1. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia 2024 — zasady

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia 2024 — zasady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeżeli zachorujesz, a byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie nawet po ustaniu zatrudnienia. Jednak pod pewnymi warunkami.

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Dowiesz się, czy masz prawo do L4 i zasiłku chorobowego po zerwaniu umowy z firmą oraz jakie dokumenty musisz wtedy złożyć do ZUS.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — komu i kiedy przysługuje?

Co do zasady, zwolnienie lekarskie przysługuje każdej osobie objętej ubezpieczeniem zdrowotnym — o ile lekarz stwierdzi jej niezdolność do pracy i poświadczy to formularzem e-ZLA, czyli e-zwolnieniem. Takie ubezpieczenie chroni Cię jeszcze przez 30 dni od utraty pracy (chyba że znajdziesz nową pracę albo zarejestrujesz się jako bezrobotny). 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia przysługuje Ci zatem w dwóch przypadkach:

  • gdy lekarz wystawi Ci L4 jeszcze w trakcie obowiązywania umowy o pracę, a jej rozwiązanie nastąpiło w trakcie trwania zwolnienia
  • jeśli zachorowałeś niedługo po rozwiązaniu stosunku pracy, ale nadal masz ubezpieczenie zdrowotne.

Co jednak istotne — nie każdy były pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Tę kwestię reguluje ustawa z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Art. 7. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała: 

1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego; 

2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego — w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jeśli nadal obowiązuje Cię umowa o pracę, to przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni, jeśli masz więcej niż 50 lat) chorobowe wypłaci Ci pracodawca.

Natomiast po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy opłaca ZUS — jednak nie dłużej niż przez 91 dni (lub 182 dni w przypadku chorych na gruźlicę, u których choroba wystąpiła w czasie ciąży lub na wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim i zabiegom dla dawców komórek, tkanek i narządów).

A tak to działa w praktyce:

Przykład

Masz umowę o pracę na czas określony, która kończy się z dniem 30 września. Jednak uległeś wypadkowi i 10 września lekarz wystawia Ci L4 na 2 miesiące. Przez pierwsze 20 dni (czyli do ostatniego dnia trwania umowy) zasiłek chorobowy będzie wypłacał Ci pracodawca, a od 1 października — Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie ma znaczenia, czy jest to zwolnienie lekarskie od psychiatry, internisty czy chirurga — od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, według których ubezpieczonego obowiązuje tylko jeden okres zasiłkowy bez względu na kod choroby. A to oznacza, że teraz każdy dzień Twojego zwolnienia wlicza się do wspólnej puli 182 dni (chyba że jest to nieobecność spowodowana ciążą).

Ale jeśli Twoja niezdolność do pracy z powodu choroby potrwa dłużej, możesz złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Zobacz też: Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku? i Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i bez rejestracji w UP.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — na kogo wystawić i gdzie wysłać?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia lekarz powinien wystawić na były zakład pracy — czyli podając NIP firmy. W takiej sytuacji pracownik musi poinformować byłego pracodawcę o L4, a ten — przekazać je do ZUS.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia a rejestracja w urzędzie pracy

Niestety — jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia, nie możesz zarejestrować się jako bezrobotny ani tym bardziej pobierać zasiłku dla bezrobotnych. To dlatego, że rejestracja w urzędzie pracy jest jednocześnie deklaracją Twojej gotowości do podjęcia zatrudnienia.

Ile ZUS płaci za zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie może przekroczyć 100% przeciętnego wynagrodzenia (które w drugim kwartale 2023 roku wyniosło 7005,76 zł brutto). Kwoty na dane miesiące oblicza się co kwartał na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — jakie dokumenty do ZUS musisz złożyć?

Świadczenia przysługujące na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia nie są wypłacane z urzędu. Żeby otrzymać pieniądze, musisz o nie wnioskować.

W tym celu powinieneś dostarczyć do ZUS-u:

  • wydruk e-zwolnienia
  • wypełniony wniosek o zasiłek chorobowy na druku Z-3 (lub Z-3a, jeśli jesteś ubezpieczony z innego tytułu — np. pracujesz na umowie zlecenie)
  • wypełnione oświadczenie Z-10.

Wnioski i oświadczenie Z-10 możesz pobrać ze strony ZUS-u, wydrukować i wypełnić odręcznie. Możesz je także złożyć przez internet za pomocą PUE ZUS. Na tej platformie znajdziesz również swoje e-zwolnienie, które możesz pobrać i/lub wydrukować.

Musisz jednak pamiętać, że ZUS nie wypłaci Ci zasiłku za zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia, jeżeli:

  • Twoje ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku
  • nie nabyłeś prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia, bo nie przepracowałeś wymaganego okresu wyczekiwania
  • masz ustalone prawo do renty lub emerytury z tytułu niezdolności do pracy
  • masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
  • podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników
  • kontynuujesz lub podjąłeś działalność zarobkową, dzięki czemu zostałeś objęty dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym albo zyskałeś prawo do innych świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Przeczytaj też, czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz wziąć zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia i masz więcej pytań? Zadaj mi na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.2  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: