1. Boomer — co to znaczy? Pokolenie baby boomers [definicja]

Boomer — co to znaczy? Pokolenie baby boomers [definicja]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Ok, boomer. To zwrot i mem, który zrobił zawrotną karierę w internecie oraz na stałe wszedł do słowników wielu młodych (i nie tylko) osób. Co dokładnie znaczy, skąd się wziął i kim jest ten legendarny boomer?

Żeby zrozumieć popularność mema, musisz wiedzieć, kim są przedstawiciele pokolenia baby boomers, co ich charakteryzuje, czym różnią się od millenialsów i generacji Z oraz jak się zachowują — również na rynku pracy. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Pokolenie baby boomers — co to znaczy? Definicja i charakterystyka

Boomer to osoba z pokolenia baby boomers, urodzona w latach 1946–1964, w trakcie wyżu demograficznego (baby boomu) – wysokiej liczby urodzeń po II wojnie światowej. Stąd też zwyczajowa nazwa tej generacji. 

Boomerzy są najczęściej rodzicami osób z pokolenia X albo starszych milenialsów i dziadkami pokolenia Z. Wcześniejsze pokolenie nazywa się Cichą Generacją (Silent Generation).

Ze względu na starzenie się społeczeństw w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, pokolenie boomerów jest najliczniejsze.

Ponadto, jak pokazują statystyki, w Stanach Zjednoczonych jest to najbogatsza generacja w historii i to nie tylko dlatego, że długo funkcjonuje na rynku pracy i miała czas na akumulację kapitału — boomerzy mieli więcej pieniędzy i dóbr w porównywalnym wieku do pracujących millenialsów. 

W Stanach Zjednoczonych pokolenie baby boomers (przede wszystkim z klasy średniej) żyło w czasach powojennej prosperity, rozwoju gospodarczego i technologicznego oraz stabilnej sytuacji na rynku pracy i na rynku mieszkaniowym. 

Wielu przedstawicieli młodszych pokoleń oskarża baby boomerów o zbytnie skupienie na gromadzeniu kapitału ekonomicznego i społecznego kosztem zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wini ich za kryzys klimatyczny i na rynku pracy. Sporo najbogatszych (Steve Jobs, Jeff Bezos, Bill Gates) i najbardziej wpływowych (Donald Trump) osób na świecie należy właśnie do tego pokolenia. 

Dla boomerów poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego oraz sukces zawodowy są jednymi z najważniejszych wartości — co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że urodzili się tuż po drugiej wojnie światowej i jej wpływ na ich rodziny oraz nich samych był znaczący. 

Co jeszcze charakteryzuje pokolenie baby boomers? Badania pokazują, że są to osoby konserwatywne, przyzwyczajone do hierarchicznej organizacji społecznej i wierzące w status quo — np. tradycyjne role męskie i kobiece. 

Baby boomers w Polsce

W Polsce po drugiej wojnie światowej również miał miejsce wyż demograficzny. Natomiast, ze względu na sytuację polityczną, życie pokolenia baby boomers wyglądało inaczej niż w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. 

Po wojnie Polska również przechodziła przez okres dynamicznego rozwoju gospodarczego i polityki społecznej — drastycznie spadł poziom analfabetyzmu, wiele kobiet weszło na rynek pracy, wielu obywateli przeniosło się ze wsi do miast i przestało pracować w rolnictwie. Rozwinęła się również oświata, co zaowocowało wzrostem poziomu wykształcenia w kraju.

Najstarsi boomerzy, którzy wchodzili na rynek pracy w latach 70. i 80. nie mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia — polityka państwa stawiała na tworzenie nowych miejsc pracy i zmniejszanie bezrobocia. Z drugiej strony w Polsce brakowało wielu dóbr konsumpcyjnych i niewiele osób mogło pozwolić sobie na wystawne życie. Część osób z tego pokolenia z pewnością skorzystała na transformacji ustrojowej, która pozwoliła im się dorobić.

Osoby z pokolenia baby boomers w Polsce są w dużej mierze konserwatywne i często religijne. Tak jak amerykańscy rówieśnicy dobrze odnajdują się w społecznym status quo i są niechętne zmianom obyczajowym. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Baby boomers na rynku pracy

Dla boomerów ważną wartością w życiu jest stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa — dlatego też niechętnie zmieniają pracę i nie chcą przejść na emeryturę od razu po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Ponieważ boomerzy długo funkcjonują na rynku pracy, mają za sobą bogate doświadczenie i rozwinięte kwalifikacje zawodowe, a wielu z nich piastuje wysokie stanowiska — jak CEO czy COO

Ponadto baby boomers pokładają dużą wiarę w autorytety (są mniej asertywni niż młodsze generacje) i chętnie przystosowują się do zasad. Przedsiębiorcy z tego pokolenia narzekają, że millenialsi i młodsze osoby nie podchodzą wystarczająco poważnie do pracy.

Boomerzy traktują pracę jako wartość, dlatego chętnie się jej poświęcają, starają się wykonywać ją rzetelnie i sumiennie i mogą popaść w pracoholizm. Do pracy motywuje ich przede wszystkim wynagrodzenie, ale cenią również prestiż i uznanie społeczne oraz lubią być doceniani.

Baby boomers są niechętni zmianom i cenią stałość oraz jasną ścieżkę kariery. Mają też problem z utrzymaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, ale chętnie utrzymują pozytywne relacje ze swoimi współpracownikami.

3. OK, Boomer — o co chodzi? Co znaczy to wyrażenie i skąd się wzięło?

Wiele osób z pokolenia baby boomers ma niskie mniemanie o młodych dorosłych. Uznaje ich za leniwych, roszczeniowych, niewdzięcznych i narcystycznych, mimo tego, że ich życie jest proste i przyjemne i wszystko otrzymali na srebrnej tacy. Nie tak jak boomerzy, którzy ciężko pracowali na swój sukces i dobrobyt.

Prawda jednak jest trochę inna — sytuacja na rynku pracy i kryzys na rynku mieszkaniowym stawia młode osoby często w trudnym położeniu. I, chociaż, średnie płace wzrosły od czasów młodości boomerów, to ceny podstawowych dóbr podniosły się jeszcze bardziej, a sukces częściej niż ciężkiej pracy jest rezultatem przypadku, szczęścia, pochodzenia i kapitału społecznego oraz ekonomicznego rodziców. 

Z tej „wojny pokoleniowej” wzięły się właśnie memy i wyrażenie “ok, boomer”. W internecie pierwszy raz pojawiło się 29 listopada 2009 r. na platformie Reddit, a później przewijało się przez tzw. chany (specyficzny rodzaj forów internetowych).

Jednak określenie to popularność zyskało (i weszło do codziennego użytku) dopiero w 2019 r., kiedy to użytkowniczka platformy TikTok odpowiedziała “ok, boomer” mężczyźnie, który narzekał, że młode pokolenie ma mentalność Piotrusia Pana, nie potrafi radzić sobie z dorosłością i naiwnie wierzy w ideały. 

Od tego momentu “ok, boomer” stało się uniwersalną ripostą na narzekanie na młodych ludzi, czy postawę “kiedyś to były czasy”. Wiele osób używa tego wyrażenia również w stosunku do osób, które zaprzeczają istnienia kryzysu klimatycznego i innych problemów społecznych oraz identyfikują się z neoliberalnymi poglądami na gospodarkę.

Niektórzy uważają, że ta fraza jest przejawem ejdżyzmu (dyskryminacji ze względu na wiek), chociaż w internecie najczęściej stosuje się ją niezależnie od wieku rozmówcy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty masz opinię na temat przedstawicieli baby boomers? A może sam się do niego zaliczasz i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Zostaw komentarz pod artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Baby boomers

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.6  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: