1. Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej i rekrutacji: wzór, porady

Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej i rekrutacji: wzór, porady

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Szukanie pracy zwykle zajmuje sporo czasu i bywa stresujące. I mimo że wielu kandydatów tygodniami czeka na telefon od pracodawcy, to rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej albo, co gorsza, niepojawienie się na umówionym spotkaniu wcale nie należą do rzadkości. Dzieje się tak wtedy, gdy dana oferta przestaje być dla nas interesująca.

 

Zatem jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, by ewentualny kontakt z firmą w przyszłości przebiegał w dobrej atmosferze? Kiedy mailowa lub telefoniczna rezygnacja z rekrutacji ma sens, a kiedy lepiej odpuścić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Rezygnacja z rekrutacji — wzór wiadomości e-mail

 

Szanowni Państwo,

 

Uprzejmie dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i zaproszenie mnie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko [wpisz nazwę stanowiska] w Państwa firmie. Niestety muszę odmówić, ponieważ [wpisz powód rezygnacji z rekrutacji]. 

 

Mimo wszystko dziękuję Państwu za uwzględnienie mojej kandydatury. Doceniam czas, jaki poświęcili Państwo na przeczytanie moich dokumentów aplikacyjnych i mam szczerą nadzieję, że szybko znajdą Państwo odpowiedniego kandydata na to stanowisko.

 

Z wyrazami szacunku

[Twoje imię i nazwisko]

 

1. Kiedy warto zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z rekrutacji jest zmiana sytuacji zawodowej kandydata — np. przyjęcie innej oferty, zmiana planów lub podwyżka w obecnej pracy. W takim przypadku lepiej wprost odmówić, ponieważ odpowiadanie na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest stratą czasu zarówno dla Ciebie, jak i dla rekrutera. Tym bardziej że na jedną ofertę pracy w dużej firmie odpowiada średnio aż 250 osób. Daj im szansę!

 

Rezygnacja z rozmowy o pracę może mieć też inne przyczyny, np. kiepską atmosferę w trakcie rozmowy telefonicznej z rekruterem lub inne warunki pracy niż te, których oczekiwaliśmy — niższa pensja, praca w systemie zmianowym, obowiązkowy dress code, brak obiecanych benefitów czy biuro ulokowane w innym mieście. 

 

Wówczas warto szczerze wyjaśnić pracodawcy powód odmowy — to pomoże firmie usprawnić proces rekrutacyjny i w przyszłości zaoszczędzić czas innych kandydatów, którzy piszą CV i list motywacyjny. Może się również okazać, że pewne rzeczy podlegają negocjacji, a Ty masz szansę dostać pracę na lepszych warunkach. Dlatego warto próbować.

 

Poza tym zorganizowanie rozmowy kwalifikacyjnej wymaga od rekrutera czasu, a niekiedy przesunięcia innych spotkań. Jeśli więc bez zapowiedzi nie pojawisz się na umówionej rozmowie, będzie to świadczyło o braku szacunku i kultury osobistej. A to może się okazać dla Ciebie bardzo niekorzystne — np. jeśli rekruter sam zmieni pracę i pojawi się w innej firmie, do której chciałbyś w przyszłości aplikować.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak zrezygnować z rekrutacji w dobrym stylu?

 

Przede wszystkim — nie zwlekaj. Jeżeli jesteś pewny swojej decyzji, szybka i kulturalna rezygnacja z procesu rekrutacji będzie korzystna nie tylko dla pracodawcy, ale także dla Ciebie. Dlaczego?

 

Wbrew pozorom, rynek pracy jest dość ograniczony — szczególnie jeśli szukasz zatrudnienia w konkretnej branży w danym mieście. Istnieje więc spora szansa, że Ty i rekruter kiedyś znów się spotkacie, toteż nie warto palić za sobą mostów. Zatem jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej z klasą?

 

Rezygnację z oferty pracy możesz przedstawić telefonicznie lub mailowo. Poinformuj, w jakiej sprawie się kontaktujesz i uprzejmie wyjaśnij powód swojej decyzji — dla rekrutera jest to bardzo cenna informacja. Możesz też podziękować pracodawcy za czas poświęcony na rozpatrzenie Twojej kandydatury (jeśli interesuje Cię mailowa rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej, wzór takiej wiadomości znajdziesz u góry artykułu). 

 

Mail o rezygnacji nie powinien być długi — kilka zdań w zupełności wystarczy. Zwróć jednak uwagę, czy jego treść nie jest w żaden sposób lekceważąca dla pracodawcy. Pamiętaj też, by znalazły się w niej zwroty grzecznościowe typowe dla formalnego listu (np. Szanowni Państwo, Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku) oraz Twój podpis.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Kiedy rezygnacja z rekrutacji jest niewskazana?

 

Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zostałeś oficjalnie na nią zaproszony. Jeśli więc od tygodni nie otrzymałeś od pracodawcy informacji zwrotnej, a właśnie rozważasz inną ofertę pracy, to mailowa rezygnacja z procesu rekrutacji jest zbędna. Może się bowiem okazać, że rekruter nawet nie spojrzał na Twoje curriculum vitae i nie wie, z kim ma do czynienia.

 

Możesz natomiast wysłać do rekrutera wiadomość e-mail z pytaniem o czas, jaki został przewidziany na ewentualną odpowiedź na Twoje zgłoszenie lub też zapytać o to w treści maila z CV. W ten sposób nic nie tracisz, a możesz pokazać, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

 

Znalazłeś już pracę, ale chcesz z niej zrezygnować? Sprawdź, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę.

 

Czy zdarzyło Ci się zrezygnować z rekrutacji albo masz więcej pytań na ten temat? Napisz komentarz na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rezygnacja z rekrutacji

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.61  (18 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: