoro nerwowo wpisujesz w Google job interview questions, pewnie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku w zagranicznej firmie i chcesz się jak najlepiej przygotować. Słuszna postawa — musisz wiedzieć, jakich pytań należy spodziewać się podczas rekrutacji prowadzonej w języku obcym, żeby móc się do niej przygotować. 

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze job interview questions i zobaczysz przykłady dobrych odpowiedzi, na których będziesz mógł się wzorować. Żaden rekruter już Cię nie zaskoczy! 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Job interview questions and answers — przykłady popularnych pytań i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku

 

Job interview questions oczywiście zależą od polityki i kultury firmy, stanowiska, na które aplikujesz, a nawet preferencji rekruterów. Oczywiście możesz spodziewać się pytań o konkretne umiejętności, które wpisałeś do CV i doświadczenie zawodowe.

 

Ale rozmowa rekrutacyjna to nie tylko odpytywanie z treści Twojego dokumentu — HR managerzy sprawdzają również podejście do pracy i to, jak zachowasz się w konkretnych sytuacjach.

 

Dlatego, na każdej rozmowie o pracę możesz spodziewać się pewnych typowych pytań. A jeśli zależy Ci na otrzymaniu zatrudnienia, warto dowiedzieć się, o co najczęściej pytają rekruterzy i przygotować sobie odpowiedzi — zwłaszcza jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, a nie czujesz się pewnie w tym języku.

 

Oto lista najpopularniejszych job interview questions z przykładami dobrych odpowiedzi:

 

Tell me about yourself / Opowiedz o sobie:

 

To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych job interview questions na świecie. Dlaczego? Jest ogólne i od razu sprawdza, jak podchodzisz do swojej pracy i na czym zależy Ci w kontekście zawodowym, bo w tym pytaniu oczywiście nie chodzi o Twoje życie prywatne.

 

OdpowiedźAs a [dotychczasowe stanowisko] in [firma, w której pracowałeś], I was responsible for [Twoje obowiązki]. I’m passionate about [branża] industry and skilled in [umiejętności], which helped me to [osiągnięcie zawodowe]. At [firma, do której aplikujesz] I’d like to focus on [cele zawodowe].

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego pytania, przeczytaj: Tell me about yourself.

 

Why should we hire you? / Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

 

Wiele z popularnych job interview questions ma sprawdzić, czy naprawdę zależy Ci na konkretnym stanowisku w danej firmie. Odpowiadając na to pytanie, postaraj się pokazać, jakie korzyści przyniesie pracodawcy zatrudnienie właśnie Ciebie.

 

OdpowiedźYou need a [stanowisko, na które aplikujesz] who can [obowiązki] for an international company like [firma, do której aplikujesz]. I did that at [firma, w której pracowałeś] for [liczba lat] years. I managed to [osiągnięcie zawodowe], which helped my company [zysk dla firmy]. I would like to implement similar solutions at [firma, do której aplikujesz].

 

Co jeszcze można odpowiedzieć na takie pytanie? Zobacz: Why should we hire you?

 

Why do you want this job? / Dlaczego chciałbyś dla nas pracować?

 

Obecnie na rynku pracy, coraz ważniejsza staje się kultura firmy i jej wartości. Takie pytanie ma sprawdzić, po pierwsze, czy przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej, a po drugie — czy będziesz odpowiednim cultural match

 

OdpowiedźI am passionate about [branża], so working for a top player in the industry would be a dream come true. I’m especially impressed by your recent project on [czym zajmuje się firma, do której aplikujesz] and it’d be an honor to contribute to your growth

 

Więcej na temat tego job interview question przeczytasz tutaj: Why do you want this job?

 

What are your strengths? / Jakie są Twoje mocne strony?

 

Oczywiście, przy takich job interview questions, nie chodzi o to, żebyś wyliczył swoje kompetencje miękkie i twarde z CV. Powinieneś skupić się na jednej, maksymalnie dwóch umiejętnościach i pokazać, jaką korzyść przyniosą nowemu pracodawcy.

 

OdpowiedźI am proficient in [umiejętność] and excel at [umiejętność]. These skills helped me to [osiągnięcie zawodowe]. 

 

Chcesz wiedzieć więcej, o tym jak opisywać swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj: What are your strengths?

 

What are your weaknesses? / Jakie są Twoje słabe strony?

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w pytaniach o Twoje mocne i słabe strony nie chodzi o wyliczankę Twoich wad i zalet. Przy weaknesses powinieneś przede wszystkim pokazać, jak przezwyciężasz swoje słabości albo jak nad nimi pracujesz.

 

OdpowiedźIn the past I struggled with [wada]. While working at [nazwa poprzedniego pracodawcy] I managed to fight it by [metoda]. I am also not the best at [wada] and I plan to work on that by [metoda]. 

 

Przeczytaj więcej na temat takiego job interview question: What are your weaknesses?

 

Tell me about how you dealt with a tough challenge / Opowiedz, jak poradziłeś sobie z trudnym zadaniem

 

Rekruterzy chcą wiedzieć, że jako pracownik będziesz niezawodny i poradzisz sobie z wyzwaniami. Przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku przygotuj sobie przykład trudnej sytuacji zawodowej i krótko opisz, jak ją rozwiązałeś. 

 

Pytania tego typu nazywają się behavioral questions (co oznacza pytania dotyczące zachowania kandydata w konkretnej sytuacji, np. trudnej czy stresowej) i często pojawiają się na rozmowach o pracę.

 

Odpowiedź: In my previous role as [stanowisko] I had to deal with [wyzwanie zawodowe]. I managed to [rozwiązanie], thanks to which [zysk dla pracodawcy].

 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Tell Me How You Handled A Difficult Situation at Work

 

Why did you leave your last job? / Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

 

Job interview questions dotyczące Twojej zawodowej ścieżki mogą być podchwytliwe. Przy pytaniu o powody opuszczenia poprzedniej pracy, nie możesz narzekać na wrednego szefa, zbyt dużo obowiązków, czy trudnych współpracowników. Zamiast tego, pokaż, że chcesz się rozwijać i szukasz nowych wyzwań.

 

OdpowiedźAs a [poprzednie stanowisko] at [poprzedni pracodawca] I used to [obowiązki]. Now I’m looking for a new opportunities to develop my [umiejętności]. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego pytania? Zobacz: Why did you leave your last job?

 

Where do you see yourself in 5 years? / Gdzie widzisz się za 5 lat?

 

To nie pytanie o Twoje marzenia — rekruter chce zobaczyć, czy masz jasną wizję swojej zawodowej przyszłości oraz, czy nie będziesz chciał zbyt szybko zmienić pracy na nową.

 

Odpowiedź: I would like to become a [stanowisko] in [branża] industry and develop my [umiejętności] skills. I work for that goal by [obowiązki] and I can see achieving my career heights at your company.

 

Zobacz więcej: Where do you see yourself in 5 years?

 

Tell me something about our company / Opowiedz, czym zajmuje się nasza firma

 

Twój przyszły pracodawca chce wiedzieć, że naprawdę zależy Ci na pracy w jego przedsiębiorstwie i dlatego podczas spotkania z rekruterem na pewno padną job interview questions na jej temat. Przed rozmową powinieneś dokładnie zapoznać się z działalnością firmy i umieć krótko o niej opowiedzieć.

 

Odpowiedź: I admire your dedication to become a top player in the [branża] industry. I’m particularly impressed by your newest initiative on [projekt pracodawcy, do którego aplikujesz].

 

Więcej przeczytasz tutaj: Tell me something about our company

 

What are your salary requirements? / Jakie masz oczekiwania finansowe?

 

Nie musisz bać się takiego pytania. Job interview questions dotyczące wynagrodzenia są powszechne. Jeśli w ofercie są widełki, zastanów się, jaka kwota Ci odpowiada. Jeśli nie, sprawdź średnie pensje dla stanowiska, na które aplikujesz i dopasuj je do swoich oczekiwań. 

 

OdpowiedźI would like to make [kwota] $ but that’s negotiable

 

Więcej o tym pytaniu przeczytasz: What are your salary requirements?

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Why do you want to work here? / Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

 

Przykład odpowiedzi na to pytanie znajdziesz tu: Why did you seek a position in this company?

 

What’s your work style? / Jaki masz styl pracy?

 

Dowiedz się, jak podejść do tego typu job interview question: What’s your work style?

 

What are your career goals? / Jakie są Twoje cele zawodowe?

 

Zobacz: What are your career goals?

 

Do you want to tell us anything else about you? / Czy chciałbyś powiedzieć nam jeszcze coś o sobie?

 

Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z takim job interview question, zobacz: Tell me one thing about yourself you wouldn’t want we to know

 

Why are you the best candidate for this position? / Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?

 

Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym pytaniem: Why are you the best candidate for this position?

 

Why are you looking for a new job? / Dlaczego szukasz nowej pracy?

 

Tutaj znajdziesz przykłady dobrych odpowiedzi na tego typu pytania: Why are you looking for a new job?

 

How do you define success? / Jak definiujesz sukces?

 

Dowiedz się, jak odpowiadać na takie job interview questions: How do you define success?

 

Tell about your leadership skills and experience / Opowiedz o swoim doświadczeniu, jako lider

 

Przeczytaj, jak dobrze odpowiedzieć na to pytanie: Tell about your leadership skills and experience

 

What are you looking for in terms of career development? / Jak chciałbyś rozwijać się zawodowo?

 

Dobre odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poradniku: What are you looking for in terms of career development?

 

Can you work under pressure? / Jak radzisz sobie z pracą pod presją? 

 

Przykłady odpowiedzi na takie job interview questions znajdziesz: Can you work under pressure?

 

Tell Me About A Time You Did Something Wrong. How Did You Handle It? / Jak poradziłeś sobie z błędem, który popełniłeś w pracy?

 

Jeśli nie chcesz popełnić błędu przy job interview questions o wpadkach, przeczytaj: Tell Me About A Time You Did Something Wrong. How Did You Handle It?

 

Discuss your resume / Opowiedz o swoim CV

 

Jak odpowiedzieć na job interview questions o CV? Zobacz: Discuss your resume

 

How do you work with people? / Jak odnajdujesz się w pracy z ludźmi? 

 

Przeczytaj, jak odpowiedzieć na to pytanie: How do you work with people?

 

Jak najlepiej przygotować się na typowe job interview questions?

 

Oczywiście, trudno jest przewidzieć wszystkie job interview questions, które może zadać Ci rekruter. Ale wiele z nich jest podobnych, a HR managerzy przede wszystkim chcą sprawdzić, czy masz odpowiednie kompetencje miękkie, cechy charakteru i jak odnajdziesz się w kulturze danej firmy.

 

Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zanim na nią pójdziesz zrób research o firmie, w której chcesz pracować — na pewno przydadzą Ci się te informacje. Przygotuj również przykłady konkretnych dobrych i złych sytuacji z poprzednich miejsc pracy. Mając je w głowie, na pewno uda Ci się w konkretny sposób odpowiedzieć nawet na podchwytliwe job interview questions

 

Zastanów się również, jak pracodawca skorzysta z zatrudnienia Cię i jak Twoje umiejętności przełożą się na jego sukces i przyniosą mu korzyść. W ten sposób będziesz miał gotową odpowiedź na kilka pytań podczas rozmowy o pracę.

 

Nie zapomnij przygotować również pytań, które Ty zadasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterowi. Jeśli tego nie zrobisz, rozmówca uzna Cię za mało zaangażowanego i tak naprawdę niezainteresowanego posadą. 

 

Jeśli chcesz jeszcze lepiej przygotować się do spotkania z rekruterem, koniecznie przeczytaj: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi i Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

kreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

Czy na liście zabrakło jakichś job interview questions, z którymi się zetknąłeś? Zostaw koniecznie komentarz pod artykułem. Chętnie przeczytam o Twoim doświadczeniu.

Oceń ten artykuł: job interview questions
Średnia: 5 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo