1. Wniosek o zasiłek macierzyński — wzór ZUS. Jak wypełnić?

Wniosek o zasiłek macierzyński — wzór ZUS. Jak wypełnić?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Każdy rodzic, który przebywa na urlopie macierzyńskim (ojcowie mogą „przejąć” część urlopu od matki), ma prawo do państwowego świadczenia na czas opieki nad noworodkiem. Ale żeby móc je otrzymać, należy złożyć wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS-u lub KRUS-u. 

W tym artykule zobaczysz, jak wygląda wzór wniosku o zasiłek macierzyński. Zobaczysz, jak go wypełnić oraz kiedy i jak należy go złożyć.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Wniosek o zasiłek macierzyński — wzór

Wniosek o zasiłek macierzyński składa Twój pracodawca do ZUS-u. Warunkiem do tego jest zatrudnienie w ramach umowy o pracę oraz wcześniejsze złożenie wniosku o urlop macierzyński w księgowości Twojej firmy.

Wzór wniosku ZUS ZAM znajdziesz pod tym linkiem. Wraz z nim do ZUS-u musi też trafić zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu (gdy chcesz dostać zasiłek macierzyński przed porodem) lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli chcesz dostać zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu).

Ale jest tu jeden haczyk. Pracodawcy mogą zgłaszać do ZUS-u pracowników, jeśli zatrudniają więcej niż 20 osób. W mniejszych firmach (oraz przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej) musisz samodzielnie wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński. 

2. Jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS-u?

To nic trudnego. We wzorze wniosku o zasiłek macierzyński pobranym ze strony ZUS-u musisz po prostu wpisać odpowiednie dane osobowe (swoje, dziecka i drugiego rodzica) w poszczególne rubryki (wszystko jest dokładnie opisane w pliku).

Pamiętaj też, żeby wpisać wymiar urlopu macierzyńskiego, za który będziesz pobierać zasiłek. W rubrykach, gdzie trzeba zaznaczyć odpowiedź, postaw krzyżyk. Dokument wypełnij długopisem z czarnym lub granatowym atramentem.

A zanim zdecydujesz się złożyć wniosek, sprawdź, czy spełniasz wszystkie kryteria niezbędne do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Znajdziesz je w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Wniosek o zasiłek macierzyński i rodzicielski

Wielu rodziców decyduje się wziąć urlop rodzicielski tuż po macierzyńskim. To zrozumiałe — noworodek potrzebuje więcej niż 20 tygodni opieki, a rodzice na pewno chcą spędzić więcej czasu ze swoim dzieckiem.

Za okres urlopu rodzicielskiego również można otrzymać państwowe świadczenie (będzie jednak niższe niż zasiłek macierzyński). Co więcej, nie musisz wypełniać osobnego dokumentu — wystarczy, że we wniosku ZUS ZAM wypełnisz odpowiednie rubryki i zaznaczysz, że chcesz pobierać pieniądze również po urlopie macierzyńskim

4. Gdzie złożyć wniosek o zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

Polskie prawo przewiduje wypłatę zasiłku macierzyńskiego osobom, które w okresie posiadania prawa do świadczenia nie mają umowy o pracę i nie opłacają składek, gdy:

  • umowa o pracę wygasła w dniu porodu
  • tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
  • umowa wygasła w trakcie ciąży wskutek upadłości zakładu pracy
  • zatrudnienie ustało w czasie ciąży i z naruszeniem przepisów prawa
  • dziecko urodziło się (lub zostało adoptowane) w czasie urlopu wychowawczego.

Wniosek o zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia możesz złożyć online, osobiście lub wysłać pocztą do dowolnej terenowej jednostki ZUS-u

Wraz z dokumentem musisz również złożyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  • zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy
  • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 wypełnione przez byłego pracodawcę
  • prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa (gdy dostałeś wypowiedzenie umowy o pracę naruszające prawa pracownicze). 

5. Wniosek o zasiłek macierzyński z KRUS — jak wypełnić?

Poza ZUS-em, zasiłek macierzyński może wypłacić Ci również KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) — ale oczywiście tylko wtedy, gdy to w tej instytucji opłacasz składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Warunki, które trzeba spełnić, aby móc otrzymywać świadczenie z KRUS, również określa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ale też ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Poprawny wniosek o zasiłek macierzyński znajdziesz na stronie KRUS. Jak go wypełnić? Chociaż wygląda on trochę inaczej niż ten do ZUS-u, informacje, które musisz w nim podać, są właściwie bliźniacze (dane osobowe i okres, za który chcesz pobierać świadczenie). 

Gotowy wniosek składa się przez platformę ePUAP do oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS właściwych ze względu na miejsce prowadzenia działalności rolniczej. 

Przeczytaj też, jak wpisać do CV urlop macierzyński.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania związane z wnioskiem o zasiłek macierzyński? Zostaw komentarz na forum poniżej — chętnie Ci pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o zasilek macierzynski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.86  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: