Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowie o pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Jej celem jest m.in. ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych.
W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym polega ewidencja czasu pracy, co powinna zawierać i jak ją prawidłowo prowadzić. Otrzymasz też darmowy wzór karty ewidencji czasu pracy do pobrania w Word, Excel i PDF.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Na początek zobacz, jak wygląda karta ewidencji czasu pracy:
Powyższy dokument służy do prowadzenia miesięcznej ewidencji czasu pracy. Za chwilę dowiesz się, jak go wypełnić, by był czytelny i zgodny z przepisami.
Ewidencja czasu pracy to dokument, który zawiera informacje o czasie pracy zatrudnionego oraz liczbie dni wolnych od pracy, które wykorzystał. Może być prowadzona w dwóch formach: papierowej lub elektronicznej.
Obowiązek i cel prowadzenia ewidencji czasu pracy określa Kodeks pracy w art. 149:
Art. 149 §1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie.
§2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.
Jak widzisz, prowadzenie karty ewidencji czasu pracy służy m.in. ustaleniu wysokości pensji należnej pracownikowi (np. za nadgodziny). Powinna być ona wypłacana przynajmniej raz w miesiącu, dlatego najwygodniej jest prowadzić miesięczną ewidencję czasu pracy.
Ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy — nawet jeśli zatrudnia on tylko jedną osobę. Przysługuje więc wszystkim pracownikom bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór).
Pracodawca powinien też prowadzić uproszczoną ewidencję pracy na umowie zleceniu — jest to związane z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy z tytułu umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług.
Ponadto — jak pisze Państwowa Inspekcja Pracy — niedopełnienie tej formalności jest uważane za złamanie praw pracowniczych i może skończyć się grzywną w wysokości do 2000 lub nawet 30 000 zł. Natomiast fałszowanie ewidencji pracy grozi karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat (art. 271 Kodeksu karnego).
Niektórzy pracodawcy popełniają błąd, prowadząc listę obecności zamiast tradycyjnej karty czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że to dwa różne dokumenty. Dlaczego?
W przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy, lista obecności potwierdza tylko przyjście i wyjście pracownika w danym dniu z pracy, a ponadto nie ma obowiązku jej prowadzenia. Jeśli to konieczne, listę obecności można więc z powodzeniem zastąpić np. elektronicznym czytnikiem kart przy wejściu do biura.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Zakres, sposób i warunki prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej. Według przepisów, w ewidencji pracownika powinny się znaleźć:
W przypadku pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy albo otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej, ewidencja czasu pracy może zostać uproszczona. W takim wypadku powinna zawierać informacje o:
Ewidencja czasu pracy może mieć formę miesięczną i roczną, przy czym przynajmniej raz w miesiącu — przed wypłatą wynagrodzenia — należy ją aktualizować.
Ponadto w karcie czasu pracy powinny znaleźć się czytelne oznaczenia. Najczęściej stosuje się te wymienione poniżej:
Tak wypełnioną ewidencję czasu pracy pracodawca musi przechowywać przez okres zatrudnienia pracownika, a także przez okres 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany (chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres).
Zobacz też: Wniosek o urlop okolicznościowy [ślub, śmierć] — wzór i Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz więcej pytań na temat ewidencji czasu pracy? Zadaj mi je w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Ewidencja czasu pracy
Średnia:
Piszą o nas: