1. Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega

Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W czasach, gdy podróżowanie jest coraz łatwiejsze, a świat coraz bardziej otwarty, na relokację pracowników decyduje się coraz więcej firm. Zamiast prowadzić nowe rekrutacje, wolą zaproponować zmianę miejsca pracy zaufanym pracownikom. Niektórzy szukają też kandydatów niekoniecznie w mieście i kraju, gdzie znajduje się siedziba firmy.

 

W tym artykule przeczytasz, na czym polega relokacja i dlaczego niektórzy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy się na nią decydują. Dowiesz się również, co możesz zyskać, gdy postanowisz przeprowadzić się dla pracy.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

relokacjaNIE
relokacjaTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Relokacja — co to znaczy? Definicja, kwestie prawne i powody

 

Relokacja to po prostu zmiana miejsca zamieszkania, związana z przyczynami zawodowymi. Niektórzy decydują się na nią wewnątrz firmy, niektórzy przyjmują ofertę zatrudnienia od pracodawcy z innego miasta lub kraju, a jeszcze inni decydują się na przeprowadzkę, aby poszerzyć swoje możliwości szukania pracy.

 

Relokacja pracowników wewnątrz firmy może mieć różne przyczyny — pracodawca zmienia siedzibę firmy, otwiera nową i potrzebuje sprawdzonych i zaufanych specjalistów lub chce, aby podnieśli oni swoje kompetencje zawodowe, współpracując z innym zespołem.

 

Niektórzy pracodawcy, zamiast prowadzić nowy proces rekrutacji, wolą zaproponować swoim obecnym pracownikom przeprowadzkę, aby np. pomogli w organizacji pracy w nowym biurze czy zespole. 

 

Z prawnego punktu widzenia nie jest to najprostsza kwestia. W nowym miejscu pracownik będzie miał inne warunki — zakres obowiązków zawodowych, wynagrodzenie, czy też benefity pracownicze. 

 

Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy w każdej umowie o pracę muszą znaleźć się następujące informacje: 

 

  • rodzaj pracy
  • miejsce wykonywania pracy
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, plus pensje, dodatki itp.)
  • wymiar czasu pracy
  • termin rozpoczęcia pracy.

 

Dlatego też przy relokacji trzeba zmienić treść kontraktu pracownika. Gdy ten zgadza się na nowe warunki, wystarczy podpisać aneks do umowy o pracę (porozumienie zmieniające). Jeśli nie, pracodawca ma prawo do złożenia tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

 

Polskie prawo przewiduje również zmianę warunków pracy bez podpisywania dodatkowych dokumentów, co zostało uregulowane w art. 42. Kodeksu pracy. Co jednak ważne, zmiana jest możliwa tylko, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

 

  • w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy
  • bez zmiany wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika
  • gdy zmiana odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym
  • gdy zmiana warunków nie będzie trwała dłużej niż 3 miesiące. 

 

To oczywiście nie będzie Cię dotyczyć, gdy sam zdecydujesz się na przeprowadzkę w nowe miejsce i zaczniesz szukać pracy na własną rękę. Pamiętaj — w tym przypadku warto napisać jak najlepsze CV i list motywacyjny, czym zwiększysz swoje szanse na atrakcyjną posadę.

 

Ze strony pracownika kwestie prawne wymagają przede wszystkim zdobycia pozwolenia na pracę poza miejscem urodzenia lub innych dokumentów. W Unii Europejskiej takie procedury są ułatwione, ale w dalszych zakątkach świata biurokracja może przytłaczać.

 

Decyzja pracownika o relokacji również może mieć różne przyczyny: przede wszystkim atrakcyjniejsza oferta pracy, wyższy poziom życia w innym mieście lub kraju, zmiana stanowiska, chęć podniesienia własnych kwalifikacji czy po prostu pragnienie zmiany otoczenia.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Plusy i minusy relokacji z perspektywy pracownika i pracodawcy

 

Każdy krok w stronę rozwoju kariery ma dobre i złe strony. Relokacja z punktu widzenia pracownika może przynieść naprawdę wiele dobrego — przede wszystkim rozwój zawodowy i nowe możliwości oraz lepsze warunki pracy. Według badań 71% osób, które zdecydowało się na przeprowadzkę z powodów zawodowych, uważa, że zdobyło nowe doświadczenia. 

 

Relokacja to też okazja do rozbudowania swoich kontaktów zawodowych i prywatnych, zwłaszcza gdy jesteś specjalistą w swojej branży, oraz zapoznania się z nową kulturą.

 

Z drugiej strony przeprowadzka oczywiście wiąże się z kilkoma niedogodnościami — pakowaniem, zmianą otoczenia, pożegnaniem z bliskimi, tęsknotą za domem i formalnościami. 

W niektórych krajach może być też trudno znaleźć mieszkanie, a podstawowe usługi mogą być droższe.

 

Ale, w przypadku relokacji wewnątrz firmy albo, gdy dostajesz ofertę z zagranicy lub innego miasta, pracodawcy często oferują tzw. pakiety relokacyjne. Może być to dodatek do pensji, nowe benefity czy pomoc prawna w formalnościach albo wsparcie przy szukaniu mieszkania, a nawet pierwsze opłaty za lokum.

 

Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na relokację m.in. ze względu na powody osobiste (rodzinę, partnerów i innych bliskich) i obowiązki w miejscu zamieszkania. Dlatego, gdy będziesz stał przed taką decyzją, zastanów się, co możesz zyskać, a co stracić.

 

Z perspektywy pracodawcy relokacja pracownika wewnątrz firmy niesie wiele korzyści. Gdy dojdzie do skutku, będzie on miał zaufanego i wykwalifikowanego specjalistę w nowym miejscu. Oszczędzi też czas, energię i pieniądze, które poświęciłby na rekrutację, onboarding i wdrażanie w kulturę firmy. 

 

Pracodawcy, którzy poszukują pracowników nie tylko w swoim mieście, ale także w całym kraju, a nawet poza jego granicami, robią tak najczęściej, ponieważ na lokalnym rynku pracy brakuje specjalistów lub po prostu kandydatów, jakich potrzebują. 

 

Jednak w związku z pandemią COVID-19 sytuacja może się zmienić. Coraz więcej pracowników i pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej, którą można wykonywać z każdego miejsca na ziemi, z zacisza własnego domu.

 

Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza przy pracy za granicą (np. ze względu na regulacje podatkowe i przepisy prawa pracy w konkretnym kraju). Jednak jeśli jesteś entuzjastą zarabiania przez internet, możesz szukać ofert na całym świecie i zapytać rekrutera o możliwość pracy w domu, bez relokacji. 

 

Zobacz też: Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest? i Lista obecności pracownika 2023 — wzór PDF i jak wypełnić.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz ciekawe doświadczenia związane z relokacją? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię!

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Relokacja

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: