1. Jak zostać konduktorem pociągu [np. PKP]? Porady ekspertów

Jak zostać konduktorem pociągu [np. PKP]? Porady ekspertów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca konduktora najczęściej kojarzy nam się ze sprawdzaniem biletów w pociągu — ale to tylko część prawdy. Konduktorzy odpowiadają bowiem za komfort i bezpieczeństwo pasażerów, udzielają im informacji i służą pomocą. Jeśli Ty też chciałbyś pracować na kolei, to dobrze trafiłeś.

 

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać konduktorem pociągu PKP Intercity, Polregio lub innych. Podpowiem, jakie cechy i umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

jak zostać konduktoremNIE
jak zostać konduktoremTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać konduktorem krok po kroku? Wymagania formalne

 

W 2017 roku tylko w Polskich Kolejach Państwowych pracowało około 700 konduktorów oraz 1150 kierowników pociągów. Jednak w 2021 roku przewoźnicy pasażerscy — m.in. PKP, POLREGIO, Koleje Mazowieckie i Koleje Śląskie — zwiększyły liczbę swoich pracowników. Jak do nich dołączyć?

 

Żeby zostać konduktorem, musisz mieć wykształcenie co najmniej podstawowe, jednak preferowane jest wykształcenie średnie. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby z tytułem technika kolejowego, ale u żadnego z przewoźników nie jest to warunek konieczny.

 

Sporym atutem w CV przyszłego konduktora będzie również znajomość języków obcych — przede wszystkim angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub ukraińskiego. Dzięki temu komunikacja z obcojęzycznymi pasażerami nie sprawi mu większych problemów.

 

Ponadto będziesz musiał obowiązkowo przejść badania lekarskie i badania psychologiczne. Przeciwwskazaniem do pracy jako konduktor są m.in. poważne wady wzroku i słuchu, problemy z poruszaniem się oraz poważne schorzenia psychiczne, które uniemożliwiają bezpieczną pracę z ludźmi.

 

Kolejnym krokiem do zostania konduktorem jest ukończenie kursu zawodowego oraz zdanie egzaminu. Takie szkolenia często organizuje przewoźnik — np. PKP Intercity zapewnia kandydatom darmowy, 3-miesięczny kurs na konduktora, na czas którego podpisuje z nimi umowy zlecenia. Następnie trzeba odbyć tzw. jazdy pod nadzorem (czyli obserwowanie obowiązków konduktora w trasie), a potem — zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jeśli Ci się uda, firma podpisze z Tobą umowę o pracę.

 

Osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, mogą skorzystać również z komercyjnych szkoleń konduktorskich — ich koszt to około 4–5 tys. zł.

 

Przed faktycznym rozpoczęciem pracy czeka Cię jeszcze tzw. autoryzacja, czyli wykonywanie obowiązków zawodowych pod nadzorem osób, które przeprowadzały egzamin.

 

A gdy już zostaniesz konduktorem w pociągu, po jakimś czasie będziesz mógł awansować na kierownika pociągu, a później na zawiadowcę stacji.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jakie musisz mieć cechy i umiejętności, żeby zostać konduktorem?

 

Mimo stosunkowo niewielkich wymagań, nie każdy może zostać konduktorem. Dlaczego?

 

Dla wielu osób zawód konduktora może być uciążliwy. Pracownicy kolei często muszą wstawać o świcie, a potem podróżować przez wiele godzin (zwykle od 9 do 12). W trasie zdarzają się opóźnienia, wypadki i nietrzeźwi, czasami agresywni pasażerowie, z którymi drużyna konduktorska musi sobie jakoś poradzić. Innym utrudnieniem może być spędzanie większości dnia na nogach i w mundurze.

 

Oto cechy charakteru i kompetencje miękkie, które przydadzą Ci się w pracy konduktora:

 

 • podzielność uwagi
 • umiejętności komunikacyjne
 • zdolność do radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych
 • odporność emocjonalna i opanowanie
 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • zdolność radzenia sobie ze stresem
 • umiejętność pracy w zespole
 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • stanowczość w egzekwowaniu przepisów
 • odpowiedzialność
 • bardzo dobra organizacja pracy
 • wysoka kultura osobista.

 

W pracy konduktora niezbędne są również umiejętności specjalistyczne — m.in. znajomość przepisów kolejowych, zmysł techniczny i umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

 

W ostatniej części tego artykułu wyjaśnię Ci, co możesz zrobić, żeby dostać pracę jako konduktor.

 

3. Jak napisać CV, aby zostać konduktorem pociągu?

 

Żeby zostać konduktorem, w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na profesjonalnym pisaniu CV. Jak to zrobić?

 

Przede wszystkim podkreśl swoje kompetencje zawodowe: wiedzę, umiejętności techniczne czy też znajomość języka obcego na określonym poziomie. Tę ostatnią możesz dodatkowo potwierdzić certyfikatem językowym (np. FCE). Nie zapomnij też o umiejętnościach miękkich i wykształceniu kierunkowym — szczególnie jeśli piszesz CV bez doświadczenia zawodowego.

 

By zrobić jeszcze lepsze wrażenie, już w pierwszej sekcji CV Podsumowanie i cele zawodowe (nazywanej też rubryką CV O mnie) wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzisz się w pracy jako konduktor i podkreśl swoją gotowość do odbycia szkolenia zawodowego.

 

A jeśli właśnie zmieniasz branżę, w CV skup się na tych doświadczeniach i osiągnięciach zawodowych, które mogą Ci się przydać w pracy na kolei. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że mimo braku doświadczenia posiadasz niezbędne umiejętności techniczne i/lub społeczne albo inne mocne strony, a Twoje szanse na zatrudnienie znacznie wzrosną.

 

Do swojego zgłoszenia możesz również załączyć list motywacyjny konduktora. Ale nie powtarzaj w nim słowo w słowo informacji z CV. Jeśli chcesz uczynić z tego dokumentu swój dodatkowy atut, wyjaśnij, co co zyska firma, gdy Cię zatrudni oraz co skłoniło Cię do pracy u danego przewoźnika — mogą to być m.in. konkretne trasy, renoma spółki albo promowane przez firmę wartości, które pokrywają się z Twoimi.

 

Oferty pracy dla konduktorów znajdziesz na oficjalnych stronach przewoźników — m.in. PKP Intercity, POLREGIO, Kolei Mazowieckich, Kolei Dolnośląskich i innych.

 

Szukasz innej pracy na kolei? Przeczytaj, jak zostać maszynistą pociągu.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Uczestniczyłeś w naborze na konduktora pociągu? A może miałeś już okazję pracować w tym zawodzie? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac konduktorem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.06  (16 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: