Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Szukanie pracy przypomina kampanię marketingową — w końcu chcesz „sprzedać” pracodawcy swój czas, umiejętności i wiedzę. A im lepszą relację z nim zbudujesz, tym szybciej i łatwiej znajdziesz zatrudnienie.
Dlatego po rozmowie z rekruterem warto wysłać mu podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną. Niestety — większość kandydatów pomija ten krok. Ty możesz być od nich lepszy!
W tym artykule pokażę Ci wzór e-maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną (po polsku i po angielsku). Podpowiem Ci, jak samodzielnie napisać taką wiadomość oraz czego nie robić, by nie zniechęcić do siebie rekrutera.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Szanowna Pani,
bardzo dziękuję za naszą dzisiejszą rozmowę w sprawie pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. Doceniam fakt, że odbyła się ona w tak miłej atmosferze.
Jak już wspomniałem w trakcie spotkania, wyróżniają mnie wysokie zdolności sprzedażowe — w ostatnim kwartale udało mi się zrealizować plan na poziomie 140%. Pani odpowiedź na moje pytanie o wartości i cele firmy upewniła mnie w przekonaniu, że jest to miejsce w sam raz dla mnie.
Dlatego pragnę jeszcze raz potwierdzić swoje zainteresowanie ofertą. Uważam, że praca z tak utalentowanym zespołem byłaby krokiem milowym w mojej karierze.
W razie jakichkolwiek pytań jestem do Pani dyspozycji. Zgodnie z naszymi ustaleniami będę oczekiwał na informację zwrotną do końca kwietnia.
Z poważaniem
Twoje imię i nazwisko
A to przykład podziękowania za rozmowę kwalifikacyjną po angielsku:
Dear Mr. Hillman!
Our meeting on 2nd of March left me feeling enthusiastic about the possibility of working for you as a customer service representative. Thank you for so carefully explaining the position’s requirements.
One point I forgot to mention when we spoke: I am an attentive listener. I have always found my patience to be a valuable asset, especially when dealing with customers who have a complaint. At my last company, I achieved an exceptionally high rate of customer satisfaction, simply because I allowed clients to vent; then I was able to offer them a satisfying solution to their problems.
I would very much like to use this talent to help cut the losses at your company you mentioned in the interview.
As agreed, I am waiting for your decision by the end of the month. Thanks again.
Yours sincerely,
Twoje imię i nazwisko
Już wiesz, jak może wyglądać wiadomość e-mail po rozmowie rekrutacyjnej. Teraz podpowiem Ci, jak napisać podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną krok po kroku, by wzrosły Twoje szanse na dostanie pracy.
Odpowiedź jest prosta: zawsze. Nawet jeśli spotkałeś się z odmową albo sam podjąłeś decyzję, że chcesz zrezygnować z rekrutacji. Dlaczego?
Rozmowa kwalifikacyjna nie musi służyć wyłącznie znalezieniu pracy. Skoro już poświęciłeś swój czas na stworzenie CV i listu motywacyjnego, a potem przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej, to warto, byś miał rekrutera w swoich kontaktach biznesowych (mailowo lub chociażby na LinkedIn). Taki networking może Ci bardzo pomóc w przyszłej karierze.
Pomyśl: rekruter poznał już Twoje mocne i słabe strony i wie, czego może się po Tobie spodziewać. Jeśli pozwolisz mu się dobrze zapamiętać i sprawisz wrażenie osoby zaangażowanej, a on będzie szukać kandydatów na inne stanowisko, to możliwe, że w pierwszej kolejności odezwie się właśnie do Ciebie!
Oczywiście, chodzi o podziękowanie za spotkanie, a nie dziękowanie z góry za pozytywne rozpatrzenie Twojej kandydatury. Takie zachowanie mogłoby zostać uznane za wywieranie presji i zepsuć wrażenie, jakie wywarłeś na rekruterze.
Czujesz, że spotkanie przebiegło po Twojej myśli? W takim razie tym bardziej warto wysłać podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną. W ten sposób przypomnisz rekruterowi o swoich atutach z CV i jeszcze raz podkreślisz zainteresowanie ofertą. Ponadto zaprezentujesz się jako profesjonalny i kulturalny kandydat oraz dyskretnie potwierdzisz datę otrzymania feedbacku.
Nie martw się — dla rekruterów e-mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną to nie próba „podlizywania się”, ale bardzo miły i pożądany gest. Poza tym wysyłanie takich wiadomości po spotkaniu biznesowym to standard, który bardzo ułatwia życie.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Podziękowanie po rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej wysłać w formie oficjalnego maila. Papierowy list byłby przesadą, z kolei SMS jest mało formalny. Jeśli nie znasz adresu rekrutera, a tylko numer telefonu, zadzwoń do niego z prośbą o maila albo od razu z podziękowaniem — ale weź pod uwagę, że w sprawie pracy zawsze lepiej kontaktować się na piśmie.
Mail po rozmowie kwalifikacyjnej zaadresuj do każdej z osób, która brała udział w spotkaniu. Jeśli znasz adres e-mail tylko jednego rekrutera, swoją wiadomość i tak zacznij od zwrotu Szanowni Państwo — by nie było wątpliwości, że zwracasz się do wszystkich.
Swoją wiadomość zatytułuj tak, by rekruter mógł Cię łatwo zidentyfikować — np. Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko przedstawiciela handlowego. Najlepiej wysłać ją jeszcze w dniu spotkaniu, maksymalnie 24 godziny później. Jeśli będziesz zwlekał zbyt długo, ryzykujesz, że rekruter Cię nie skojarzy — na jedno wolne stanowisko może bowiem przypadać nawet kilkudziesięciu kandydatów!
W podziękowaniu za rozmowę rekrutacyjną wymień swoje atuty, które są istotne w danej pracy — np. osiągnięcia zawodowe lub pozytywne cechy charakteru. Jeśli w stresie, odpowiadając na pytania rekrutacyjne, zapomniałeś powiedzieć o czymś ważnym, napisz o tym w mailu (jak we wzorze podziękowania za rozmowę kwalifikacyjną po angielsku u góry tego artykułu). Uprzejmie podziękuj za spotkanie i jeszcze raz potwierdź swoje zainteresowanie ofertą.
Ponadto zadbaj, by Twój mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną zawierał:
Jeśli natomiast od razu spotkałeś się z odmową (bo np. nie pasowało Ci wynagrodzenie albo rodzaj proponowanej umowy), to wystarczy, że podziękujesz rekruterom za poświęcony czas.
Zobacz też, jak napisać podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy oraz podziękowanie za współpracę dla szefa, kontrahenta i emeryta.
Przede wszystkim nie wywieraj presji na rekruterach. Pytanie o wynik rekrutacji, która jeszcze się nie zakończyła, to nie jest dobry pomysł — podobnie jak dopytywanie o Twoich konkurentów albo naleganie, by rekruter podzielił się wrażeniami z rozmowy z Tobą. Takie zachowanie zostanie odebrane jako przejaw desperacji i brak pewności siebie.
Pamiętaj też, by Twoja wiadomość nie zawierała błędów formalnych (np. w nazwie stanowiska), ortograficznych i interpunkcyjnych. Jeśli tego samego dnia wziąłeś udział w kilku rozmowach o pracę, upewnij się, że wysyłasz wiadomość do właściwego rekrutera. Żeby nie doszło do pomyłki, po spotkaniu możesz poprosić rozmówców o wizytówki albo zanotować w telefonie ich nazwiska.
Poza tym unikaj wysyłania wiadomości ze śmiesznych lub dziwnych adresów e-mail, które pamiętają jeszcze czasy szkolne — aż 44% rekruterów uważa, że jest to zniechęcające. Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną najlepiej wysłać z tego samego maila, którym wysłałeś CV i który widnieje w Twoich dokumentach aplikacyjnych.
Przeczytaj również: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi i Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Piszesz maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną, ale jakaś kwestia nie daje Ci spokoju? Zadaj mi pytanie w komentarzu — chętnie Ci pomogę.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Podziekowanie
Średnia:
Piszą o nas: