1. Praca online 2024 — jak zarabiać przez Internet?

Praca online 2024 — jak zarabiać przez Internet?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca przez internet ma wiele zalet. Kiedy za oknem leje deszcz i nie masz ochoty wstawać z łóżka, wystarczy, że otworzysz laptop i połączysz się z Wi-Fi. Możesz tak popracować kilka godzin, a potem zrobić obiad i pójść z psem na spacer — bez uciążliwych deadline’ów i szefa stojącego nad głową.

Brzmi kusząco?

W tym artykule poznasz skuteczne sposoby na pracę online (również bez doświadczenia). Dowiesz się, na czym polega zarabianie przez Internet i gdzie szukać ofert pracy zdalnej. Nauczysz się także rozpoznawać oszustów, by Twoja praca w domu przez internet przebiegała bezpiecznie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Praca online — 10 pomysłów na zarabianie przez Internet

Raport CBOS z 2020 roku wskazuje, że z Internetu korzysta już 68% dorosłych Polaków. Sieci używamy tym chętniej, im młodsi i bardziej wykształceni jesteśmy. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć zarabiać przez Internet? A może jesteś introwertykiem i chciałbyś pracować z bezpiecznego zacisza swojego mieszkania?

Oto 10 sprawdzonych pomysłów na stałą lub dorywczą pracę online i zarabianie w domu.

1. Copywriting

Jesteś kreatywny i masz „lekkie pióro”, a polecanie produktów i usług przychodzi Ci z łatwością? Możesz spróbować swoich sił w zawodzie copywritera i zarabiać online w domu. W jaki sposób?

W przypadku copywritingu praca przez internet polega m.in. na opisywaniu produktów, wymyślaniu haseł reklamowych, pisaniu ulotek i e-booków. Firmy coraz chętniej inwestują też w content marketing, w tym tworzenie długich treści poradnikowych na blogi.

W pracy online jako copywriter przyda Ci się znajomość zasad SEO, a także ortografii i interpunkcji. Oferty pracy znajdziesz m.in. na LinkedIn, portalach z ogłoszeniami i w grupach na Facebooku (np. Praca w mediach i Content Marketing PL).

Ale zanim wyślesz zgłoszenie, sprawdź, jak napisać dobre CV — w zawodach pisarskich umiejętność stworzenia życiorysu zawodowego, który Cię dobrze sprzeda, jest bardzo ważna.

Ile możesz zarobić?

Mediana wynagrodzeń w zawodzie copywritera wynosi 4000 zł brutto. Freelancerzy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie, mogą zarobić nawet 50 zł za 1000 znaków tekstu ze spacjami.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Prowadzenie kanałów social media

Lubisz kontakt z ludźmi i z łatwością poruszasz się w mediach społecznościowych? Twoją pracą przez internet w domu mogą być właśnie social media, z których korzysta niemal każda szanująca się firma.

W tego typu pracy zdalnej przyda Ci się podstawowa wiedza z zakresu marketingu, kreatywność oraz praktyczna znajomość Instagrama, Facebooka, LinkedIn, GoldenLine, Pinterest i innych social mediów. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym zawodem, w nabyciu odpowiednich umiejętności pomogą Ci liczne kursy (np. stronie socjomania.pl).

Oferty pracy przez internet w mediach społecznościowych znajdziesz na portalach ogłoszeniowych oraz w grupach na Facebooku (np. Praca w mediach lub Praca w social media). Możesz też samodzielnie stworzyć post reklamujący Twoje umiejętności, a potem udostępnić go kilku firmom razem z CV.

Ile możesz zarobić?

Stawki dla osób pracujących online w domu wahają się od 1500 do 4000 zł brutto miesięcznie.

3. Tłumaczenie tekstów

Biegle posługujesz się językiem obcym? W takim razie bez problemu znajdziesz pracę przez internet — jest tam mnóstwo ofert pracy dla tłumaczy, których poszukują zarówno korporacje, jak i osoby prywatne. Jeśli zdecydujesz się na tłumaczenia online, w pracy spotkasz się zarówno z oficjalnymi dokumentami, jak i krótkimi tekstami użytkowymi, a nawet z napisami do filmów i seriali.

Zarobki w tej branży zależą od Twojej sprawności językowej, a także od długości i rodzaju tekstów. Oferty pracy online dla tłumaczy znajdziesz na wyspecjalizowanych portalach, np. useme.com czy globtra.com.

Ile możesz zarobić?

W tym zawodzie możesz zarobić od 20 (w przypadku tłumaczenia na język polski) do nawet 140 zł za stronę.

4. Praca online w redakcji

Nie musisz być dziennikarzem, żeby pracować w redakcji czasopism lub portali internetowych. Media chętnie zatrudniają osoby bez doświadczenia dziennikarskiego — ważniejsze są dla nich praktyczne umiejętności, kreatywność, ambicja i… Twoja osobowość.

Pracując przez internet w redakcji, możesz zajmować się m.in. researchem, pisaniem tekstów, przeprowadzaniem wywiadów, obróbką zdjęć albo redakcją i korektą tekstów — wszystko zależy od potrzeb pracodawcy. Możesz też działać na własny rachunek i współpracować z różnymi redakcjami jako freelancer.

Oferty pracy online w redakcjach znajdziesz na portalach ogłoszeniowych i grupach na Facebooku, np. Praca w mediach. Możesz też przejąć inicjatywę i odezwać się do redakcji, które obecnie nie prowadzą rekrutacji (a wcześniej sprawdź, jak napisać list motywacyjny dziennikarza).

Ile możesz zarobić?

Mediana wynagrodzeń na stanowisku dziennikarza wynosi 4660 zł brutto. W przypadku korektora ta kwota jest niższa i wynosi 4280 zł brutto.

Zobacz też, jak może napisać swoje CV freelancer.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

5. Wypełnianie ankiet online

Szukasz dodatkowej pracy przez Internet? Ankiety to dobry sposób na to, by sobie dorobić. W tym celu nie musisz wysyłać curriculum vitae — wystarczy, że zarejestrujesz się na wybranych portalach i znajdziesz jeden wolny wieczór w tygodniu.

Jeśli decydujesz się na wypełnianie ankiet online, korzystaj tylko z wiarygodnych stron i zawsze sprawdź opinie o danej firmie w Internecie. Godne polecenia są m.in.:

Inne serwisy, takie jak światopinii.pl czy i-say.com, wypłacają wynagrodzenie w formie voucherów do sklepów znanych marek.

Ile możesz zarobić?

Wypełnianie ankiet nie jest najlepszym sposobem zarabiania przez Internet, ale jeśli poświęcisz na to więcej czasu, możesz zarobić od 40 do nawet 300 zł miesięcznie.

6. Mystery shopping

Teraz odwróćmy sytuację. Załóżmy, że to Ty badasz opinie innych ludzi. Możesz też oceniać pracę obsługi wybranych sklepów albo testować jakość produktów i usług. 

To właśnie w ten sposób pracuje ankieter lub tajemniczy klient. I choć większość osób w tym fachu działa w terenie, możesz też pracować przez internet — np. badając jakość obsługi e-sklepów i testując strony internetowe firm. Będziesz musiał również wypełniać online ankiety z przeprowadzonych badań.

Praca przez internet w mystery shopping zwykle ma charakter dorywczy, dlatego sprawdzi się jako praca online dla studenta, rencisty lub emeryta. Oferty pracy znajdziesz na portalach ogłoszeniowych.

Ile możesz zarobić?

Jako tajemniczy klient możesz zarobić nawet do 300 zł za jedno zlecenie.

7. Sprzedawanie przez Internet

Z raportu Gemius wynika, że zakupy online robi już 62% Polaków. To zatem dobry moment, by rozpocząć swoją przygodę z e-commerce — zakładając własny e-sklep lub wystawiając przedmioty na portalach aukcyjnych.

Sprzedawać możesz praktycznie wszystko — od ubrań i kosmetyków po używane komiksy, zabawki czy własnoręcznie wykonane przedmioty. Sprzedaż rękodzieła to dobry sposób na zarobek dla młodych artystów. Aby osiągnąć lepsze wyniki, możesz reklamować swoje produkty w mediach społecznościowych (np. na Instagramie).

Wolisz prowadzić własny sklep internetowy? Możesz działać na zasadzie dropshippingu, czyli ograniczyć się do samej sprzedaży — bez konieczności sprowadzania, magazynowania i wysyłania produktów. Taka praca przez internet polega na pozyskiwaniu klientów (np. dzięki reklamom) i zachęceniu ich do zakupu za pośrednictwem Twojej strony.

Ile możesz zarobić?

To zależy od cen oferowanych produktów, kosztów przesyłek i ewentualnej marży e-sklepów. Natomiast standardowy zarobek w dropshippingu to 20–35% ceny produktu widocznej na stronie.

8. Przepisywanie tekstów książek i nagrań

Umiesz szybko pisać na komputerze, masz trochę wolnego czasu i szukasz dodatkowej pracy przez Internet? Przepisywanie tekstów to praca w sam raz dla Ciebie. Możesz przepisywać zeskanowane dokumenty, książki na e-booki albo spisywać nagrany dźwięk (np. z płyt CD).

Bądź jednak ostrożny, bo wiele tego typu ofert jest fałszywych. Dlatego korzystaj tylko ze sprawdzonych portali ogłoszeniowych i zawsze sprawdzaj opinie o danej firmie w Internecie.

Ile możesz zarobić?

Wynagrodzenie oferowane w Internecie za przepisywanie tekstów to średnio 5–10 zł za jedną stronę A4.

9. Udzielanie korepetycji

Zdalne korepetycje to dobry sposób na zarabianie pieniędzy przez internet — o ile lubisz kontakt z ludźmi i nie chcesz, by Twoja praca w domu ograniczała się do stukania w klawiaturę. Musisz mieć jednak szeroką wiedzę z danego przedmiotu, umiejętność przekazywania wiedzy i dobry pomysł na prowadzenie zajęć.

Korepetycji możesz udzielać online przez darmowe komunikatory, np. Skype czy Google Hangouts. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto najpierw uczyć znajomych, a potem zareklamować swoje usługi na przeznaczonych do tego portalach (np. korepetycje.net).

Ile możesz zarobić?

Ceny za jedną godzinę korepetycji wahają się od 30 do 90 zł.

10. Montaż i edycja filmów

Konsumpcja treści video z roku na rok rośnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zająć się profesjonalną obróbką filmów. Już podstawowy kurs z Adobe Premiere Pro lub DaVinci Resolve wystarczy, by zacząć pracę zdalną. A jeśli potrafisz rysować, dodatkowo możesz zaoferować klientom tworzenie krótkich animacji do video.

Zarabiać online możesz m.in. na montowaniu teledysków, nagrań z wakacji i ślubów lub filmów–niespodzianek (np. z okazji urodzin). Monterów poszukują też youtuberzy, którzy chcą zaoszczędzić czas i udoskonalić jakość swoich filmów. Na portalach ogłoszeniowych możesz szukać klientów albo samodzielnie zareklamować swoje usługi.

Ile możesz zarobić?

Ceny za montaż krótkiego video wynoszą od 40 do 80 zł. W przypadku długich i bardziej skomplikowanych produkcji możesz liczyć nawet na 1000 zł zarobku.

Może zainteresuje Cię również nasz poradnik: Praca dla nieletnich: sezonowa, wakacyjna, na stałe [+oferty].

2. Praca online — w jakich zawodach jest możliwa?

Choć jeszcze 10 lat temu było to nie do pomyślenia, dziś praca przez internet nikogo nie dziwi — to efekt pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń. Według szacunków Global Workplace Analytics, do końca 2021 roku 25–30% pracowników znaczną część pracy będzie wykonywać zdalnie w domu. Microsoft już zapowiedział, że wprowadzi taką możliwość na stałe.

Zastanawiasz się, jakie studia wybrać albo rozważasz zmianę branży? Oto lista zawodów, które już teraz umożliwią Ci zarabianie przez Internet:

 • architekt
 • artysta
 • bloger
 • copywriter
 • dietetyk
 • dziennikarz
 • fotograf
 • freelancer
 • grafik
 • informatyk
 • korektor
 • korepetytor
 • księgowy
 • marketer
 • programista
 • social media manager
 • specjalista SEO/SEM
 • sprzedawca internetowy
 • tajemniczy klient
 • tłumacz
 • wirtualny asystent
 • youtuber.

Pamiętaj, że wraz z rozwojem technologii ta lista będzie prawdopodobnie jeszcze dłuższa.

Praca przez internet to również dobre rozwiązanie dla młodych mam. Jeśli dobrze zorganizujesz swój czas i domową przestrzeń, łatwo pogodzisz życie prywatne z zawodowym. To także dobra praca dla osób niepełnosprawnych.

Pamiętaj, że zarabianie pieniędzy przez internet nie musi oznaczać niskich stawek. Pracę online możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie, w którym masz dostęp do Internetu — np. zarabiać w euro, a wydawać w złotówkach. Możesz też wynająć miejsce w pobliskiej strefie coworkingu albo zostać cyfrowym nomadą i wybrać się na tzw. workation (czyli połączyć pracę przez internet z pasją do podróżowania).

3. Praca przez internet — jak nie dać się oszukać?

Gdy szukasz pracy przez Internet, bądź ostrożny — w sieci jest mnóstwo ogłoszeń, które tylko czekają na nieświadomych kandydatów. Zatem kiedy warto zachować szczególną ostrożność?

Oto najczęstsze zabiegi osób podszywających się pod pracodawców:

 • prośba o zrobienie przelewu (nawet na niewielką kwotę)
 • wymóg przesłania skanu dowodu osobistego
 • konieczność wypełnienia kwestionariusza, w którym podajesz swoje dane osobowe (np. PESEL)
 • wymóg wysłania SMS-a autoryzacyjnego
 • konieczność wykonania telefonu na wskazany numer
 • oferowanie szybkiego i wysokiego zarobku przy niskim nakładzie pracy
 • konieczność odbycia szkolenia płatnego z góry.

Jeśli trafiłeś na tego typu ofertę, powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza — może się bowiem okazać, że wymarzony pracodawca to tak naprawdę oszust chcący wyłudzić Twoje pieniądze.

Dlatego dokładnie sprawdź każdą firmę, do której aplikujesz. Poszukaj opinii w Internecie. Spróbuj odnaleźć prawdziwe dane firmy (np. NIP i REGON). Nie ufaj pracodawcom, którzy chcą kontaktować się z Tobą wyłącznie drogą mailową.

Poza tym dokładnie przeanalizuj stronę internetową firmy. Twoje wątpliwości powinny budzić liczne literówki i szyk zdań, który wygląda, jakby był przetłumaczony automatycznie. To samo dotyczy wymienianych z pracodawcą maili.

Upewnij się również, że firma aktywnie prowadzi profile w mediach społecznościowych. Spróbuj wyczuć, czy są godne zaufania — znakiem ostrzegawczym może być np. duża liczba fikcyjnych kont lajkujących profil firmy albo imponująca liczba fanów na koncie założonym niespełna miesiąc temu.

Wykonałeś każdy z powyższych kroków i nie znalazłeś niczego podejrzanego? Gratulacje — możesz już bez problemu aplikować do pracy online.

Przeczytaj również: Praca zdalna CV: wzór i porady oraz Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

A Ty jakiej pracy przez internet szukasz? Czy podczas pracy zdalnej napotkałeś na poważne problemy? Podziel się swoją historią na forum pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca online przez internet

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.8  (122 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: