Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Work-life balance po polsku oznacza równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jest to stan, w którym pracownik posiada pełną kontrolę nad swoimi obowiązkami i potrzebami, a działania, które podejmuje, odpowiadają jego wartościom, wizji i celom.
Jest tylko jedno ale — o ile nie jesteś dobrze sytuowanym singlem z dużego miasta, osiągnięcie work-life balance może być dla Ciebie trudne. Właśnie dlatego powstał ten artykuł.
Za chwilę wyjaśnię Ci, na czym dokładnie polega idea work life balance i jak zastosować ją w praktyce. W tym celu podam Ci konkretne przykłady zachowań, dzięki którym będziesz mógł poprawić jakość swojego życia.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Była receptą na pojawiające się w tym czasie problemy społeczne, takie jak wypalenie zawodowe i pracoholizm.
Z czasem również szefowie korporacji zauważyli, że duża liczba przepracowanych godzin wcale nie wpływa dobrze na wydajność, zaangażowanie i kreatywność pracowników.
Nasze badanie o marnowaniu czasu w pracy z 2021 roku dowodzi, że statystyczny Polak traci w pracy średnio 1 godzinę i 18 minut na wykonywanie czynności, które nie wchodzą w zakres jego obowiązków zawodowych. Co ciekawe, Polacy zajmują też wysokie 7. miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów 35 państw należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). A według danych Eurostatu nasz tydzień pracy trwa średnio ponad 41 godzin i należy do najwyższych w Europie.
Z kolei firmy, które zdecydowały się skrócić czas pracy z 8 do 6 godzin dziennie (np. szwedzka Toyota) albo z 5 do 4 dni w tygodniu (np. nowozelandzki Perpetual Guardian oraz brytyjskie Electra Lighting i Intrepid Camera) odnotowują większą motywację do pracy, a to przekłada się na lepszą atmosferę w zespole i produktywność.
Trudno się dziwić. Idea 8-godzinnego dnia pracy — zakładająca równy podział doby na pracę zawodową, sen i czas wolny — pochodzi z XIX wieku. Wówczas mieszkańcy miast nie musieli długo dojeżdżać do pracy, a większość procesów nie była zautomatyzowana. Dziś eksperci szacują, że w niektórych branżach krótszy czas pracy może nie tylko poprawić jakość życia pracowników, ale też przyczynić się do spadku bezrobocia.
Jednak w idei work life balance nie chodzi tylko o to, żeby pracować krócej — bo czasami nawet nadgodziny są konieczne, by dokończyć swoje obowiązki i tym samym zachować komfort psychiczny.
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym:
Ponadto sam sposób zarządzania firmą może pomóc pracownikom zachować harmonię między pracą a życiem.
Żeby zadbać o work-life balance pracowników, firmy oferują szereg benefitów. Część z nich to standardowe, często wręcz oczekiwane przez kandydatów rozwiązania — np. finansowana przez firmę prywatna opieka medyczna (w tym stomatologiczna) oraz karta sportowa (np. MultiSport). Coraz częściej możemy również spotkać się z możliwością korzystania z poradnictwa psychologicznego i psychoterapeutycznego na koszt firmy. Do ciekawych rozwiązań należy też m.in. workation, czyli możliwość pracy z innego kraju — wówczas firma może chociażby wynająć dom w innym kraju, z którego pracownik będzie korzystać bez opłat przez określony czas (czasami również z osobą towarzyszącą). Wśród mniej popularnych rozwiązań może pojawić się też np. dopłata za niekorzystanie ze sprzętu służbowego podczas urlopu albo możliwość zabierania ze sobą do biura psa. Obecnie lepiej jest unikać benefitów określanych jako „owocowe czwartki”, które nie stanowią dla kandydatów dużej wartości, a raczej są powodem do żartów.
Co ciekawe, w sierpniu 2023 roku Polska wdroży postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, nazywaną też „dyrektywą work-life balance”. Nowe przepisy wprowadzą szereg udogodnień związanych m.in. z urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym.
Jednak reszta zależy już od Ciebie. Dlatego w dalszej części tego artykułu podam Ci przykłady zachowań i nawyków, które pomogą Ci odnaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Oto przykłady nawyków i zachowań, które pomogą Ci w osiągnięciu work life balance.
Zobacz też nasz poradnik: Jak znaleźć pracę szybko? 7 sposobów na szukanie pracy.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Idea work-life balance służy nie tylko pracownikom, ale także pracodawcom. W jaki sposób?
Przede wszystkim sprzyja motywowaniu pracowników, co zwiększa ich lojalność w pracy, kreatywność i wydajność — a to realnie przekłada się na wzrost zysków.
Czas wolny sprzyja też realizowaniu przez pracowników swoich pasji, co może przekładać się na rozwój ich niektórych kompetencji zawodowych. Przykładowo, granie w planszówki, nauka języków obcych i gra na instrumentach usprawniają pracę mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Natomiast czytanie książek pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i poprawia umiejętności komunikacyjne.
Poza tym wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest zdrowszy, dzięki czemu pracuje efektywnej i rzadziej korzysta z długich zwolnień lekarskich. Jest także mniej narażony na negatywne skutki wypalenia zawodowego.
Dbanie o work life balance poprawia też wizerunek pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów — również tych najbardziej utalentowanych. Ponadto zwiększa ich satysfakcję z pracy i ogranicza rotację pracowników, co powoduje zmniejszenie liczby i kosztów potencjalnych rekrutacji.
A co Ty myślisz o work-life balance? Czy na co dzień udaje Ci się zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym? Podziel się swoją opinią w komentarzu.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Work life balance
Średnia:
Piszą o nas: