1. Urlop rodzicielski 2024: ile trwa, ile płatny, dla ojca, wniosek

Urlop rodzicielski 2024: ile trwa, ile płatny, dla ojca, wniosek

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wychowywanie dzieci to bez wątpienia praca na pełen etat. Dlatego też, gdy skończy Ci się macierzyński lub ojcowski, możesz dodatkowo zdecydować się na urlop rodzicielski. Oczywiście, żeby go wykorzystać, musisz spełnić kilka formalności.

W tym artykule przeczytasz, ile trwa i ile jest płatny, komu przysługuje i jak napisać wniosek. Dowiesz się również, na czym polega połączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Zacznijmy od wniosku o urlop rodzicielski:

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop rodzicielski — wzór

Warszawa, 17.07.2024

Krystyna Kulikowska

Adres zamieszkania

Numer telefonu 

Adres e-mail

Jacek Krysztofiak

Stanowisko
Nazwa firmy

Adres firmy

WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO 

Na podstawie art. 1821a Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi urlopu rodzicielskiego na dziecko Mariana Kulikowskiego, ur. 16.06.2024 r. w wymiarze 32 tygodni, w okresie od dnia 18.07.2024 do dnia 24.02.2024, tj. bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, co nastąpiło 17.07.2024 r.

Jednocześnie oświadczam, że drugi rodzic dziecka Maciej Kulikowski przez okres wskazany we wniosku: 

– nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego

– będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego* w okresie od dnia .................................... do dnia ........................................, co potwierdza dołączone do wniosku oświadczenie. 

Z wyrazami szacunku
Krystyna Kulikowska

(odręczny podpis)

Przy składaniu wniosku o urlop rodzicielski należy pamiętać o kilku kwestiach — przede wszystkim o terminie złożenia dokumentu, bo od tego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli złożysz wniosek do 21 dni po narodzinach dziecka, otrzymasz 80% podstawy wymiaru, czyli 80% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Możesz również złożyć jeden wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. 

Przy terminowym załatwieniu sprawy, otrzymasz 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego i 60% podstawy wymiaru zasiłku rodzicielskiego — czyli również 80% wynagrodzenia.

Poniżej znajdziesz wzór wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski:

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2024 — wzór

Warszawa, 17.07.2024

Krystyna Kulikowska

Adres zamieszkania

Numer telefonu 

Adres e-mail

Jacek Krysztofiak

Stanowisko
Nazwa firmy

Adres firmy



WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI i RODZICIELSKI



W związku z urodzeniem dziecka Mariana Kulikowskiego w dniu ur. 16.06.2024 r. wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni.

Na podstawie art. 1821a Kodeksu pracy wnoszę również o udzielenie mi bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielonym na dziecko Mariana Kulikowskiego, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tj. 32 tygodni.

Łącznie wnoszę o urlop w wymiarze 52 tygodni – od 17.06.2024 r. do 15.05.2024 r.

Jednocześnie oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka.



Krystyna Kulikowska

(odręczny podpis)

Zobacz też, jak wygląda wniosek o zasiłek macierzyński.

 

1. Urlop rodzicielski 2024

Macierzyński, tacierzyński, ojcowski, wychowawczy — urlopów dla świeżo upieczonych rodziców jest sporo. Dlatego zaczniemy od podstawowych informacji na temat urlopu rodzicielskiego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Po pierwsze: urlop rodzicielski może wziąć i matka i ojciec dziecka oraz mogą go podzielić między siebie, a nawet wziąć równocześnie.

Warunkiem skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest zatrudnienie na umowę o pracę lub dobrowolne opłacanie składek chorobowych do ZUS-u.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy w 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. W związku z tym sam urlop się wydłużył (z 32 do 41 tygodni), a każdy z rodziców zyskał wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Co istotne, te 9 tygodni przepada, jeśli nie zostaną wykorzystane.

Urlop rodzicielski — ile trwa?

Wymiar urlopu rodzicielskiego oraz inne formalne kwestie z nim związane reguluje art. 182 (1a) Kodeksu pracy. Zgodnie z nim przysługuje Ci 41 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka lub 43 tygodnie przy dwójce i większej liczbie dzieci.

Co ważne, dłuższy urlop rodzicielski przysługuje rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami, które powstały w trakcie ciąży lub porodu:

  • 65 tygodnie — w przypadku narodzin jednego dziecka
  • 67 tygodnie — w przypadku narodzin większej liczby dzieci.

To, czy i w jaki sposób podzielcie się urlopem, nie do końca zależy od Waszej decyzji — ponieważ każdy z rodziców może wykorzystać co najmniej 9 tygodni i maksymalnie 32 tygodnie urlopu. Co ważne, urlop rodzicielski można wykorzystać naraz lub w częściach (maksymalnie czterech), z których każda, poza pierwszą, nie powinna być krótsza niż 8 tygodni.

Po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym Twoje dziecko skończy 6 lat, nie możesz już wykorzystać urlopu rodzicielskiego. 

Czy można przerwać urlop rodzicielski? Oczywiście. Żeby to zrobić, należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek 21 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Urlop rodzicielski dla ojca

Urlop rodzicielski należy się zarówno matkom dzieci, jak i ojcom. Oboje mają do dyspozycji 41 tygodni. Jednak muszą podzielić ten czas między siebie, bo dodatkowe 9 tygodni urlopu obowiązkowo przysługuje drugiemu z rodziców.

Co więcej, świeżo upieczone matki, mogą również zrzec się części (6 z 20 tygodni) urlopu macierzyńskiego na rzecz swojego partnera, co nazywa się urlopem tacierzyńskim (nie mylić z urlopem ojcowskim!). 

Przeczytaj też, jak napisać wniosek o urlop ojcowski.

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

Pracodawca nie musi wpisywać informacji o urlopie rodzicielskim do świadectwa pracy. Co więcej, w zasadzie nie powinien tego robić — poza jednym wyjątkiem: gdy, ze względu na wiek dziecka, pracownik mógłby wykorzystać część urlopu w nowej pracy.

W takiej sytuacji, w Twoim świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje o wymiarze udzielonego już urlopu rodzicielskiego, ile części urlopu rodzicielskiego wykorzystałeś oraz jaka jest podstawa prawna udzielenia urlopu.

Urlop rodzicielski — ile płatny?

Rodzicielski, w przeciwieństwie do urlopu wychowawczego, jest płatny. Przy złożeniu wniosku w terminie (21 dni od porodu), otrzymasz zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski w wysokości 80% podstawy wymiaru — czyli 80% Twojego wynagrodzenie zasadniczego. Natomiast gdy złożysz wniosek po terminie, dostaniesz 60% podstawy wymiaru.

Przy połączeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, za ten pierwszy otrzymasz 100% podstawy wymiaru, a za drugi 60%.

2. Urlop macierzyński i rodzicielski 2024

Urlop macierzyński i rodzicielski są ze sobą ściśle związane. Być może spotkałeś się kiedyś z określeniami roczny urlop macierzyński albo roczny urlop rodzicielski — przed zmianą przepisów tak potocznie mówiło się na połączenie macierzyńskiego i rodzicielskiego, bo wtedy ich pełny wymiar wynosił 52 tygodnie, czyli właśnie rok. 

Poza tym jeśli chcesz wziąć urlop rodzicielski, jego pierwszą część powinieneś wykorzystać tuż po macierzyńskim. Za oba urlopy będziesz dostawać zasiłek macierzyński — i to je właśnie łączy. Powyżej wyjaśniłam, ile on wynosi.

Jeśli wcześniej zaplanowałaś, że po macierzyńskim od razu bierzesz urlop rodzicielski, możesz złożyć jeden wniosek od pracodawcy. Wtedy musisz w nim uwzględnić, w jakim wymiarze chcesz wziąć rodzicielski oraz poinformować pracodawcę, czy drugi z rodziców będzie korzystał z tego przywileju. 

Przy okazji warto przypomnieć: urlop macierzyński trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka podczas jednego porodu, a matka ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni z tej puli (pozostałe 6 może oddać ojcu, jeśli zechce).

Dowiedz się też, jak wpisać urlop macierzyński i rodzicielski do CV.

Przeczytaj również: Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?Urlop opiekuńczy na dziecko: ile trwa, dla kogo [+ wniosek] i Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o urlop rodzicielski? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop rodzicielski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.31  (32 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: