1. Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady

Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca w policji to marzenie niejednego dziecka. Bycie stróżem prawa czy ochrona słabszych mogą być pociągające i pełne wyzwań, ale dostanie się do służby nie jest takie proste. Zatem jak się do tego przygotować?

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać policjantem — np. kryminalnym, z drogówki, z psem i każdym innym. Poznasz też najważniejsze wymagania do pracy w policji i dowiesz się, jak pomyślnie przejść proces rekrutacji.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

jak zostać policjantemNIE
jak zostać policjantemTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać policjantem krok po kroku — wymagania formalne

 

Według danych z 31 grudnia 2021 roku, w Polskiej Policji służy aż 100 557 funkcjonariuszy — to najlepszy wynik od kilkunastu lat. A to oznacza, że liczba chętnych do pracy w policji rośnie.

 

Zatem jak zostać policjantem? Przede wszystkim musisz:

 

 • mieć polskie obywatelstwo
 • posiadać wykształcenie minimum średnie
 • posiadać pełnię praw publicznych
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo (w tym przestępstwo skarbowe)
 • mieć nieposzlakowaną opinię
 • cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym
 • mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

 

To jednak dopiero pierwszy krok do zostania policjantem. Jeśli spełniasz powyższe warunki, musisz jeszcze przejść procedurę doboru w formie konkursu, która nie należy do najprostszych. Dlaczego?

 

Po złożeniu wszystkich dokumentów, na kandydatów do pracy w policji czekają kolejno:

 

 

Żeby zdać test wiedzy, musisz wykazać się znajomością zasad funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz przepisów regulujących bezpieczeństwo publiczne. W tym celu powinieneś poznać treść Konstytucji RP oraz Ustawy o Policji z dn. 6 kwietnia 1990 r. Przykładowa baza pytań znajduje się na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

Potem czeka Cię sprawdzian sprawności fizycznej. Polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta 41 sekund. Test obejmuje m.in. bieg z przeszkodami, przewroty w przód i w tył, noszenie manekina oraz rzucanie piłką lekarską na odległość 5 metrów.

 

 

Jednak zdecydowana większość kandydatów odpada z rekrutacji na etapie badań psychologicznych. Ich zadaniem jest określenie Twoich predyspozycji do pracy w policji na czterech polach: zdolności intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności emocjonalnej i postawy wobec pracy. Zadaniem psychologa jest poznać Twoje zarówno mocne, jak i słabe strony.

 

Żeby dobrze wypaść na testach psychologicznych do policji, musisz stawić się na badanie w dobrej kondycji psychofizycznej. Bądź wypoczęty i zachowaj pozytywne nastawienie. Na 24 godziny przed spotkaniem nie spożywaj też alkoholu ani innych środków odurzających.

 

Co istotne — żeby zostać policjantem, nie musisz ukończyć studiów ani nawet zdać matury. Jednak za wykształcenie wyższe w CV przyznawane są dodatkowe punkty i żeby np. zostać policjantem kryminalnym, warto ukończyć takie kierunki studiów jak kryminologia i kryminalistyka lub bezpieczeństwo wewnętrzne.

 

Nabór do policji odbywa się co najmniej raz w roku. Procedurę nadzoruje Komendant Główny Policji, który wyznacza datę naboru i informuje o liczbie wakatów. 

 

Informacje o rekrutacjach znajdziesz na stronie praca.policja.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych, w siedzibach komend oraz wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kluczowe cechy i umiejętności, które pozwolą Ci zostać policjantem

 

Zacznijmy od tego, że nie każdy może zostać policjantem.

 

Do głównych zadań policji należą ochrona życia i zdrowia ludzkiego, ochrona mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

 

Zawód policjanta wiąże się więc z odczuwaniem stałych i silnych napięć emocjonalnych. Policjant obcuje ze światem przestępczym, przez co bywa narażony na utratę zdrowia, a nawet życia. Towarzyszy mu też poczucie niepewności związane z częstymi zmianami prawnymi i organizacyjnymi, a konsekwencje popełnienia błędu zawodowego mają bezpośrednie przełożenie na jego życie osobiste i rodzinne.

 

Jeśli nie będziesz na to przygotowany, praca w policji może szybko doprowadzić Cię do wypalenia zawodowego. Oto najczęstsze przyczyny braku satysfakcji zawodowej, wskazane przez funkcjonariuszy w badaniu ankietowym:

 

 • narażanie życia
 • dyspozycyjność przez 24 godziny na dobę
 • brak stabilizacji zawodowej
 • konflikty organizacyjne
 • presja publiczna
 • niesatysfakcjonujące wynagrodzenie
 • warunki służby.

 

Poza tym, jako funkcjonariusz będziesz miał też dostęp do broni. Dlatego żeby zostać policjantem musisz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i okazać gotowość do przestrzegania szczególnej dyscypliny służbowej — nie wymaganej w większości zawodów.

 

A oto inne kluczowe cechy charakteru i umiejętności potrzebne do pracy w policji:

 

 • wysoka sprawność fizyczna i refleks
 • stabilność emocjonalna
 • zdolność do zachowania tajemnicy służbowej
 • empatia (wymagana m.in. przy pracy z dziećmi i osobami starszymi)
 • rozwinięte umiejętności komunikacyjne
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów
 • zdolność adaptacji
 • myślenie krytyczne i analityczne
 • umiejętność budowania zaufania
 • umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
 • prawo jazdy.

 

Przydatna może być również znajomość języka obcego (np. angielskiego) w stopniu komunikatywnym — szczególnie w miastach zamieszkanych również przez obcokrajowców. 

 

Pozostałe kompetencje zawodowe wiążą się bezpośrednio ze stanowiskiem, które zamierzasz objąć — w policji funkcjonuje bowiem aż 17 stopni hierarchii podzielonych na 6 korpusów, które różnicują zakres obowiązków.

 

I tak do pracy w drogówce przyda Ci się świetna znajomość przepisów o ruchu drogowym i cierpliwość, w prewencji — zdolność nawiązywania kontaktów z ludźmi i sporządzania raportów, a do pracy z psem — ukończone szkolenie (np. z rozpoznania pirotechnicznego) i umiejętność pracy ze zwierzętami.

 

3. Jak zostać policjantem — wymagane dokumenty

 

Żeby zostać policjantem, nie musisz pisać CV i listu motywacyjnego. Kandydaci na funkcjonariuszy muszą za to złożyć:

 

 • podanie o pracę skierowane do komendanta wojewódzkiego (ze wskazaniem jednostki, w której chcesz odbyć służbę)
 • wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko części A i B)
 • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane przez Ciebie umiejętności i wykształcenie (np. dyplom ukończenia studiów).

 

Dokumenty do wypełnienia możesz pobrać za darmo na stronie Polskiej Policji pod tym linkiem.

 

Ale jeśli chcesz dostać pracę w wybranej jednostce jako cywil (np. biurową), musisz napisać CV i list motywacyjny do policji.

 

Dobrym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera będzie stworzenie w życiorysie sekcji Podsumowanie i cele zawodowe oraz wyróżnienie swoich osiągnięć w sekcji CV z doświadczeniem zawodowym — większość kandydatów tego nie robi, przez co ich dokument nie wyróżnia się na tle innych.

 

Zwróć również uwagę na umiejętności twarde i miękkie w CV. Pamiętaj, że nie musisz wymieniać wszystkich. Rekruter będzie chciał przede wszystkim wiedzieć, czy Twoje kwalifikacje zawodowe pokrywają się z tymi z ogłoszenia, dlatego przed napisaniem CV warto jeszcze raz przeczytać ofertę pracy.

 

Przeczytaj też: Jak zostać żołnierzem zawodowym w 2023 roku? Porady ekspertów, Jak zostać detektywem [prywatnym i w policji]? Porady i Jak zostać strażakiem OSP i PSP? Procedury i porady.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Chcesz zostać policjantem i masz więcej pytań? A może uczestniczyłeś już w rekrutacji do pracy w policji? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac policjantem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.22  (9 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: