1. Świadczenie rehabilitacyjne 2024 — jaki wniosek, ile wynosi

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 — jaki wniosek, ile wynosi

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Skończył Ci się zasiłek chorobowy, ale nadal nie możesz podjąć pracy zawodowej i potrzebujesz więcej czasu, aby wyzdrowieć? Możesz złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. 

W tym artykule przeczytasz, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, ile wynosi oraz komu przysługuje. Dowiesz się również, jaki wniosek i inne dokumenty musisz złożyć, aby je otrzymać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Kwestię świadczenia rehabilitacyjnego reguluje Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nią świadczenie możesz otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, gdy z przyczyn zdrowotnych jesteś niezdolny do pracy.

Oczywiście, żeby móc ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne i odprowadzać składki chorobowe do ZUS-u.

O niezdolności do pracy i możliwości jej odzyskania (to kolejny warunek do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego) decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bez takiej konsultacji nie będziesz mógł uzyskać świadczenia.

Co jednak istotne, gdy nie zgadasz się z decyzją orzecznika, możesz się od niej odwołać. Wtedy Twoją sprawą zajmie się komisja lekarska i prezes ZUS, który ma prawo zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne — komu przysługuje?

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonym w ZUS i:

  • pracownikom
  • wykonującym pracę nakładczą
  • członkom rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych
  • pracującym odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, odbywającym karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanym
  • pracującym na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
  • prowadzącym pozarolniczą działalność lub współpracującym z taką osobą
  • duchownym
  • odbywającym służbę zastępczą.

Z drugiej strony świadczenia rehabilitacyjnego nie możesz pobierać gdy otrzymujesz emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz przy urlopie dla poratowania zdrowia.

Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w trakcie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, w trakcie tymczasowego aresztowania i przy odbywaniu kary pozbawienia wolności (gdy nie masz skierowania do pracy).

Świadczenie rehabilitacyjne — ile wynosi

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego oblicza się przy pomocy podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych.

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostałe miesiące
  • 100% tej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, wynika z wypadku przy pracy lub przy niezbędnych badaniach lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo przy zabiegu pobrania komórek, tkanek i narządów.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i inne potrzebne dokumenty

Oczywiście, żeby dostać świadczenie rehabilitacyjne, ZUS wymaga złożenia specjalnego wniosku i kilku innych dokumentów. 

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (ZNp-7) pobierzesz ze strony ZUS — znajdziesz go pod tym linkiem. Oprócz niego będziesz musiał złożyć zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza, i ewentualnie wywiad zawodowy z miejsca pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne wypłaca albo płatnik składek (najczęściej pracodawca) lub bezpośrednio ZUS. W tym drugim przypadku, oprócz wniosku i wyżej wymienionych dokumentów, powinieneś złożyć:

Kto składa wniosek o świadczenie rehabilitacyjne — pracownik czy pracodawca? Niezależnie od tego, kto wypłaca pieniądze, dokument zawsze musi przygotować i wnieść do ZUS-u pracownik.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony po terminie

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed ustaniem okresu zasiłku chorobowego (zależnie od okoliczności wynosi on 270 lub 182 dni). Wtedy, jeśli ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia, dostaniesz je od razu po zakończeniu pobierania zasiłku. 

Za wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony za późno, nie poniesiesz konsekwencji prawnych — ale wtedy będziesz musiał dłużej czekać na jego rozpatrzenie, a w związku z tym pierwszą wypłatę. 

Wiąże się to również z innym problemem. W okresie pomiędzy ustaniem prawa do zasiłku chorobowego a otrzymaniem świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca powinien uznać Twoją nieobecność w pracy — ale nie dostaniesz żadnego wynagrodzenia.

Kiedy ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne? Instytucja ma 60 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku od momentu otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów. Po upływie tego okresu i pozytywnej decyzji dostaniesz pierwszą wypłatę pieniędzy. 

3. Świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia

Jeśli w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego skończy Ci się umowa lub zostaniesz zwolniony z pracy, możesz nadal je pobierać — ale tylko w przypadku, gdy niezdolność do pracy zaczęła się, gdy byłeś płatnikiem składek. 

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia po 3 miesiącach niezdolności do pracy (czyli po krótszym czasie, niż maksymalny okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego).

To jednak nie znaczy, że zostaniesz pozbawiony prawa do pobierania świadczenia — na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia nadal będziesz je otrzymywać od ZUS-u. Także wtedy, gdy sam odejdziesz z pracy. 

Kończy mi się świadczenie rehabilitacyjne — co dalej?

Teraz zajmijmy się odwrotną sytuacją. Kończy Ci się świadczenie rehabilitacyjne, ale nadal nie możesz wrócić do pracy z przyczyn zdrowotnych. W tym przypadku możesz (i powinieneś) ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. 

Zobacz również: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład, Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i bez rejestracji w UP i Zasiłek wychowawczy — ile wynosi, dokumenty, wniosek

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o świadczenie rehabilitacyjne? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Swiadczenie rehabilitacyjne

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.39  (103 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: