Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Praca pielęgniarki jest trudna i wymagająca, ale też bardzo szlachetna i wzbudzająca szacunek. Na niektórych wrażenie zrobi już sam fakt, że nie straszny jej widok igieł, ran i krwi — a dzięki swoim stalowym nerwom może uratować zdrowie, a nawet życie innych.
Jeśli Ty także chciałabyś spróbować swoich sił w zawodzie pielęgniarki — to ten artykuł jest dla Ciebie.
Za chwilę wyjaśnię Ci krok po kroku, jak zostać pielęgniarką. Podpowiem, jaką szkołę musisz ukończyć i czy możesz pracować bez matury lub studiów. Wyjaśnię Ci również, jakie cechy i umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny pielęgniarki.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
W Polsce brakuje pielęgniarek i pielęgniarzy.
Według Barometru zawodów z 2022 roku zawody pielęgniarki i położnej znajdują się w trwałym deficycie — pracowników brakuje aż w 347 powiatach (na 380 możliwych). Tymczasem w samym tylko 2020 roku spośród około 5600 absolwentów uczelni kształcących pielęgniarki niespełna 2500 podjęło pracę w zawodzie — pozostali wybrali sektor prywatny lub pracę za granicą.
Zatem jak zostać pielęgniarką? Przede wszystkim musisz:
Ostatnie dwa punkty są bardzo ważne. Bo zawód pielęgniarki może wykonywać wyłącznie osoba, która posiada prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych — reguluje to art. 7 ustawy z dn. 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.
Niestety — obecnie szkoła średnia nie wystarczy, by dostać pracę pielęgniarki. W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 9 maja 2012 r. czytamy, że aby zostać pielęgniarką, należy:
A oto lista wybranych uczelni wyższych, które przygotują Cię do bycia pielęgniarką:
Znaczenia nie ma za to Twój wiek. Jeżeli więc masz taką chęć, możesz zostać pielęgniarką nawet w wieku 40 lat lub więcej — o ile pójdziesz na studia, zdasz egzaminy i odbędziesz praktyki zawodowe.
Twój wiek w CV może być nawet atutem — bo zdobyte przez Ciebie życiowe doświadczenia i umiejętności miękkie z pewnością przydadzą Ci się podczas późniejszych kontaktów z pacjentami i kadrą medyczną.
Niestety — żeby zostać pielęgniarką, musisz zdać maturę i ukończyć studia na kierunku pielęgniarstwo. Od tej reguły nie ma wyjątków.
Co prawda, dawniej wystarczyło ukończyć szkołę pielęgniarską — dlatego część Twoich starszych koleżanek po fachu nie będzie mieć wykształcenia wyższego. Jednak żeby teraz zostać pielęgniarką, musisz ukończyć wymagany kierunek studiów.
Co jednak ciekawe — poziom wykształcenia pielęgniarek ma wpływ na wysokość ich wynagrodzeń.
Według proponowanej przez Ministerstwo Zdrowia siatki płac — która miała wejść w życie 1 lipca 2022 roku — osoba z tytułem magistra pielęgniarstwa oraz specjalizacją miała zarabiać aż o 1980 zł brutto więcej od pielęgniarki bez studiów (po liceum medycznym), mimo że zakres ich obowiązków jest zwykle taki sam. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych postulował zmniejszenie tej różnicy do 1132 zł, jednak nie zanegował konieczności uwzględniania poziomu edukacji.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Praca w służbie zdrowia bywa wyczerpująca — zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego żeby zostać pielęgniarką, musisz mieć ku temu odpowiednie predyspozycje.
W zawodzie pielęgniarki na co dzień zmagamy się z trudnymi diagnozami, cierpieniem czy śmiercią. Dlatego w naszej pracy bardzo ważna jest empatia, cierpliwość, szczera chęć niesienia pomocy i po prostu miłość — bo w tym zawodzie trzeba kochać zarówno samego siebie, jak i drugiego człowieka. Jednak zdarzają się też chwile, o których chcemy pamiętać: cudowny uśmiech, łzy szczęścia i wdzięczność pacjentów. Naprawdę pięknie jest usłyszeć słowa podziękowania od kogoś, komu choć trochę się pomogło czy dało nadzieję — to dla takich momentów warto spełniać się zawodowo. Mamy też możliwość dokształcania się i korzystamy ze specjalistycznego sprzętu, który ułatwia naszą pracę. Dlatego, wbrew pozorom, ten zawód daje sporo satysfakcji. Jednak pielęgniarstwo uczy też pokory, otwartości i bezinteresowności. Jest to więc praca wyczerpująca, ale też piękna — o ile kocha się to, co się robi.
Dla pielęgniarki czy położnej taka pasja do pracy jest bardzo ważna — pozwala przezwyciężać trudności i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.
A oto inne cechy charakteru i umiejętności miękkie przydatne w pracy pielęgniarki:
Jako pielęgniarka będziesz też musiała przestrzegać kodeksu etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozostałe kwalifikacje zawodowe zdobędziesz na studiach i praktykach. To pozwoli Ci właściwie wykonywać obowiązki pielęgniarki, do których należą m.in.:
Sporym ułatwieniem będzie też komunikatywna znajomość angielskiego (np. potwierdzona certyfikatem FCE lub CAE), która umożliwi Ci kontakt z zagranicznymi pacjentami — szczególnie jeśli chcesz podjąć pracę w dużym mieście albo w prywatnej klinice.
A poniższy wywiad wyjaśni Ci, z jakimi trudnościami możesz się spotkać, gdy już zostaniesz pielęgniarką:
A jak zostać pielęgniarką, gdy już ukończysz wszystkie wymagane szkoły? Przede wszystkim musisz napisać skuteczne CV i list motywacyjny pielęgniarki.
W swoim pierwszym CV skup się głównie na opisie wykształcenia. Podaj miesiące i lata nauki, nazwę uczelni, kierunek studiów oraz specjalizację. Podkreśl, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Wymień też ukończone kursy i szkolenia w CV — w zawodzie pielęgniarki to właśnie one są potwierdzeniem Twoich kwalifikacji. Zaś w sekcji CV z doświadczeniem opisz swoje praktyki zawodowe.
Jeżeli chcesz, by Twój życiorys zawodowy wyróżniał się na tle innych, to w sekcji Podsumowanie i cele zawodowe w CV wyjaśnij, w jaki sposób Twoje cechy, umiejętności, wiedza i doświadczenie przysłużą się samym pacjentom. Tę myśl możesz później rozwinąć w liście motywacyjnym lub podaniu o pracę w szpitalu.
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Swoje dokumenty aplikacyjne powinnaś przygotować przede wszystkim z myślą o pacjentach — bo dla dobrego pracodawcy Twój stosunek do podopiecznych będzie kluczowy.
Jednak pamiętaj, by treść dokumentów każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy. Jako pielęgniarka możesz znaleźć pracę m.in. w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej (szpitalach, poradniach i przychodniach), domach pomocy społecznej, uzdrowiskach i sanatoriach, gabinetach medycyny estetycznej czy nawet w szkołach — a każde z tych miejsc wymaga nieco innych umiejętności, które warto zaakcentować w swoim CV już na początku.
A jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej placówce, która obecnie nie prowadzi rekrutacji, to zamiast listu motywacyjnego napisz podanie o pracę pielęgniarki.
Przeczytaj też: Jak zostać ratownikiem medycznym? Wymagania, Jak zostać lekarzem (np. medycyny estetycznej)? Wymagania i Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Zastanawiasz się, jak zostać pielęgniarką i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac pielegniarka
Średnia:
Piszą o nas: