Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Niezależnie czy jesteś na początku kariery czy funkcjonujesz na rynku pracy od 20 lat, powinieneś dobrze znać prawa pracownika, wiedzieć, kiedy pracodawca je łamie i co zrobić w takiej sytuacji. Znajomość Kodeksu pracy to podstawa walki o uczciwe warunki zatrudnienia i bezpieczeństwo oraz komfort w pracy.
W tym artykule przeczytasz, jakie są prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, jak definiuje je Kodeks pracy i jak radzić sobie w sytuacji, gdy przełożony nadużywa swojej władzy i łamie Twoje podstawowe prawa.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Na sam początek warto wiedzieć, że prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy określa Kodeks pracy. Dotyczy on jedynie osób zatrudnionych na umowie o pracę — umowy zlecenia, umowy o dzieło i B2B reguluje Kodeks cywilny.
Na łamach LiveCareer.pl przeprowadziliśmy badanie „Grzechy główne polskich pracodawców”. Okazało się, że pracodawcy ponad ⅓ respondentów (38%) złamali ich prawa przynajmniej raz. Przerażające, prawda?
Oczywiście jeśli Twojego szefa nie obchodzą prawa pracownicze, prawdopodobnie będzie pozwalał sobie na nadużycia. Jeśli nie znasz swoich praw, możesz nawet nie wiedzieć, że są łamane. Warto wiedzieć więc, co przysługuje Ci jako pracownikowi i jak radzić sobie, kiedy pracodawca przekracza swoje uprawnienia.
Na początek zobacz, jakie są podstawowe prawa pracownika (m.in. w zakresie BHP) według Kodeksu pracy:
Nasze badanie pokazało, że prawa pracownicze w Polsce są łamane i nierespektowane — pokazuje to też m.in. wciąż istniejąca luka płacowa (czyli różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn), która wynosi ok. 20%.
Poza prawami, które Ci przysługują, Kodeks pracy określa również obowiązki pracownika. Za ich łamanie grozi odpowiedzialność porządkowa (kary i nagany), materialna (grzywny) i karna. W określonych przypadkach naruszenia obowiązków pracowniczych m.in. za porzucenie pracy może grozić Ci zwolnienie dyscyplinarne.
Oto podstawowe obowiązki pracownika:
Oczywiście Kodeks pracy nie kończy się na określeniu praw i obowiązków pracownika. Sprawdźmy więc, jak się sprawy mają od strony pracodawcy.
Zobacz też: Badanie alkomatem w pracy - kontrola trzeźwości.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Prawo pracy ma chronić zarówno pracownika jak i pracodawcę. Dlatego określa nie tylko prawa pracownicze, ale również prawa i obowiązki pracodawcy. Je również warto znać, żeby świadomie i bezpiecznie poruszać się po rynku pracy.
Tym razem zaczniemy od obowiązków.
również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy
Obowiązki pracodawcy, tak jak prawa pracownicze, służą przede wszystkim zapewnieniu pracownikom bezpiecznych i dobrych warunków pracy. To oczywiście nie znaczy, że pracodawcy nie mają również swoich praw.
Na początku możesz spróbować po prostu zwrócić pracodawcy uwagę. Zrozumiałe, że rozmowa z kimś, kto łamie Twoje prawa i ma nad Tobą władzę będzie, po pierwsze, wyjątkowo nieprzyjemna i stresująca, a po drugie może być nieskuteczna.
Dlatego możesz również zwrócić się o pomoc do działu HR, którego zadaniem jest łagodzenie sporów i dbanie o komfort pracowników.
Jeśli to nie pomoże, pozostaje Ci zgłoszenie łamania praw pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy, czyli podstawowego organu w Polsce, którego zadaniem jest kontrola przestrzegania prawa pracy.
W PiP możesz uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz złożyć anonimową skargę na pracodawcę. Po 30 dniach inspekcja ma obowiązek powiadomić Cię o wynikach kontroli w zakładzie pracy.
Oprócz tego możesz również złożyć pozew do sądu pracy (np. w przypadku nieuprawnionego zwolnienia, niewypłaconego wynagrodzenia, dyskryminacji w pracy, czy też mobbingu) i samodzielnie dochodzić swoich praw.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Mam nadzieję, że teraz dokładnie wiesz, jakie są prawa pracownika i jego obowiązki. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Informacje tutaj przedstawione nie stanowią porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z prawnikiem.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Prawa obowiazki pracownika
Średnia:
Piszą o nas: