1. List polecający / rekomendacyjny dla pracownika: wzór i porady

List polecający / rekomendacyjny dla pracownika: wzór i porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twój pracownik właśnie poinformował Cię, że odchodzi i poprosił o wystawienie listu polecającego. Masz mało czasu i nigdy nie pisałeś takiego dokumentu. Dodatkowo musisz zająć się papierkową robotą, związaną z zamknięciem współpracy. 

List rekomendacyjny pisze najczęściej pracodawca lub klienci czy współpracownicy kandydata. W liście polecającym powinny być zawarte pozytywne informacje o pracowniku i jego pracy. Ten dokument ma na celu pokazać rekruterowi lub przyszłemu pracodawcy, że kandydat dobrze spełniał swoje obowiązki i warto go zatrudnić. 

Nie martw się. W tym artykule zobaczysz wzór listu polecającego dla pracownika, który ubiega się o nową pracę. Znajdziesz również przydatne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć dokument z referencjami — niezależnie od tego, czy na wieść o odejściu podwładnego załamałeś ręce czy odetchnąłeś z ulgą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

List polecający — wzór

 

Kraków, 14.04.2019

Krystian Klęczak

Dyrektor finansowy

JPF Bank Małopolski

LIST REKOMENDACYJNY

Pan Krzysztof Bosak był zatrudniony w firmie JPF Bank Małopolski od 10 maja 2017 r. do 14 kwietnia 2019 roku na stanowisku głównego księgowego na podstawie umowy o pracę.

Do jego głównych obowiązków należały: kontrolowanie dekretowania wprowadzania danych do systemu księgowego, analiza i kontrola kont księgowych, terminowe i kompletne prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz koordynowanie procesu ich zamknięcia i kierowanie zespołem działu finansowego banku.

Podczas pracy pan Krzysztof Bosak zdobył praktyczne umiejętności m.in. w zakresie korzystania z programów księgowych, obsługi IScala oraz AX Dynamics 2012, analizy danych w systemie księgowym oraz współpracy z instytucjami zewnętrznymi i organami podatkowymi.

Pan Krzysztof Bosak wyróżniał się przede wszystkim starannością, rzetelnością, umiejętnościami komunikacyjnymi, zwłaszcza w zarządzaniu zespołem oraz merytoryczną wiedzą dotyczącą zagadnień związanych z organizacją systemów finansowych i księgowych w firmie.

Za jego największy sukces uważam wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania dokumentów, co przyczyniło się do wzrostu wydajności zespołu o 15% i zaoszczędziło firmie 20 tys. zł.

Jestem przekonany, że pan Krzysztof Bosak doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z prowadzeniem księgowości, tak jak sprawdził się w naszej firmie i będzie cennym pracownikiem.

Z poważaniem

Krystian Klęczak, odręczny podpis i pieczątka

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego do banku

1. Czym jest list polecający i kiedy się go pisze?

List polecający, zwany inaczej listem rekomendacyjnym, referencyjnym (po angielsku reference letter) lub po prostu opinią o pracowniku, to oficjalny dokument, który pracodawca wystawia pracownikowi kończącemu współpracę z firmą — żeby polecić go przyszłym zatrudniającym. 

Według badań aż 87% firm w Stanach Zjednoczonych włącza referencje do procesu rekrutacji — weź to pod uwagę przy pisaniu listu polecającego po angielsku do zagranicznego pracodawcy czy międzynarodowego przedsiębiorstwa.

List polecający to jeden ze sposobów udzielenia referencji dla pracownika, które może również dodać do CV — np. wpisując tam formułę „referencje dostępne na żądanie”. Proces udzielania referencji zmienił się wraz z wprowadzeniem przepisów RODO i ustawy o ochronie danych osobowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla pracodawców.

Pamiętaj, że jeśli wystawiasz pracownikowi list polecający, jego przyszły pracodawca nie może do Ciebie zadzwonić ani zwrócić się z prośbą o dodatkowe informacje o jego zakresie obowiązków, a przede wszystkim — powodach odejścia z firmy. Jest to związane z RODO.

W swoim CV pracownik powinien zawrzeć aktualną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych. Jeśli jego przyszły pracodawca chce z Tobą porozmawiać, również musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak napisać list polecający?

List polecający dla pracownika to dokument, który musi spełniać wymogi formalne. Dlatego powinien składać się z następujących elementów: daty i miejsca wystawienia referencji (w prawnym górnym rogu), Twoich danych osobowych: imienia i nazwiska, tytułu zawodowego i nazwy firmy (w lewym górnym rogu).

Później, na środku dokumentu, wpisz drukowanymi literami nagłówek, np. list polecający, list rekomendacyjny lub list referencyjny. Następnie możesz przejść do treści dokumentu i napisać swoją opinię o pracowniku, który odchodzi.

Pierwszy akapit zacznij od ogólnych informacji: imienia i nazwiska pracownika, stanowiska, które zajmował, okresu, w którym współpracowaliście oraz typu umowy, na którym był zatrudniony.

Kolejną część listu poświęć na wypisanie jego głównych obowiązków. Bądź konkretny i pokaż dokładnie, czym się zajmował. Oczywiście nie powinieneś wpisywać wszystkich, nawet najmniejszych zadań, które wykonywał. Wybierz te naprawdę ważne — postaraj się stwierdzić, które doświadczenia zawodowe będą istotne dla przyszłych pracodawców.

W liście polecającym możesz wpisać informacje podobne do tych z CV pracownika. Dlatego po opisie jego obowiązków, wymień jego najważniejsze umiejętności — zarówno kompetencje twarde (specjalistyczne) i miękkie (interpersonalne i komunikacyjne)

Następnie napisz o największych osiągnięciach zawodowych pracownika. Postaraj się wyrazić je w liczbach albo pokazać, jak pozytywnie wpłynęły na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Może to być np. wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania czy poprawa wewnątrzfirmowego procesu. 

Na zakończenie listu polecającego podkreśl, że pracownik sprawdzał się na stanowisku, które zajmował, był ważną częścią Twojej firmy i z pewnością będzie wartościowym dodatkiem do nowego zespołu. Na końcu dokumentu dodaj odpowiedni zwrot grzecznościowy (Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku), Twój odręczny podpis oraz firmową lub osobistą pieczątkę. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Porady dotyczące pisania listu polecającego

List polecający to nie tylko uprzejmy gest w stronę pracownika, który odchodzi z Twojej firmy. Pisząc go, wystawiasz także wizytówkę własnej firmie — pokazujesz, że umiesz dawać konstruktywny feedback i dbasz o własnych podwładnych.

Dlatego niezależnie od tego, czy zwalniająca się osoba była świetnym pracownikiem czy zupełnie przeciętnym, warto napisać list rekomendacyjny porządnie i z dbałością o detale. Mam dla Ciebie 5 wskazówek dotyczących listu polecającego, które pomogą Ci szybko przygotować staranny dokument.

Bądź konkretny

X był dobrym pracownikiem i starannie wykonywał swoje obowiązki lub Praca X była nieoceniona, dzięki jego kompetencjom związanym z obsługą programów księgowych oraz wiedzy z dziedziny rachunkowości. Z pewnością to drugie zdanie robi na Tobie lepsze wrażenie i podobnie będzie w przypadku czytającego list polecający.

W pierwszym z powyższych zdań użyto oklepanych fraz, które tak naprawdę niewiele mówią o pracowniku. Drugie wskazuje na konkretne kompetencje i pokazuje, że wiesz, czym zajmował się Twój podwładny. 

Spersonalizuj swój list polecający

Pokaż, że Twój pracownik nie był tylko trybikiem w firmowej machinie, ale ważną częścią Twojego przedsiębiorstwa. Żeby to zrobić, krótko opisz np. jego największe osiągnięcia.

Szczerość przede wszystkim

List polecający to nie laurka na dzień matki, tylko oficjalny dokument. Nie musisz „słodzić” swojemu pracownikowi i opisywać go w samych superlatywach — tak jak on nie zdecyduje się na kłamstwo w CV. Skup się na konkretach — jego cechach charakteru i umiejętnościach, które rzeczywiście cenisz w kontekście zawodowym.

Nie rozpisuj się 

Żaden rekruter ani pracodawca nie ma czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów — zwłaszcza że przed listem polecającym, będzie musiał zapoznać się z CV i listem motywacyjnym. Jedna, ale konkretna strona A4 w zupełności wystarczy.

Zadbaj o formę listu polecającego

Jak każdy oficjalny dokument, list polecający powinien wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj o odpowiednim formatowaniu, sprawdź, czy nie zrobiłeś literówek i innych błędów językowych. Na pewno nie chcesz wyjść na niechlujnego i podchodzącego lekceważąco do obowiązków i pracy!

Potrzebujesz dodatkowych rad dotyczących listu polecającego? Napisz komentarz pod artykułem, a ja z przyjemnością Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List polecajacy wzor

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.85  (13 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: