Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Potrzebujesz pieniędzy, albo chciałbyś dorobić do kieszonkowego, ale nie masz jeszcze skończonych 18 lat? W internecie znajdziesz całkiem sporo różnorodnych ofert pracy dla nieletnich.
Praca dla nieletnich jest jednak silnie uregulowana prawnie i warto wiedzieć, w jakich warunkach możesz ją podjąć legalnie oraz, kiedy pracodawca łamie prawa pracownicze.
W tym artykule znajdziesz propozycje pracy dla nastolatków oraz informacje, gdzie szukać ofert pracy dla nieletnich. Dowiesz się również, jak to wygląda w Kodeksie pracy.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Według polskiego Kodeksu pracy zatrudnienie mogą podjąć niepełnoletnie osoby, które ukończyły 15. rok życia. Poza tym, żeby zacząć pracować trzeba jeszcze spełnić inne warunki:
Ponadto osoba nieletnia może być zatrudniona tylko:
Dodatkowo, niepełnoletni nie mogą wykonywać prac, które znajdują się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Osoby, które nie ukończyły 15 lat, mogą zostać zatrudnione na umowę o pracę, gdy spełnią powyższe kryteria oraz w danym roku kalendarzowym będą obchodzić 15. urodziny.
Ponadto, pracodawcy którzy chcą przyjąć do pracy nieletnich, muszą zapewnić im opiekę i pomoc niezbędną do przystosowania się do właściwego wykonywania pracy oraz prowadzić ewidencję młodocianych pracowników.
Przygotowanie zawodowe do pracy polega na nauce konkretnego zawodu lub przyuczeniu do wykonywania danego zajęcia niezwiązanego ze zdobywaniem kwalifikacji.
Czas pracy dla nieletnich również jest ściśle uregulowany: w pełnym wymiarze czasu pracy (8 godzin) można zatrudnić tylko osoby, które ukończyły 16. rok życia. Młodsze osoby mogą wykonywać obowiązki zawodowe tylko przez 6 godzin dziennie.
Ponadto, gdy niepełnoletni nie pracują w ramach przygotowania zawodowego i chodzą do szkoły, nie powinni pracować więcej niż 12 godzin tygodniowo.
Dodatkowo młodociani pracownicy muszą mieć zapewnioną przerwę w pracy, która wynosi 14 godzin pomiędzy kolejnymi dniami.
Powyższe warunki ograniczają możliwości podjęcia pracy dla niepełnoletnich. Co oczywiście nie znaczy, że nie mogą nigdzie się zatrudnić i dorobić.
Oto kilka propozycji pracy dla nieletnich:
Wiele niepełnoletnich podejmuje taką pierwszą pracę, bo nie wymaga ona kompetencji zawodowych i często wiąże się z elastycznym czasem pracy. Minusem są jednak niskie zarobki (7-10 zł netto, czyli na rękę) oraz niesprzyjające warunki: długie stanie na zewnątrz, również gdy jest brzydka pogoda.
Wiele starszych lub zapracowanych osób potrzebuje pomocy w opiece nad swoimi pupilami. Nie ma przeszkód, aby osoby przed osiemnastką podjęły taką pracę. Za jeden spacer lub godzinę opieki możesz zarobić od 10 do 20 zł.
Polskie prawo pozwala zatrudniać nieletnich do pracy w sklepach — przy kasie, wykładaniu towarów czy inwentaryzacji.
Wiele sieciowych fast foodów, np. McDonald’s czy KFC, jak również lokalnych restauracji, zatrudnia nieletnich — np. jako kelnerów czy przy kasie. Plusem takiej pracy są napiwki od klientów.
To doskonała propozycja sezonowej pracy dla nieletnich — podejmuje ją wielu uczniów w czasie wakacji.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Oprócz prostych prac fizycznych, które nie wymagają szerokich kompetencji zawodowych, wiele młodych osób chciałoby połączyć swoje pasje z możliwością zarabiania, co łatwo da się zrealizować dzięki powszechnemu dostępowi do internetu.
Czym jeszcze mogą zawodowo zajmować się nieletni?
Jeśli lubisz pisać i masz ciekawe hobby, albo po prostu dryg do opowiadania historii, możesz założyć bloga — najpopularniejsze mogą przynosić całkiem niezłe zarobki. Oczywiście na efekty w postaci płatnej współpracy i przelewu na konto będziesz musiał poczekać, ale poczytny blog będzie również dobrze wyglądał w CV i może otworzyć Ci drzwi do późniejszej pracy copywritera czy dziennikarza.
Tak jak w przypadku blogów, popularny kanał na YouTube może przynieść finansowy sukces — a zarobki największych gwiazd platformy mówią same za siebie. Jednym z najbogatszych YouTuberów na świecie jest Ryan Kaji, który wraz ze swoją rodziną prowadzi kanał z recenzjami zabawek. Ma 9 lat, a w samym 2020 r. zarobił prawie 30 mln dolarów. Oczywiście w tego typu pracę będziesz musiał na początek zainwestować — przede wszystkim w sprzęt do nagrywania.
Podcasty są obecnie coraz popularniejsze i również mogą prowadzić do nie najgorszych zarobków. Będziesz musiał oczywiście zainwestować w dobry mikrofon.
Badania pokazują, że obecnie wielu młodych ludzi chciałoby pracować online, prowadząc własne kanały w mediach społecznościowych. Te najbardziej popularne przynoszą ogromne pieniądze.
Oczywiście brzmi to pięknie, ale trzeba pamiętać, że wybić się mediach społecznościowych jest dość trudno i tylko niewiele osób zyskuje naprawdę dużą popularność, a co za tym idzie, wysokie zarobki.
Dodatkowo, żeby móc np. zawierać umowy z reklamodawcami i zacząć zarabiać przez internet, możesz potrzebować jednoosobowej działalności gospodarczej. Nieletni w Polsce mogą to zrobić, ale, ponieważ mają ograniczoną zdolność prawną, wszystkie czynności prawne muszą wykonywać ich rodzice.
Wiele młodych osób chce podjąć pracę tylko w wakacje, a nie równolegle z zajęciami w szkole. Oczywiście nie ma ku temu żadnych przeszkód, jeśli pracodawca spełni warunki podane w Kodeksie pracy.
Jakiej wakacyjnej i sezonowej pracy mogą szukać nieletni? Przede wszystkim przy zbiorach owoców i warzyw, przy roznoszeniu ulotek, czy też w restauracjach i sklepach. Wszystko zależy od tego, czy pracodawca chce zatrudniać na krótki okres.
Przeczytaj też, jak napisać CV do pracy sezonowej.
Przy szukaniu pracy dla niepełnoletnich trzeba uważać — niektóre oferty mogą być próbą oszustwa albo wyzysku i zatrudnienia na czarno, bez przestrzegania praw pracowniczych. Dlatego też najlepiej sprawdzać duże, zaufane portale z ogłoszeniami, takie jak OLX (przez który możesz bezpośrednio wysłać CV), Pracuj.pl, Infopraca.pl, Gumtree czy Indeed.
Oczywiście możesz również szukać przez Google’a. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce np. „praca dla nieletnich Kraków”, „praca dla nieletnich Warszawa”, „praca dla nieletnich Poznań” czy podobne frazy.
Dodatkowo możesz również sprawdzać grupy na Facebooku. W serwisie znajdziesz dedykowane grupy z propozycjami zatrudnienia dla osób przed 18. rokiem życia, np.:
Jeśli zainteresuje Cię jakieś ogłoszenie znalezione w mediach społecznościowych, dokładnie sprawdź, co oferuje pracodawca (czy da Ci umowę i minimalne wynagrodzenie). Gdy ogłoszenie wydaje Ci się podejrzane, zawsze możesz sprawdzić, czy firma figuruje w KRS-ie.
A może interesuje Cię praca w konkretnej firmie? Wtedy zajrzyj na jej stronę internetową. Duże przedsiębiorstwa mają dedykowane zakładki (Kariera, Praca) na swoich witrynach.
Zanim zabierzesz się do szukania pracy dla nieletnich, przygotuj CV ucznia oraz list motywacyjny. Dobre dokumenty aplikacyjne z pewnością ułatwią Ci proces rekrutacji i pomogą dostać zatrudnienie.
Przeczytaj też: Zasiłek / świadczenie przedemerytalne: ile wynosi, Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek? i Baby boomers — co to znaczy? Mem „OK, boomer”.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania o pracę dla nieletnich? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Praca dla nieletnich
Średnia:
Piszą o nas: