Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Rozwiązałeś umowę o pracę. Wiąże się to z kilkoma formalnościami, m.in. ze świadectwem pracy, czyli dokumentem, który pracodawca daje pracownikowi przy zakończeniu stosunku pracy.
W tym artykule przeczytasz, jak wyglądają formalności związane ze świadectwem pracy, znajdziesz wzór takiego dokumentu, również do pobrania w formacie PDF.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Celem świadectwa pracy jest opisanie przebiegu zatrudnienia w firmie, z którą właśnie zakończyłeś współpracę. Druk świadectwa pracy nie ma jednego określonego wzoru, ale musi zawierać następujące informacje:
Jeśli potrzebujesz przykładu świadectwa pracy do wypełnienia w PDF, możesz pobrać go pod tym linkiem. Wzór świadectwa pracy możesz również zobaczyć w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wydania świadectwa każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę (na okres próbny, czas określony i nieokreślony) pracownikowi, z którym kończy współpracę.
Zgodnie z prawem pracodawca powinien wystawić świadectwo pracy najpóźniej w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Ewentualnie, jeśli okoliczności na to nie pozwalają, ma maksymalnie 7 dni na wydanie dokumentu.
Natomiast, jeśli po zakończeniu stosunku pracy, pracodawca nawiąże go ponownie z tym samym pracownikiem w czasie krótszym niż 7 dni, np. po umowie na okres próbny, nie musi wystawiać mu świadectwa pracy — chyba że podwładny wyrazi takie życzenie i złoży elektronicznie lub tradycyjną drogą odpowiedni wniosek.
Ponadto, gdy pracodawca wyda błędne lub niepełne świadectwo pracy, były podwładny ma prawo zażądać sprostowania informacji przez złożenie odpowiedniego wniosku. Jeśli pracodawca zgodzi się z nim, ma 7 dni na wydanie poprawnego dokumentu. Jeśli nie, pracownik może zażądać sprostowania w sądzie pracy — ma na to 14 dni.
Zgodnie z artykułem 99. Kodeksu pracy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie ze względu na szkodę poniesioną przez niewydanie świadectwa pracy lub przekazanie błędnego dokumentu. Jeśli sąd uzna jego roszczenia, pracodawca musi wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Kodeks pracy, a zatem również przepisy dotyczące świadectwa pracy, odnoszą się jedynie do umów o pracę. Jeśli byłeś zatrudniony na umowę zlecenie, nie dostaniesz takiego dokumentu po ustaniu stosunku pracy.
Jeśli potrzebujesz potwierdzenia, że pracowałeś na umowie zlecenie w danej firmie, możesz zawnioskować u zleceniodawcy o zaświadczenie o zatrudnieniu, w którym znajdziesz m.in. informację o składkach do ZUS-u.
Potrzebujesz starego świadectwa pracy, ale właśnie dowiedziałeś się, że firma, w której pracowałeś, już nie istnieje? Nie jesteś na zupełnie przegranej pozycji.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokładnej dokumentacji o swoich zatrudnionych. Gdy firma przestaje istnieć, dokumenty nie są niszczone i nadal muszą być archiwizowane.
Gdzie? Dokumentację pracowniczą zlikwidowanych zakładów mogą przechowywać następca prawny (np. inne przedsiębiorstwo), organ założycielski (wojewoda) lub organ nadrzędny (np. ministerstwo).
Żeby odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu, musisz dowiedzieć się, kto przechowuje jego dokumentację pracowniczą. Łatwo możesz to sprawdzić w rejestrze na stronie ZUS-u.
Niestety, jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, ta informacja musi znaleźć się w Twoim świadectwie pracy — bo w dokumencie należy uwzględnić, w jaki sposób zakończył się stosunek pracy pomiędzy Tobą a pracodawcą.
Informacja o zwolnieniu z pracy będzie widniała w świadectwie zawsze — nie można jej usunąć. Co oczywiście nie znaczy, że musisz o tym informować potencjalnego nowego pracodawcy w CV ani podczas rozmowy kwalifikacyjnej w trakcie szukania pracy.
Oczywiście, po zatrudnieniu Cię, dowie się on o tym — bo będziesz musiał dać mu odpis świadectwa pracy. W dokumencie znajdzie się również informacja o porzuceniu pracy.
Ponieważ w świadectwie pracy znajduje się informacja na temat przebiegu zatrudnienia, również okresów składkowych i nieskładkowych, dokument przydaje się w wielu sytuacjach zawodowych.
Bez niego możesz mieć problemy podczas nawiązywania kolejnej umowy o pracę — przede wszystkim przy wyliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego (jeśli nie masz tego dokumentu, będziesz musiał przedstawić inny, dokumentujący przebieg zatrudnienia) lub rejestrowaniu się jako bezrobotny.
Świadectwo pracy jest również potrzebne do pobierania emerytury lub renty — na jego podstawie przyznaje się prawo do tych świadczeń. Jeśli zastanawiasz się, kiedy dostarczyć świadectwo pracy do ZUS — najlepiej jak najszybciej, czyli w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Zobacz również: Wniosek o urlop bezpłatny - wzór [+PDF], uzasadnienie i Umowa zlecenie a emerytura: składki, staż pracy, wysokość.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania o świadectwo pracy? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Swiadectwo pracy
Średnia:
Piszą o nas: