1. Dodatek za godziny nocne 2024: ile wynosi, jak obliczyć?

Dodatek za godziny nocne 2024: ile wynosi, jak obliczyć?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Za pracę w porze nocnej pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie. Jego wysokość stale się zmienia i zależy od stawki minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

Z tego artykułu dowiesz się, ile wynosi dodatek nocny za godzinę pracy w 2024 roku (brutto i netto) i co na ten temat mówi Kodeks pracy. Podpowiem Ci również, jak możesz zadbać o swoje samopoczucie, pracując na nocnej zmianie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Dodatek nocny w 2024 brutto i netto — ile wynosi?

Dodatek za godziny nocne wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli najniższej krajowej w danym roku kalendarzowym — możemy o tym przeczytać w art. 151 Kodeksu pracy:

Art. 1518. § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. 

§ 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej zależy od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Musi więc być ustalana dla każdego pracownika oddzielnie — zależnie od miesiąca oraz liczby godzin przepracowanych w nocy.

Oto wysokość dodatku nocnego za poszczególne miesiące w tym roku, oparta o wymiar czasu pracy dla 1/1 etatu:

Dodatek za godziny nocne a minimalne wynagrodzenie 2024

Miesiąc

Liczba godzin pracy

Obliczenia wysokości dodatku nocnego

Dodatek nocny za 1 godzinę pracy (brutto)

Dodatek nocny za 1 godzinę pracy (netto)

Styczeń

168

4242 zł : 168 × 20%

5,05 zł

4,36 zł

Luty

168

4242 zł : 168 × 20%

5,05 zł

4,36 zł

Marzec

168

4242 zł : 168 × 20%

5,05 zł

4,36 zł

Kwiecień

168

4242 zł : 168 × 20%

5,05 zł

4,36 zł

Maj

160

4242 zł : 160 × 20%

5,30 zł

4,57 zł

Czerwiec

160

4242 zł : 160 × 20%

5,30 zł

4,57 zł

Lipiec

184

4300 zł : 184 × 20%

4,67 zł

4,03 zł

Sierpień

168

4300 zł : 168 × 20%

5,12 zł

4,41 zł

Wrzesień

168

4300 zł : 168 × 20%

5,12 zł

4,41 zł

Październik

184

4300 zł : 184 × 20%

4,67 zł

4,03 zł

Listopad

152

4300 zł : 152 × 20%

5,66 zł

4,89 zł

Grudzień

160

4300 zł : 160 × 20%

5,37 zł

4,64 zł

Pamiętaj, że podane stawki dotyczą jednej godziny pracy. Żeby obliczyć dodatek nocny np. w skali miesiąca, musisz pomnożyć jego wysokość przez liczbę przepracowanych godzin nocnych w tym okresie.

Przykładowo, jeśli w listopadzie 2024 roku przepracowałeś na nocnej zmianie 40 godzin (czyli jeden tydzień pracy), to Twój miesięczny dodatek za pracę w nocy wyniesie 226,40 zł brutto (5,66 zł × 40 = 226,40 zł).

Są to jednak minimalne stawki dodatku nocnego. Jeśli pracodawca tego zechce, może ustalić jego wysokość na wyższym poziomie.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Dodatek nocny — komu dokładnie przysługuje?

Dodatek za godziny nocne przysługuje tym zatrudnionym, którzy pracują w porze nocnej — stale lub czasowo.

Według prawa pracy osobą pracującą w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej każdej doby lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

A to definicja pory nocnej według Kodeksu pracy:

Pora nocna a Kodeks pracy

Art. 1517. § 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

A jeśli to w nocy wyrabiasz cały etat, możesz pracować zarówno między godzinami 21.00 a 5.00 rano, jak i np. od 22.00 do 6.00 — wystarczy, że zmieścisz się w powyższym przedziale czasowym.

Istnieją jednak pewne ograniczenia.

Zgodnie z Kodeksem pracy, dłużej niż 8 godzin w porze nocnej nie może pracować osoba, która wykonuje prace:

  • szczególnie niebezpieczne
  • związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy, albo którzy są zobowiązani do prowadzenia akcji ratunkowej w celu ochrony ludzkiego życia lub zdrowia, usunięcia awarii albo ochrony mienia lub środowiska.

Płatne nadgodziny za pracę w porze nocnej

Warto również pamiętać, że dodatek za pracę w nocy przysługuje niezależnie od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych wyrobionych w porze nocnej. W takim przypadku pracownik ma prawo zarówno do dodatku za nadgodziny, jak i do dodatku nocnego.

Kto nie może pracować w porze nocnej?

Według przepisów, pracy w nocy nie mogą wykonywać:

  • kobiety w ciąży
  • pracownicy młodociani (w ich przypadku za porę nocną uważa się godziny między 22.00 a 6.00, a w przypadku osób mających mniej niż 16 lat – między 20.00 a 6.00)
  • osoby opiekujące się dziećmi do 8. roku życia, chyba że same wyrażą na to zgodę
  • osoby z niepełnosprawnością (chyba że lekarz prowadzący badania profilaktyczne lub inna osoba sprawująca opiekę nad pracownikiem wyrażą na to zgodę).

Te osoby nie mogą więc liczyć na dodatkowy dochód w postaci dodatku nocnego.

3. Praca w nocy — o czym pamiętać?

Badania wskazują, że praca na nocnej zmianie prowadzi do zaburzeń rytmu okołodobowego (w tym produkcji hormonów), co nie tylko powoduje ogólny dyskomfort, ale może też przyczyniać się do powstawania niektórych rodzajów nowotworów. Ponadto zwiększa ryzyko otyłości i wynikających z niej chorób.

Dodatek nocny nie zrekompensuje Ci wszystkich niedogodności związanych z pracą w porze nocnej. Jeśli więc musisz pracować po zmroku, przestrzegaj następujących zasad:

  1. Po powrocie z pracy zjedz lekkie śniadanie i pójdź spać na 7–9 godzin. Nad ranem Twój wewnętrzny zegar biologiczny będzie motywował Cię do aktywności, ale jeśli go posłuchasz, możesz być potem chronicznie zmęczony.

  2. Kontroluj ekspozycję na światło. Zadbaj o sporą dawkę sztucznego światła w nocy i ciemność w ciągu dnia (np. zasłaniając okna, nosząc rano okulary przeciwsłoneczne itp.). W ten sposób możesz nieco „oszukać” swoje ciało.

  3. Odżywiaj się regularnie i zdrowo. W ciągu dnia pij dużo wody i spożywaj kilka lekkich posiłków złożonych z pełnowartościowych produktów, które będą powoli uwalniać energię do Twojego organizmu.

  4. Dbaj o aktywność fizyczną. Mając zdrowe i sprawne ciało, łatwiej poradzisz sobie ze skutkami nieregularnego trybu życia.

A jeśli czujesz, że mimo tych wysiłków praca w nocy Ci nie służy, spróbuj się przebranżowić albo poszukać innej pracy w internecie. W zmianie zawodu pomoże Ci profesjonalne CV i dobry list motywacyjny.

Zobacz również nasze artykuły: PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? Rezygnacja i PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2024.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A czy Tobie zdarza się pracować w porze nocnej? Co sądzisz o wysokości dodatku nocnego? Zostaw swoją opinię na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Dodatek nocny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: