1. Headhunter — co to za praca i jak ją dostać [+ zarobki]

Headhunter — co to za praca i jak ją dostać [+ zarobki]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Headhunter (z ang. łowca głów) to pracownik świadczący usługi z zakresu executive search. Jego praca polega więc na wyszukiwaniu szczególnie cenionych na rynku specjalistów lub menedżerów oraz oferowaniu im pracy w innej firmie.

W tym artykule szczegółowo wyjaśnię Ci, na czym polega praca headhuntera. Podpowiem Ci też, jak nim zostać i ile można w ten sposób zarobić.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Headhunter — co to dokładnie oznacza?

Zacznijmy od podstaw — czyli czym headhunter różni się od zwykłego rekrutera? W końcu oboje pracują w branży HR.

Jednak rekruter — jak sama nazwa wskazuje — zajmuje się szeroko pojętą rekrutacją kandydatów, którzy aplikowali do firmy (publikuje oferty pracy, czyta i selekcjonuje CV, prowadzi rozmowy kwalifikacyjne). Natomiast headhunter samodzielnie szuka i pozyskuje utalentowanych ekspertów poprzez bezpośrednie kontakty. Co to oznacza w praktyce?

Otóż headhunter sam dociera do osób, które najbardziej pasują do pożądanego profilu kandydata. W tym celu obserwuje ich konta na LinkedIn i GoldenLine oraz korzysta z własnej sieci kontaktów. Musi więc świetnie orientować się w branży, dla której pracuje.

Headhunter zajmuje się głównie pozyskiwaniem specjalistów i menedżerów wyższego szczebla (np. CEO, CFO, COO czy CTO) — spora część nominacji na dyrektorów generalnych w dużych firmach niefinansowych przynajmniej częściowo wynika z pracy headhunterów. Takie osoby często są dobrze wynagradzane i nie szukają aktywnie pracy — zaś rolą headhuntera jest je przekonać, by wzięły udział w rekrutacji na podobne stanowisko w konkurencyjnej firmie.

Headhunterzy najczęściej pracują w agencjach rekrutacyjnych, które realizują projekty na zlecenie zewnętrznych klientów. Ale mogą być również członkami zespołu HR danej firmy lub freelancerami.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Headhunter — jak nim zostać?

Według Barometru zawodów z 2022 roku zawód specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji (do których zaliczają się także headhunterzy) znajduje się w równowadze. A to oznacza, że znalezienie pracy nie powinno być ani łatwe, ani specjalnie trudne — wszystko zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia.

Żeby zostać headhunterem, nie musisz ukończyć żadnej specjalnej szkoły dla łowców głów. Ale jeśli chcesz zdobyć przydatne umiejętności, możesz wybrać takie kierunki studiów jak psychologia, psychologia biznesu, socjologia lub zarządzanie zasobami ludzkimi.

Karierę headhuntera warto zacząć od stażu lub praktyk w agencji doradztwa personalnego. Później możesz awansować na stanowiska researchera, konsultanta i starszego konsultanta (ang. executive recruiter). I to właśnie na tym stanowisku, w ramach rozwoju zawodowego, z czasem zaczniesz aktywnie szukać specjalistów i menedżerów — headhunter musi bowiem mieć odpowiednie doświadczenie. 

A jeśli już jesteś headhunterem, możesz szukać pojedynczych zleceń od klientów albo aplikować do pracy w korporacji lub agencji rekrutacyjnej. Jednak w tym drugim przypadku najpierw będziesz musiał napisać profesjonalne CV i list motywacyjny.

Headhunter — umiejętności i cechy do CV

Oto przykładowe kompetencje zawodowe i cechy charakteru do CV headhuntera:

  • rozwinięte umiejętności negocjacyjne
  • nastawienie na realizację celów
  • świetna organizacja pracy i dyscyplina
  • wytrwałość, cierpliwość
  • umiejętności komunikacyjne
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • zmysł obserwacji
  • dobra znajomość prawa pracy
  • umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
  • świetna znajomość przynajmniej jednego języka obcego (w tym słownictwa branżowego).

Zobacz też przykładowy wzór CV dla rekrutera.

Headhunter — oferty pracy

A jak dostać pracę headhuntera? Zajrzyj na te strony z ogłoszeniami:

Oczywiście, możesz też założyć własną działalność gospodarczą i pracować jako wolny strzelec.

3. Headhunter — zarobki i prowizje

Zarobki headhuntera są zwykle poufne, dlatego trudno podać dokładną kwotę.

Ale wiemy, że mediana wynagrodzeń na stanowisku specjalisty ds. rekrutacji wynosi 5450 zł brutto, przy czym 25% pracowników zarabia mniej niż 4420 zł brutto, a kolejne 25% — więcej niż 6810 zł brutto. Headhunter to osoba z dużym doświadczeniem, dlatego jego zarobki powinny mieścić się w tym górnym przedziale.

Poza tym headhunter często otrzymuje prowizję od każdego zlecenia — a im stanowisko jest trudniejsze do obsadzenia, tym jego prowizja jest wyższa. Zwykle wynosi ona określony procent miesięcznego wynagrodzenia zatrudnionego kandydata (jednorazowo lub w ratach za każdy przepracowany przez kandydata miesiąc).

Natomiast wynagrodzenie headhunterów, którzy pracują jako freelancerzy, często opiera się wyłącznie o prowizję i może stanowić jedno- lub nawet dwukrotność miesięcznej pensji zatrudnionego kandydata.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Pracujesz jako headhunter? A może rozważasz skorzystanie z jego usług i masz więcej pytań? Napisz komentarz pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Headhunter

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: