Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Skończyły Ci się dni urlopowe, a potrzebujesz wolnego? Możesz napisać wniosek o urlop bezpłatny i wziąć parę dni na odpoczynek. Pamiętaj jednak, że pracodawca nie ma obowiązku się zgodzić!
W tym artykule znajdziesz wzór wniosku o urlop bezpłatny i informację, jak go napisać, oraz propozycje uzasadnienia Twojej prośby o dodatkowe wolne.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
17.08.2021, Warszawa
Michalina Małek
Stanowisko
Adres
Numer telefonu
Adres e-mail
Bartłomiej Kowalski
Stanowisko
Nazwa firmy
Adres firmy
WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU BEZPŁATNEGO
Zwracam się z prośbą o udzielenie mi trzech dni urlopu bezpłatnego w terminie od dnia 18.08.2021 r. do dnia 20.08.2021 r.
Podstawa prawna: Art. 174 § 1 Kodeksu pracy
Michalina Małek
(czytelny podpis)
Na podstawie powyższego wzoru możesz samodzielnie przygotować wniosek o urlop bezpłatny.
Według artykułu 174. Kodeksu pracy, żeby wziąć urlop bezpłatny, musisz przygotować odpowiedni wniosek. Ponieważ to formalny dokument (tak jak np. podanie o pracę albo podanie o rozwiązanie umowy), musi zawierać pewne informacje.
W prawym górnym rogu wniosku o urlop bezpłatny wpisz datę złożenia dokumentu i miejscowość, a poniżej swoje dane osobowe oraz dane adresata, czyli Twojego pracodawcy i firmowe, a jeszcze niżej nagłówek — najlepiej wielkimi literami.
W treści wniosku koniecznie wpisz, ile dni urlopu chcesz wziąć oraz podaj daty rozpoczęcia i zakończenia wolnego. Możesz również wpisać informację o podstawie prawnej. Następnie podpisz się czytelnie na dole dokumentu.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
We wniosku o bezpłatny urlop nie musisz podawać uzasadnienia, ale czasem warto to zrobić, bo zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się, żebyś wziął dodatkowe wolne.
Jak uzasadnić urlop bezpłatny? To oczywiście zależy od powodu, dla którego chcesz wziąć wolne — nie warto kłamać i wymyślać wymówek. Jeśli pracodawca dowie się, że nagiąłeś prawdę, straci do Ciebie zaufanie i możesz ponieść konsekwencje.
Jeśli nie chcesz dzielić się z pracodawcą swoimi prywatnymi sprawami, dla których składasz podanie o urlop bezpłatny, możesz po prostu wpisać „z powodów osobistych”.
Gdy bierzesz wolne ze względu na nagłą albo trudną sytuację (opieka nad dzieckiem albo innym członkiem rodziny, przeprowadzka, egzaminy), możesz po prostu napisać prawdę. Zwłaszcza że po zmianach w prawie pracy z 2023 roku masz prawo do dodatkowych dni urlopu bezpłatnego, czyli 5 dni urlopu opiekuńczego albo 2 dni (lub 16 godzin) urlopu z powodu siły wyższej.
Pracodawca może również udzielić Ci urlopu bezpłatnego, gdy chcesz pracować dla innej firmy. Co ważne, gdy Twój urlop bezpłatny będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, niezależnie od powodu, pracodawca ma prawo rozwiązać z Tobą umowę o pracę — jednak nie ma żadnych prawnych ograniczeń co do długości tego rodzaju urlopu.
Pamiętaj, że niezależnie od Twojego uzasadnienia i tego, jak ważny jest powód, dla którego chcesz wziąć bezpłatny urlop, pracodawca nie ma obowiązku Ci go udzielić. Zależy to od jego dobrej woli.
Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy należy złożyć podanie o urlop bezpłatny. W związku z tym możesz zrobić to nawet dzień przed planowanym wolnym.
Mimo to warto zrobić to z wyprzedzeniem — tak, aby pracodawca mógł się zastanowić i zaplanować pracę na czas Twojej nieobecności.
Podanie, tak jak inne wnioski urlopowe, złóż w dziale HR, kadr albo u Twojego bezpośredniego przełożonego — chyba że w Twojej firmie obowiązuje inna procedura brania wolnego albo macie wewnętrzny system elektroniczny.
Co ważne, żeby wziąć urlop bezpłatny, nie musisz wcześniej wyczerpać swojego limitu płatnego urlopu. Pamiętaj jednak, że za okres urlopu bezpłatnego, jak sama nazwa wskazuje, nie dostaniesz pensji, a pracodawca nie będzie opłacał Twoich składek do ZUS-u. Nie otrzymasz wtedy również zasiłku macierzyńskiego i innych świadczeń.
Nauczyciele, tak jak inni pracownicy, mogą poprosić o urlop bezpłatny, co zapewnia im Karta nauczyciela. Ale, według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, to prawo mają jedynie pedagodzy zatrudnieni na pełen etat.
Wniosek o bezpłatny urlop dla nauczyciela wygląda dokładnie tak samo, jak dla każdego innego pracownika i musi zawierać te same informacje. Dokument należy w tym wypadku złożyć u dyrektora szkoły.
Potrzebujesz środków na wyjazd? Przeczytaj nasz artykuł: Bon turystyczny 2023: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy. Zobacz też poradniki: Urlop dla poratowania zdrowia 2023 — wniosek, jakie choroby oraz Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wniosku o urlop bezpłatny? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Wniosek o urlop bezplatny
Średnia:
Piszą o nas: