1. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozmowa o pracę to decydujący moment rekrutacji. Ale stres, który jej towarzyszy, zwykle utrudnia zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Tymczasem to właśnie ono może przesądzić o sukcesie lub porażce kandydata.

 

Zatem jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak i kiedy się przygotować, co warto ze sobą zabrać oraz w jaki sposób rozmawiać z rekruterem, by łatwiej i szybciej dostać pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Sprawdźmy: jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

1. Myśl pozytywnie!

 

Badania dowodzą, że nasze nastawienie wpływa na efekt wykonywanych zadań. Kiedy myślimy pozytywnie, stajemy się bardziej zaangażowani, energiczni i kreatywni, czym zarażamy otoczenie. Stajemy pewni siebie, a wysoka samoocena sprawia, że pracujemy lepiej — i rekruterzy dobrze o tym wiedzą. 

 

Wniosek? Idź na rozmowę kwalifikacyjną z pozytywnym nastawieniem. Dzięki temu zrobisz lepsze wrażenie na rekruterach i zwiększysz swoje szanse na dostanie pracy. A nawet jeśli tym razem Ci się nie uda, łatwiej będzie Ci nawiązać z nimi kontakt np. na LinkedIn, by w przyszłości dostawać więcej ofert pracy.

 

2. Zrelaksuj się przed rozmową o pracę

 

Wiesz, jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim zadbaj o własne samopoczucie. Stres może bowiem zbić z tropu nawet świetnie przygotowanego kandydata.

 

Dlatego przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio wcześniej. Dzień przed spotkaniem naszykuj ubranie, wyznacz trasę dojazdu, weź relaksującą kąpiel i pójdź spać na co najmniej 7 godzin. W drodze na spotkanie posłuchaj ulubionej muzyki i zjaw się na miejscu kwadrans przed czasem. Te proste zabiegi pozwolą Ci skutecznie poradzić sobie ze stresem, dzięki czemu poczujesz się swobodniej.

 

3. Weź ze sobą CV, list motywacyjny, referencje i portfolio

 

W trakcie spotkania rekruter prawdopodobnie będzie zerkał na Twoje CV i list motywacyjny. Mimo to warto je ze sobą zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Po pierwsze, gorzej przygotowany rekruter może Cię o nie poprosić. Po drugie, dzięki temu uporządkujesz swoje myśli przed rozmową kwalifikacyjną i ponownie upewnisz się, co napisałeś o sobie w CV (rekruter będzie to weryfikować!). Z kolei referencje do CV i portfolio (Twoje projekty, publikacje, zdjęcia itd.) świetnie zilustrują to, o czym będziesz mówił w trakcie spotkania, np. Twoje umiejętności z CV.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

4. Przygotuj notatnik i długopis na rozmowę kwalifikacyjną

 

Zastanawiasz się, jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę? Weź ze sobą notatnik i długopis. Dzięki temu nie tylko zanotujesz najważniejsze informacje — np. imię i nazwisko rekrutera, kolejne etapy rekrutacji, deadline zadania rekrutacyjnego — ale też sprawisz wrażenie osoby uporządkowanej i zaangażowanej. Poza tym nie będziesz musiał prosić rekrutera o kartkę albo wysłanie tych informacji w mailu.

 

5. Żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, załóż wygodny strój

 

Na rozmowie o pracę rekruter, podobnie jak inni ludzie, będzie oceniał Cię również po wyglądzie. Jednak ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być nie tylko eleganckie, ale też wygodne — w dobrym rozmiarze i dopasowane do pogody. Zbyt ciasna koszula, „podciągająca się” marynarka, drapiący materiał czy niewygodne buty będą odciągały Twoją uwagę od treści rozmowy, a to ona jest tutaj kluczowa.

 

6. Naucz się odpowiadać na najczęściej zadawane pytania

 

Mimo że przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest trudny do przewidzenia — nie ma bowiem jednego słusznego „scenariusza” takiego spotkania — to większość rekruterów chce zdobyć podobne informacje. Dlatego przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne. Poza tym jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i swój życiorys zawodowy. A jeśli chcesz, przeprowadź indywidualną analizę SWOT, by poznać lepiej swoje atuty i słabości.

 

Poznaj też listę trudnych pytań rekrutacyjnych i zastanów się, jakbyś mógł na nie odpowiedzieć. Dzięki temu będziesz umiał podkreślić swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej i nic Cię nie zaskoczy. A to sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie i łatwiej zrobisz dobre wrażenie. Kandydaci, którzy przygotowali się do spotkania, są też lepszymi i ciekawszymi rozmówcami. 

 

7. Przygotuj pytania, które zadasz pracodawcy

 

Wnioski wyciągnięte z rozmowy kwalifikacyjnej mają służyć nie tylko pracodawcy, ale i Tobie. W końcu po zmianie firmy nie chcesz od razu szukać nowej pracy. Wolisz trafić do miejsca, w którym rozwiniesz skrzydła i staniesz się lepszą wersją siebie.

 

Dlatego przed spotkaniem zastanów się, jakie chcesz zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zwróć uwagę, czy rekruter chętnie dzieli się informacjami — jeśli tak, jest to dla Ciebie dobry znak. Poza tym osoby, które są dociekliwe, sprawiają wrażenie bardziej zaangażowanych.

 

8. Wyłącz telefon

 

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Wyłącz albo przynajmniej wycisz swój telefon. Dźwięk komunikatora internetowego albo głośny, rozbrzmiewający w sali dzwonek będą krępujące i skutecznie wybiją Cię z rytmu. Poza tym jest to po prostu niegrzeczne.

 

9. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach

 

Przed rozmową kwalifikacyjną wynotuj swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Zastanów się, z czego jesteś dumny i co sprawiało, że inni lubili z Tobą pracować (np. jako sprzedawca możesz podać dużą liczbę obsłużonych klientów albo podkreślić swój wkład we wzrost sprzedaży). Następnie naucz się o tym przekonująco opowiadać. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoje dotychczasowe sukcesy przełożą się na sukces nowej firmy (w przygotowaniu argumentów pomoże Ci dobrze napisany list motywacyjny).

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

kreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

10. Przećwicz gesty i mimikę przed rozmową o pracę

 

Mowa ciała potrafi zdradzić to, czego nie powiedziałeś wprost. Dlatego jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, popracuj nad tym. Odpowiadając na pytania, nie uciekaj wzrokiem — patrz raz na jednego, a raz na drugiego rekrutera (dzięki temu wydasz się szczery). Nie przesadzaj z gestykulacją. Ruchy rąk powinny jedynie delikatnie podkreślać przekaz.

 

11. Podziękuj rekruterowi za rozmowę kwalifikacyjną

 

I na koniec — nie później niż 24 godziny po spotkaniu wyślij maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest „podlizywanie się”, ale całkiem miły gest, dzięki któremu pracodawca lepiej Cię zapamięta. W ten sposób pokażesz, że jesteś prawdziwym profesjonalistą, który poważnie podchodzi do rekrutacji.

 

A żeby nabrać sił do działania, przeczytaj inny nasz poradnik: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących oraz Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?. I przeczytaj również, jak dobrze wypaść podczas rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon.

 

Męczą Cię dodatkowe pytania w sprawie rozmowy o pracę? A może masz własne pomysły, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zostaw komentarz na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.18  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: