Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Z wyrazami szacunku i Z poważaniem to zwroty grzecznościowe stosowane na zakończenie oficjalnej korespondencji. W ten sposób możemy okazać swoją dojrzałość i klasę, a przede wszystkim — oddać naszemu rozmówcy należny mu respekt.
Po lekturze tego artykułu będziesz już wiedział, czy po takich formułkach stawia się przecinek oraz jak napisać Z wyrazami szacunku po angielsku i niemiecku. Dowiesz się również, który zwrot wybrać (Z poważaniem czy Z wyrazami szacunku) lub jakim synonimem go zastąpić.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Formalny list lub e-mail powinny kończyć się pożegnalną formułką grzecznościową i podpisem. Warto jednak pamiętać, że po zwrotach Z wyrazami szacunku albo Z poważaniem nie stawia się przecinka — zwraca na to uwagę m.in. Mirosław Bańko na stronie Poradni Językowej PWN. Takie zwroty piszemy też wielką literą.
Oto przykład:
Z wyrazami szacunku
Jan Kowalski
Jeśli jest taka potrzeba, po nazwisku możesz też podać swój tytuł zawodowy albo stanowisko i nazwę firmy, w której pracujesz — tak jak w tym przykładzie:
Z wyrazami szacunku
Anna Nowak
HR Manager
Felix Sp. z o.o.
Nie martw się, jeśli taki podpis wydaje Ci się zbyt oficjalny. Taka formułka naprawdę nie brzmi przesadnie — jest zwyczajowo przyjęta w języku polskim i świadczy o Twoim dobrym wychowaniu. W ten sposób możesz zakończyć m.in.:
Oczywiście, sama formuła pożegnalna nie wystarczy. Takie wiadomości i dokumenty powinny zaczynać się od zwrotów grzecznościowych Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo (nigdy Dzień dobry ani tym bardziej Witam — według językowego savoir vivre nie są one zbyt uprzejme).
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Oba te zwroty są poprawne i można ich używać zamiennie. Różnią się tylko tym, że zwrot Z poważaniem wyraża mniej kurtuazji i zakłada większy dystans do odbiorcy. W związku z tym pasuje zarówno do bardzo oficjalnych wiadomości, jak i tych utrzymanych w niezbyt uprzejmym tonie.
Oto przykład:
Szanowny Panie,
jak już pisałem, nie jestem zainteresowany Pana ofertą. Proszę więcej do mnie nie pisać.
Z poważaniem
Andrzej Kos
Jednak w żadnym z tych przypadków nie ma znaczenia wiek, płeć, pozycja czy tytuł naukowy odbiorcy. Dlatego w ten sposób możesz zakończyć zarówno list motywacyjny, jak i mail do wykładowcy czy klienta.
Najbliższym znaczeniowo wyrażeniem do Z wyrazami szacunku jest właśnie Z poważaniem. Jednak na końcu wiadomości możesz też użyć innych, mniej lub bardziej formalnych zwrotów:
No dobrze — a jak brzmią zwroty Z wyrazami szacunku i Z poważaniem w innych językach?
W języku angielskim masz do wyboru dwie opcje:
W języku angielskim po wyrażeniu pożegnalnym możesz dodać przecinek, ale nie jest to konieczne. Ponadto w e-mailach oraz liście motywacyjnym po angielsku (tzw. Cover letter lub Letter of application) możesz również użyć zwrotu Best wishes, czyli „Z najlepszymi życzeniami”.
Jeśli chcesz zakończyć oficjalną wiadomość po niemiecku, również możesz to zrobić na dwa sposoby:
A jeśli znasz adresata i szukasz mniej formalnego zwrotu, możesz napisać Herzliche Grüße albo po prostu Grüße — w ten sposób często piszą do siebie partnerzy w biznesie.
Zobacz też inne wyrażenia i zwroty do listu motywacyjnego.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A Ty którego zwrotu używasz częściej: Z poważaniem czy Z wyrazami szacunku? A może masz opory przed stosowaniem tak formalnych wyrażeń? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Z wyrazami szacunku
Średnia:
Piszą o nas: