1. Becikowe 2022 - jak złożyć wniosek online? Jakie dokumenty?

Becikowe 2022 - jak złożyć wniosek online? Jakie dokumenty?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Spodziewasz się dziecka i chcesz otrzymać becikowe. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Ten rodzaj państwowej pomocy nie przysługuje wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Żeby ją otrzymać, musisz spełnić konkretne warunki, złożyć odpowiedni wniosek i przygotować kilka dokumentów.

 

Wiemy, że okres ciąży i oczekiwania na malucha jest trudny i pełen przygotowań, a każde dodatkowe zobowiązanie to spore obciążenie. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o becikowym — jak wypełnić wniosek i jakie dokumenty złożyć oraz komu przysługuje to świadczenie.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

becikoweNIE
becikoweTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak wypełnić i złożyć wniosek o becikowe online i w urzędzie ? 

 

Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, musisz wiedzieć, czym jest oraz komu przysługuje becikowe — warunki otrzymania świadczenia określa Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

 

Becikowe to jednorazowa zapomoga od państwa dla rodziców noworodków, opiekunów prawnych i opiekunów faktycznych dziecka. Żeby je dostać, trzeba mieć polskie obywatelstwo. Cudzoziemcy, mieszkający w Polsce dostaną becikowe gdy:

 

 • są obywatelami innego państwa Unii Europejskiej (UE)
 • są obywatelami państwa spoza UE, ale ich państwo podpisało z Polską umowę o zabezpieczeniu społecznym, w której przewidziano prawo do becikowego w Polsce 
 • mają zezwolenie na pobyt stały
 • mają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
 • mają zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji
 • mają zezwolenie na pobyt czasowy oraz zamierzają w Polsce: pracować, prowadzić działalność gospodarczą, podjąć lub kontynuować studia lub szkolenie zawodowe
 • mają statusu uchodźcy lub ochronę uzupełniającą
 • mają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. 

 

Do 2012 r. becikowe przysługiwało wszystkim rodzicom. Od tego czasu jednak zaszła zmiana i zapomoga przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł (mniej niż najniższa krajowa).

 

Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz ubiegać się o becikowe. Żeby otrzymać świadczenie, musisz wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek.

 

Wniosek o becikowe online

 

Wniosek o becikowe możesz pobrać z rządowej strony. Jest bardzo prosty do wypełnienia — wystarczy, że podasz nazwę i adres urzędu, do którego chcesz złożyć dokument, a następnie swoje dane osobowe i kontaktowe, oraz dane wszystkich członków Twojej rodziny.

 

Następnie musisz wybrać organ, do którego są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne za Ciebie i członków Twojej rodziny (lub zaznaczyć pole „brak”, jeśli nie płacisz składek) i wypełnić informacje na temat dochodów swoich i członków Twojej rodziny, a na samym końcu podać swój numer konta.

 

Gotowy wniosek możesz zanieść do odpowiedniego urzędu (miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej) albo wysłać pocztą.

 

Możesz również zrobić to nie wychodząc z domu. Wniosek o becikowe przez internet złożysz przez rządowy portal Emp@tia. Jeśli nie masz konta w serwisie, musisz się zalogować przez profil zaufany (założysz go w większości banków lub przez platformę ePUAP), a następnie podać swoje dane osobowe i urząd miasta lub gminy, którego petentem jesteś.

 

Gdy już będziesz mieć konto w serwisie, bez problemu złożysz wniosek o becikowe online — pamiętaj jednak, żeby wraz z dokumentem wysłać niezbędne do otrzymania zapomogi dokumenty.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Jakie przygotować dokumenty do becikowego w 2022?

 

Składając wniosek o becikowe przez internet albo w urzędzie, musisz dołączyć kilka dokumentów. Bez nich nie dostaniesz zapomogi. Oto co musisz jeszcze przygotować:

 

 • ksero dokumentów tożsamości obojga rodziców (dowodów osobistych lub paszportów)
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • dokument potwierdzający wysokość osiągniętego dochodu 
 • oświadczenie, że wcześniej nie pobieraliście becikowego
 • zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

 

Dokumenty, związane z dochodem na członka rodziny, zależą od Twojej sytuacji materialnej. Przed złożeniem wniosku o becikowe, najlepiej dowiedzieć się w urzędzie, w którym będziesz załatwiał formalności związane ze świadczeniem, co konkretnie powinieneś przygotować.

 

Wniosek o becikowe i pozostałe dokumenty musisz złożyć w urzędzie w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka — gdy jesteś biologicznym rodzicem. Opiekunowie prawni i faktyczni mają również 12 miesięcy, ale od momentu objęcia opieki, jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. 

 

2. Co jeszcze musisz wiedzieć o becikowym w 2022 r.?

 

Już wiesz, jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać becikowe. Pozostało jeszcze kilka kwestii, które warto wiedzieć, zanim zaczniesz ubiegać się o zapomogę.

 

Ile wynosi becikowe? 1000 zł. Kwota zapomogi jest stała i niezmienna. Jedynym wyjątkiem jest urodzenie więcej niż jednego dziecka podczas jednej ciąży, np. bliźniaków — wtedy na każde z dzieci możesz otrzymać becikowe w wysokości właśnie 1000 zł.

 

Ile się czeka na becikowe? To zależy od urzędu. Jednak każda z placówek ma obowiązek rozpatrzyć Twój wniosek nie później niż przez miesiąc od dnia złożenia dokumentów. W przypadku skomplikowanych spraw czas ten może wydłużyć się do 2 miesięcy.

 

Pieniądze za becikowe, które powinieneś otrzymać po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, dostaniesz przelewem na konto bankowe, przekazem pocztowym lub odbierzesz w kasie urzędu — to również zależy od instytucji, w której ubiegasz się o świadczenie.

 

Jeśli Twój wniosek o becikowe zostanie odrzucony, możesz odwołać się od tej decyzji urzędu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 14 dni od otrzymania odmowy. Odwołanie musisz złożyć w tej instytucji, która wcześniej odmówiła Ci wypłaty świadczenia.

 

Becikowe — dochód

 

Jak już wiesz, w przypadku becikowego obowiązuje kryterium dochodowe. Aby otrzymać zapomogę, musisz złożyć dokumenty, w których poświadczysz o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny — czyli zarobionych pieniędzy po odliczeniu podatków i składek.

 

Do dochodu wliczają się:

 

 • zarobki z umów o pracę i umów-zleceń
 • stypendia
 • dochody z działalności gospodarczej
 • dochody z działalności rolniczej
 • dochody z wynajmu.

 

Jeśli chcesz wiedzieć, czy mieścisz się w progu dochodowym do becikowego, musisz dodać dochód wszystkich członków rodziny i otrzymaną kwotę podzielić przez liczbę członków rodziny. Jeśli nie przekracza ona 1922 zł, możesz ubiegać się o becikowe.

 

Zobacz również artykuł: Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?, Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i bez rejestracji w UP i Zasiłek rodzinny: jak złożyć wniosek online, ile wynosi.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące becikowego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Becikowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.7  (10 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: