1. Zawody przyszłości 2024: ranking przyszłościowych profesji

Zawody przyszłości 2024: ranking przyszłościowych profesji

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zawody przyszłości nie muszą być związane z kolonizacją Marsa albo pracą nad silnikiem napędzanym wodą. Nie chodzi o futurystyczne przewidywania, a śledzenie zmian na rynku pracy i planowanie kariery tak, aby wiedzieć, jakie zawody będą potrzebne i kto może liczyć na pewne, stabilne i nieźle płatne zatrudnienie.

Dlatego stworzyliśmy ranking zawodów przyszłości — specjaliści w tych dziedzinach będą w 2024 r. rozchwytywani. Jeśli właśnie planujesz swoją ścieżkę zawodową albo chcesz się przebranżowić, koniecznie przeczytaj naszą listę przyszłościowych profesji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 Jakie są zawody przyszłości w 2024 r.?

Gdy byłeś mały, pewnie słyszałeś od rodziców, że warto zostać prawnikiem, lekarzem albo programistą. To z pewnością profesje otoczone nimbem prestiżu i wielu osobom wydaje się, że zdobycie w nich zatrudnienia gwarantuje szczęśliwe życie zawodowe.

Ale wiesz też pewnie, że gdy jakiś zawód przyszłości zdobywa popularność, rośnie liczba osób, które chcą go wykonywać i kształcić się w tym kierunku. Po kilku latach okazuje się, że rynek się wysycił i znalezienie dobrej posady wcale nie jest takie proste, mimo wielu lat nauki albo szlifowania kluczowych kompetencji. Dlatego warto też wiedzieć, jakie są przyszłościowe kierunki studiów — odpowiednia edukacja może otworzyć drzwi do świetlanej kariery.

Według raportu OECD rokrocznie w Polsce rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem — w związku z czym coraz mniej Polaków decyduje się na kształcenie zawodowe. A jak wynika z Barometru Zawodów, duże deficyty pracowników występują w branżach zatrudniających m.in. robotników, pracowników fizycznych i techników. 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje natomiast, że w 2021 r. na rynek pracy i zawody przyszłości największy wpływ będą miały dynamicznie rozwijająca się technologia (w tym postępująca automatyzacja), rynek specjalistów, rozwój wiedzy i rosnące znaczenie kreatywności.

Spójrzmy na chwilę w odległą przyszłość. World Economic Forum przewiduje, że zawody przyszłości, które będzie wykonywać większość obecnych uczniów, na razie w ogóle nie istnieją albo są tak niszowe, że słysząc o nich, na myśl przychodzą nam raczej powieści Stanisława Lema, a nie codzienne wstawanie do pracy.

LinkedIn przewiduje, że za dekadę potrzebni będą nam np. twórcy organów z komórek macierzystych (ze względu na zmniejszającą się liczbę dawców), kontrolerzy ruchu dronów, mechanicy samochodów autonomicznych, synoptycy trzęsień ziemi czy też osoby, które będą odbudowywały środowisko naturalne, np. sadziły puszcze. 

Widać, że takie prognozy przyszłościowych trochę dziwnych zawodów to odpowiedź na zagadnienia, z którymi obecnie musimy zmierzyć się na całym świecie, m.in. kryzys klimatyczny czy też błyskawicznie rozwijające się technologie sztucznej inteligencji. 

Ale zejdźmy na ziemię, wróćmy do 2024 r. i zobaczmy, jakie są zawody przyszłości w Polsce. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Zawody przyszłości — ranking

  • Specjaliści IT — chociaż obecnie w Polsce mamy równowagę programistów, branża IT rozwija się dynamicznie, a w jej ramach powstają coraz to nowe specjalizacje. Warto więc śledzić trendy w tym sektorze gospodarki. Obecnie na rynku pracy brakuje analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych. 
  • Technicy robotyki / inżynierzy robotyki — oczywiście, maszyny i roboty mogą przejąć znaczną część obowiązków ludzi. To generuje coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które je obsłużą i naprawią.
  • Automatycy — w związku z postępującą automatyzacją bardzo wielu procesów produkcyjnych (i nie tylko) potrzebni są specjaliści, którzy będą zarządzać i pilnować, aby wszystko chodziło jak w zegarku.
  • Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i z niepełnosprawnościami, fizjoterapeuci — nie brzmią, jak zawody przyszłości? Być może, ale prawda jest taka, że w Polsce liczba lekarzy na liczbę obywateli jest zatrważająco niska, więc w najbliższym czasie specjaliści z branży medycznej będą wysoko cenieni na rynku pracy.
  • Nauczyciele — tak jak lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, w Polsce wciąż brakuje nauczycieli, przede wszystkim kształcenia zawodowego. Ponadto większość pracowników szkół zbliża się do wieku emerytalnego. 
  • Analitycy biznesowi — na pewno słyszałeś o głośnym skandalu Cambridge Analytica i wiesz, że obecnie kto ma dane, ten ma władzę. Na całym świecie rośnie więc zapotrzebowanie na pracowników działów data science i data analysis
  • Elektromechanicy / elektrycy / elektronicy — Ministerstwo Edukacji prognozuje, że zapotrzebowanie na takich specjalistów w 2021 r. w Polsce będzie bardzo duże. Może nie jest to najbardziej przyszłościowy zawód, jaki możesz sobie wyobrazić, ale daje gwarancje stabilnego zatrudnienia. 
  • Inżynierzy i technicy odnawialnych źródeł energii — w Polsce rokrocznie spada wydobycie węgla kamiennego, a cały świat mierzy się z kryzysem klimatycznym. Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, specjaliści z tej branży coraz bardziej poszukiwani.
  • Pracownicy fizyczni i robotnicy — praktycznie co roku w prezentacjach związanych z rynkiem pracy w Polsce znajdziemy informację o deficycie robotników. W 2021 r. potrzebni są m.in. dekarze, ślusarze, operatorzy maszyn czy też monterzy. 

Pewnie wiele z powyższych propozycji nie przychodzi Ci na myśl, gdy pomyślisz o zawodach przyszłości. Oczywiście możemy gdybać, jak będzie wyglądało życie zawodowe w 2030 czy 2050 r. Czasem warto jednak zobaczyć, jak kształtują się zapotrzebowania rynku pracy tu i teraz — im bliższe prognozy, tym bardziej prawdopodobne. 

Pamiętaj też, że przyszłościowe zawody, wcale nie są równoznaczne najlepiej płatnym zawodom w Polsce.

Ministerstwo Edukacji i Nauki co roku publikuje specjalne obwieszczenie o rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników w Polsce. Prędzej znajdziesz tam właśnie ślusarzy niż inżynierów projektujących produkty na drukarki 3D.

Jeśli chcesz przygotować się do pracy w zawodach przyszłości niczym z powieści science fiction, warto też wiedzieć, jakie są kompetencje kluczowe, których poszukują pracodawcy. Możesz rozwijać konkretne umiejętności przydatne na wielu stanowiskach, oprócz przyuczania się na mechanika samochodów autonomicznych.

A jeśli chcesz pracować w korporacji, przeczytaj, czym charakteryzują się stanowiska kierownicze w takich firmach: CEO, CFO, CTO i COO.

Zobacz też: CV ślusarz: przykładowy wzór i rady eksperta, jak napisać oraz Burza mózgów — co to jest [definicja]. Przykłady i metody.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chciałbyś wykonywać któryś z zawodów przyszłości albo już to robisz? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością poznam twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zawody przyszlosci

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.74  (23 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: