Jak wybrać szablon CV? 25 najlepszych CV szablonów za darmo

Profesjonalny szablon CV to klucz do stworzenia dokumentu, który da Ci pracę. Wygląd życiorysu zawodowego jest bardzo istotny — odpowiednie rozplanowanie sekcji na szablonie i dobre formatowanie pozwolą rekruterowi szybko zauważyć Twoje mocne strony.

 

Decydując się na gotowy szablon CV, nie musisz tworzyć życiorysu zawodowego od zera. Nie będziesz męczyć się z edytorami tekstu i programami graficznymi. Możesz w pełni skupić się na zapełnieniu curriculum vitae atrakcyjną treścią — i w ten sposób stworzyć CV szybciej niż kiedykolwiek.

 

Gotowy szablon CV daje Ci też gwarancję, że Twoje curriculum vitae zawsze będzie wyglądało tak, jak to sobie zaplanowałeś. Dzięki temu tworzy się poprawnie na każdym urządzeniu (również mobilnym) i w każdym programie, z jakiego korzysta Twój potencjalny pracodawca. 

 

W tym artykule znajdziesz 25 darmowych szablonów w Word do pobrania. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jaki szablon CV wybrać i jak go uzupełnić — z tego artykułu dowiesz się wszystkiego i zobaczysz, jak szybko stworzyć profesjonalne CV.

 

25 darmowych szablonów CV w .doc do pobrania

 

Wiemy, że ze względu na epidemię COVID-19, sytuacja na rynku pracy się pogorszyła. Jeśli szukasz nowej pracy, to jesteś we właściwym miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie 25 darmowych szablonów CV do Worda, które możesz pobrać i wykorzystać do stworzenia własnego profesjonalnego życiorysu zawodowego w kilka minut.

 

Dlaczego warto stworzyć CV na gotowym szablonie?

 

Szablony CV mają bardzo wiele zalet i znacznie ułatwiają stworzenie skutecznego życiorysu zawodowego. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, nie będziesz musiał przejmować się wyglądem CV — a, jak pokazują badania, odpowiedni układ i format dokumentu mogą znacząco przyczynić się do Twojego sukcesu w rekrutacji. 

 

Dlaczego tak jest? Oczywiście w CV najważniejsze są informacje o przebiegu Twojej dotychczasowej kariery zawodowej czy umiejętnościach. Jednak strategiczne i przemyślane rozplanowanie ich w całym curriculum vitae sprawi, że rekruter albo pracodawca będą mogli od razu je znaleźć — i łatwo przeczytać cały Twój dokument.

 

Szablon CV możesz zrobić samodzielnie. Istnieje bardzo wiele programów, które możesz do tego wykorzystać. Od najprostszych — jak Word czy Google Docs, przez bardziej skomplikowane programy graficzne, np. Photoshop i Canva. 

 

Jednak tego typu oprogramowanie może sprawiać pewne problemy, jeśli nie czujesz się swobodnie z obsługą komputera lub nie radzisz sobie z bardziej zaawansowanymi funkcjonalnościami w Wordzie i innych edytorach tekstu. Tego typu aplikacje często sprawiają problemy przy formatowaniu treści, a programy graficzne wymagają specjalistycznych umiejętności i często kosztują niemałe pieniądze. 

 

Gdy wybierzesz gotowy szablon CV, nie tylko unikniesz tych kłopotów, ale również zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Nie będziesz musiał też zastanawiać się, jak rozmieścić poszczególne elementy życiorysu, ani nawet jaką wybrać czcionkę do CV

 

Przekonany, że warto zdecydować się na szablon CV? Teraz pokażę Ci jak go wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Jak i jaki szablon CV wybrać?

 

Oczywiście CV wysyłasz, żeby dostać nową pracę. Ale możesz pomyśleć o tym, jak o pierwszym spotkaniu z ważną osobą — chcesz na niej zrobić świetne wrażenie. Twoje pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą, niezależnie czy odbywa się przez rekrutera czy przyszłego przełożonego, to właśnie moment, gdy czytają Twoje CV.

 

Na co zwracasz uwagę, gdy wybierasz się, by poznać kogoś nowego? Na swój wygląd. Pewnie staranniej niż zwykle dobierasz strój i dbasz, żeby zaprezentować się, jak najlepiej. W początkowej fazie rekrutacji nie masz tej możliwości — świadczy za Ciebie tylko dobrze przygotowane CV.

 

Część bolączek związanych z wyglądem dokumentu odpadnie jeśli wybierzesz profesjonalny szablon CV. Jak to zrobić?

 

Jak wybrać odpowiedni szablon do CV?

 

Najpierw zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony — pod względem zawodowym. Później dobierz szablon CV, tak aby wyeksponować i podkreślić w CV swoje atuty oraz „zakryć” mniej atrakcyjne informacje. Nie chodzi o to, żeby kłamać w CV — to zgubna strategia, bo pracodawca z łatwością dostrzeże oszustwo podczas rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 Profesjonalne CV ma pewien standardowy układ elementów. Są to następujące sekcje:

 

Decydując się na gotowy szablon CV, nie będziesz musiał się nad tym głowić, a ponadto masz pewność, że nic w życiorysie zawodowym się nie „rozjedzie” i wszystko będzie na swoim miejscu. 

 

Dodatkowo szablon „zadba” o to, żeby Twoje CV zmieściło się na jednej stronie A4. To bardzo ważne! Rekruterzy otrzymują naprawdę wiele dokumentów i nie mają czasu na ślęczenie nad wielostronicowymi życiorysami.

 

Na przykład, jeśli nie masz za dużo doświadczenia zawodowego do wpisania w CV, szablon pomoże Ci skonstruować dokument tak, żeby zapełnić go treścią i podkreślić Twoje umiejętności w formie tzw. CV funkcjonalnego. Zobacz przykładowy wzór takiego dokumentu:

 

CV funkcjonalne — gotowy szablon

 

szablon

 

Jak widzisz, w tym szablonie CV umiejętności znalazły się samej na górze dokumentu, w kolumnie po lewej stronie. Nie tylko są w widocznym miejscu, ale podkreśla je również ciemne tło, które od razu przyciągnie wzrok rekrutera.

 

Przeciwieństwem funkcjonalnego życiorysu jest CV chronologiczne, w którym najważniejsze jest doświadczenie zawodowe. Zdecyduj się na taki dokument, gdy masz za sobą kilka lub więcej lat kariery, a Twoje dotychczasowa praca mówi sama za siebie. Oto przykład takiego curriculum vitae:

 

 CV chronologiczne — gotowy szablon

 

szablon

 

Na tym szablonie pierwsze skrzypce gra doświadczenie. Zobacz, jak starannie zostało opisane — osobno wydzielono obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV

 

Pewnie zwróciłeś uwagę, że na obu powyższych szablonach CV, wysoko znajduje się podsumowanie zawodowe. To bardzo ważna sekcja każdego curriculum vitae, w której krótko opisujesz swoje najważniejsze umiejętności, osiągnięcia i doświadczenia.

 

Dzięki temu czytający Twój dokument, na samym początku pozna najważniejsze informacje na temat Twojej kariery zawodowej i celów. Dlatego, kiedy będziesz wybierał szablon CV, zdecyduj się na taki, w którym przewidziano miejsce na podsumowanie.

 

Chociaż ta sekcja CV powinna znaleźć się na górze dokumentu, przygotuj ją na końcu, kiedy reszta Twojego CV będzie już gotowa. Dlaczego? Wtedy będzie Ci najłatwiej krótko i sugestywnie podsumować w formie 3-4 zdań najważniejsze informacje z pozostałych sekcji Twojego CV. 

 

Zobacz przykładowy szablon CV z podsumowaniem zawodowym:

 

Gotowy szablon CV z podsumowaniem zawodowym

 

szablon

 

Jak dopasować CV do oferty pracy i dlaczego przyda Ci się do tego odpowiedni szablon?

 

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przygotowując CV, jest dopasowanie dokumentu do oferty pracy. Nie jest to trudne. Możesz dokładnie przeczytać ogłoszenie i w CV posługiwać się podobnymi zwrotami i wyrażeniami.

 

Dzięki temu pracodawca nie tylko będzie wiedział, że jestem kompetentny i posiadasz odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo Twój życiorys zawodowy pomyślnie przejdzie przez skanowanie systemami ATS, z których obecnie korzysta bardzo wielu rekruterów.

 

Jeśli zdecydujesz się na gotowy szablon CV, będziesz mógł łatwo i szybko zmienić swój dokument, tak by pasował do rekrutacji do różnych firm. Przy modyfikowaniu go, nie będziesz miał też problemu z niepożądanymi zmianami w wyglądzie sekcji CV.. 

 

Dla przykładu: jest wiele zawodów, w których istotną kwestię gra wykształcenie — wtedy tę sekcję CV warto umieścić na górze dokumentu. Ułatwisz tym pracę rekruterowi, który od razu zobaczy, że spełniasz wymagania na stanowisko. A jak mówią statystyki — tylko 2% kandydatów dostaje zaproszenie na rozmowę o pracę. Pozostałe 98% odpada właśnie na etapie czytania CV.

 

Szablon CV pozwoli Ci łatwo i szybko dodać zdjęcie

 

Dodawanie zdjęcia do CV niejednego może przyprawić o ból głowy. Fotografia nagle okazuje się za duża albo niewyraźna, przykrywa inne sekcje lub kompletnie zmienia wygląd dokumentu — zazwyczaj na niekorzyść.

 

Na szczęście odpowiedni szablon CV uratuje Cię również w tej sytuacji. Wystarczy, że wybierzesz templatkę, która ma wydzielone miejsce na zdjęcie. Wtedy bez problemu dodasz je do życiorysu zawodowego i nie będziesz musiał przejmować się formatowaniem. 

 

Gotowy szablon ze zdjęciem w CV

 

szablon

 

Pamiętaj jednak, że CV bez zdjęcia nie jest błędem. Taki dokument może być tak samo profesjonalny i skuteczny, jak ten z fotografią. W tej kwestii wybór należy do Ciebie. Nie martw się też o szablony CV — istnieje bardzo dużo wzorów, które świetnie wyglądają bez zdjęcia. Zobacz przykładowy wzór CV bez zdjęcia poniżej:

 

Gotowy szablon CV bez zdjęcia

 

szablon

 

Rodzaje CV i różne szablony

 

Każda branża i każdy zawód ma swoją specyfikę. O tym też warto pomyśleć przy przygotowywaniu curriculum vitae i wybrać odpowiedni rodzaj CV. Szablon może Ci to ułatwić. Dla niektórych świetnym rozwiązaniem będzie kreatywne CV, dla innych nowoczesne. Są też miejsca pracy, w których należy się wystrzegać „ekstrawagancji” i najlepiej przygotować klasyczne CV.

 

Kreatywne CV — szablon 

 

szablon

 

Tworzenie Creative CV nie polega na łamaniu zasad i wymyślaniu nowych formuł. To raczej kwestia dodania do życiorysu zawodowego elementów, które nadadzą mu interesujący charakter — np. na zastosowaniu w CV ikon (czyli CV Icons) czy przyciągających wzrok kolorów. 

 

Nowoczesne CV — szablon

 

szablon

 

Nowoczesne curriculum vitae charakteryzuje przede wszystkim przemyślany design CV — jak na szablonie powyżej. Eleganckie rozmieszczenie sekcji i czytelność to klucz do dobrego CV w 2020 roku. 

 

Klasyczne CV — szablon

 

szablon

 

Klasyczne CV nie musi być nudne. Powyższy szablon jest bardzo prosty, ale wciąż wygląda świetnie. Podział na dwie kolumny i proste czcionki sprawią, że Twój życiorys będzie estetyczny i nieprzesadzony.

 

Jaki szablon do CV wybrać?

 

Już wiesz, jakie są zalety szablonów CV i dlaczego warto się na nie zdecydować. Teraz pozostaje jeszcze jedna kwestia — wybór szablonu, który spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że Twój życiorys zawodowy będzie prawdziwie profesjonalny i zrobi wrażenie na pracodawcy.

 

W sieci znajdziesz bardzo dużo gotowych szablonów CV. Część z nich będzie darmowa, a za niektóre będzie musiał zapłacić. Zanim się zdecydujesz, weź pod uwagę kilka kwestii:

 

Darmowe szablony CV są bardzo popularne i wiele osób z nich korzysta. Wiem, że pokusa stworzenia CV za darmo jest wielka, ale postaw się na miejscu rekrutera, który otrzymuje ogromną liczbę bardzo podobnych, czy wręcz takich samych dokumentów. 

 

Poszukaj czegoś niesztampowego, np. na amerykańskich stronach internetowych. Najłatwiej będzie, jeśli wpiszesz w Google frazę Free CV Templates czy, jeśli potrzebujesz szablonu CV po angielsku w doc. — CV Template Word

 

Część szablonów CV będziesz mógł pobrać za darmo, a część tylko wypełnić i zobaczyć, jak wyglądają. Przy pobieraniu zwróć uwagę, w jakim są formacie — szablony w .doc i .docx łatwo edytować w Wordzie. PDF są trudniejsze w edycji, ale gwarantują profesjonalny efekt końcowy.

 

Wybrałeś szablon CV. Co dalej?

 

Kiedy już zdecydujesz się na gotowy wzór CV do wypełnienia, pobierz go na swój komputer i dostosuj do siebie. Wpisz wszystkie niezbędne informacje, a na koniec sprawdź, czy wszystko wygląda porządnie i czy nie popełniłeś w CV typowych błędów — wyeliminuj literówki i sprawdź dokument pod względem językowym. 

 

English CV, czy CV po francusku, rosyjsku lub niemiecku również możesz przygotować na gotowym szablonie CV. Zwróć tylko uwagę na specyfikę rynku pracy w danym kraju — np. w CV po angielsku stosuj odpowiednie zwroty. A jeśli aplikujesz do pracy w Stanach Zjednoczonych, sprawdź czy potrzebujesz resume czy CV.

 

Gotowych szablonów do CV w internecie jest cała masa. Bez problemu znajdziesz szablony do Worda, szablony CV do Open Office’a czy nawet szablony CV w LaTeX. Wszystko zależy od Ciebie, ale pamiętaj, że Twój wybór ma wpływ na Twój sukces w rekrutacji. Możesz niechcący skończyć ze śmiesznym CV, które pewnie rozbawi rekrutera, ale nie zapewni Ci zaproszenia na rozmowę o pracę.

 

Nie wiesz, jaki szablon do CV wybrać albo zastanawiasz się, czy bezpłatny szablon CV to dobry pomysł? Zostaw komentarz pod artykułem, a ja rozwieję Twoje wątpliwości i z przyjemnością Ci pomogę.

Oceń ten artykuł: szablon
Średnia: 4.5 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo