1. Autoprezentacja: co to jest? Zasady i przykłady, jak napisać

Autoprezentacja: co to jest? Zasady i przykłady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Autoprezentacja to sposób komunikowania, kim się jest lub za kogo chce się być uważanym. Obejmuje wypowiedzi, wygląd, zachowanie i sygnały niewerbalne, które człowiek wysyła do otoczenia.

Sztuka autoprezentacji to bardzo praktyczna umiejętność, która przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Na szczęście — można ją wyćwiczyć.

W tym artykule poznasz techniki i zasady skutecznej autoprezentacji. Zobaczysz też dwa profesjonalne przykłady autoprezentacji, na których będziesz mógł się wzorować. Ta wiedza pomoże Ci budować pozytywny wizerunek samego siebie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Autoprezentacja — definicja, techniki i strategie

Zacznijmy od początku: co to jest autoprezentacja i jaki jest jej cel?

Kiedy mówimy o autoprezentacji, zazwyczaj mamy na myśli przedstawienie i pokazanie siebie samego w taki sposób, by wywrzeć na innych pożądane przez siebie wrażenie.

I mimo że nie da się przytoczyć jednej, powszechnie uznanej definicji autoprezentacji, to zawsze chodzi o jakiś proces kształtowania i kontroli sposobu, w jaki postrzegają nas inni ludzie.

Trudno się zatem dziwić, że zjawisko autoprezentacji od lat cieszy się sporym zainteresowaniem psychologii społecznej. Badacze zwracają uwagę, że w mówieniu o sobie liczy się nie tylko treść, ale też komunikaty niewerbalne — m.in. wygląd, ton głosu, postawa i ruchy ciała — które mogą zaważyć na skuteczności przekazu, a nawet wpływać na decyzje naszych rozmówców.

Z tego powodu amerykański socjolog Erving Goffman porównał nasze życie do teatru. Twierdził, że większość interakcji społecznych to spektakl, w którym ludzie odgrywają różne role, używając odpowiednich rekwizytów i korzystając z wyuczonego scenariusza.

Jedno jest pewne — skuteczna autoprezentacja pomoże Ci osiągnąć cele (nie tylko zawodowe), które w danej chwili są dla Ciebie istotne. Dlatego ich identyfikacja znacznie ułatwi Ci właściwe sformułowanie przekazu.

Oto przykładowe cele autoprezentacji w różnych sytuacjach:

  • w treści maila z CV — przeczytanie przez pracodawcę naszych dokumentów aplikacyjnych
  • w CV i liście motywacyjnym — otrzymanie zaproszenia do udziału w rekrutacji
  • na rozmowie kwalifikacyjnej — zdobycie zatrudnienia
  • w pracy — tworzenie wizerunku specjalisty, dostanie podwyżki, nawiązanie kontaktów biznesowych
  • podczas negocjacji z klientem czy elevator pitch — przekonanie go do zakupu produktu lub usługi na konkretnych warunkach
  • na LinkedIn — budowanie osobistej marki, otrzymanie atrakcyjnej oferty pracy, nawiązanie kontaktów
  • w szkole — zdobycie przyjaciół, otrzymanie wysokich ocen
  • na portalu randkowym — znalezienie partnera
  • w mediach społecznościowych — zacieśnianie więzi, budowanie poczucia własnej wartości.

Aby te cele osiągnąć, stosuje się różne strategie i techniki autoprezentacji. Do najskuteczniejszych należą autopromocja (eksponowanie swoich zalet i dążenie do wywarcia na innych korzystnego wrażenia) oraz świecenie przykładem (przedstawianie siebie jako osoby wysoce moralnej).

Mniej oczywistymi technikami autoprezentacji są ingracjacja (wkradanie się w cudze łaski i pozyskiwanie sympatii), zastraszanie (budowanie wizerunku osoby groźnej i agresywnej) oraz świecenie odbitym blaskiem (podkreślanie swoich znajomości z ludźmi sukcesu i utożsamianie się z ich osiągnięciami).

Poznaj też skuteczne techniki motywacyjne.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zasady skutecznej autoprezentacji

W książkach psychologicznych i poradnikach można spotkać wiele zasad skutecznej autoprezentacji. Inne normy obowiązują w trakcie wystąpień publicznych, a jeszcze inne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niemniej, wszystkie sprowadzają się do tych 7 zasad:

  1. Bądź pewny siebie.
  2. Bądź autentyczny i wiarygodny. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.
  3. Poznaj swoje mocne i słabe strony.
  4. Naucz się skutecznie komunikować (utrzymuj kontakt wzrokowy, bądź konkretny, używaj słów zrozumiałych dla odbiorcy).
  5. Bądź asertywny.
  6. Rozwiń swoje kompetencje techniczne (np. umiejętność pisania, przemawiania lub tworzenia prezentacji).
  7. Okaż życzliwość wobec otoczenia.

Ale pamiętaj, że powyższe zasady to zaledwie fundament, na którym możesz budować swój pozytywny wizerunek. Czasami będziesz musiał wziąć pod uwagę więcej elementów — chociażby w nowej pracy, gdzie przełożeni przez dłuższy czas będą Cię obserwować i oceniać: 

Warto zacząć od uśmiechu i otwartej, współpracującej postawy. Zaangażowanie, chęć nauki i szacunek do współpracowników to baza, na której warto budować dobre relacje w nowym miejscu pracy. Pierwsze tygodnie nowej pracy to także czas, w którym warto wykazać się zmysłem obserwacji i umiejętnością uważnego słuchania — to ważne w kontekście poznania kultury organizacji, panujących w niej, bardziej lub mniej oficjalnie, zwyczajów i procedur. Otwartość, pozytywne nastawienie i rzetelne wywiązywanie się ze zleconych zadań z pewnością przyczynią się do pozytywnego odbioru nowej osoby w zespole.

Otwartość i uśmiech pomogą Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie również w innych życiowych sytuacjach. Jak bowiem wykazały badania, ludziom wystarczy zaledwie 1/10 sekundy, by wstępnie ocenić wiarygodność i atrakcyjność rozmówcy.

2. Autoprezentacja — przykłady. Jak napisać o sobie?

No dobrze — już wiesz, na czym polega autoprezentacja w interakcjach z innymi „na żywo”.

Ale co zrobić, gdy czeka Cię autoprezentacja na piśmie — np. sporządzenie notki biograficznej, napisanie maila lub ogłoszenia albo opowiedzenie o sobie w CV

W takich wypadkach najważniejsze to określić cel swojego komunikatu i zrozumieć potrzeby odbiorcy — zwłaszcza gdy chcesz go do czegoś przekonać.

Oto przykładowe autoprezentacje osób, które szukają pracy:

Autoprezentacja — przykład maila z CV

Tytuł: Senior Copywriter, 6 lat doświadczenia [Nr oferty: JK73470089]

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko Senior Copywritera w firmie Travelist.

Mam ponad 6-letnie doświadczenie w pracy jako copywriter i jestem pasjonatem podróży. Chętnie Państwu opowiem, jak w ciągu 3 miesięcy zwiększyłem klikalność tekstów na blogu o 20% (bez dodatkowych kosztów) i jak mogę zrobić to samo dla Państwa.

Do maila załączam swoje CV, list motywacyjny oraz linki do pięciu przykładowych artykułów mojego autorstwa. Będę wdzięczny za ewentualny kontakt z Państwa strony.

Z wyrazami szacunku

Maciej Kowalski

Autoprezentacja — przykład podsumowania zawodowego w CV

Jestem dyplomowaną nauczycielką matematyki z ponad 8-letnim doświadczeniem pracy w liceum ogólnokształcącym. W 2021 roku średni wynik matury rozszerzonej z matematyki wśród moich uczniów wyniósł 81,2%. Chciałabym wykorzystać to doświadczenie, by pomóc uczniom Państwa szkoły w osiąganiu sukcesów matematycznych.

Jak widzisz, w powyższych przykładach zastosowano kluczowe zasady skutecznej autoprezentacji: komunikaty są zwięzłe i konkretne, zwroty grzecznościowe świadczą o uprzejmości, a przytoczone dane i przykłady dowodzą wiarygodności przekazu.

Oczywiście, także w przypadku takich autoprezentacji warto zadbać o komunikaty pozajęzykowe — np. profesjonalne zdjęcie do CV, atrakcyjny szablon CV, schludny podział tekstu na akapity i pogrubienie kluczowych informacji. Pamiętaj, że jeśli czytelnik Cię nie widzi, to właśnie te elementy będą Twoją wizytówką.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań na temat skutecznej autoprezentacji? Zadaj je na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Autoprezentacja

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.92  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: