Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać projektantem wnętrz [też bez studiów]? Porady
Piszą o nas:
Dekorowanie oraz urządzanie pomieszczeń sprawia Ci przyjemność i chciałbyś na tym zarabiać? Wyróżnia Cię kreatywność i zmysł estetyczny, ale wciąż nie wiesz, jak zostać projektantem wnętrz? Na szczęście — znalazłeś ten artykuł.
W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać architektem wnętrz krok po kroku. Dowiesz się, jakie wykształcenie i umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz co zrobić, by dostać pracę dekoratora wnętrz.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać projektantem wnętrz krok po kroku? Wymagania i studia
Barometr zawodów na 2022 rok wskazywał, że zawody architekta i dekoratora wnętrz znajdują się w równowadze — a to oznacza, że popyt równoważy podaż. Dlatego żeby zostać projektantem wnętrz i odnieść w tej dziedzinie sukces, musisz się nieco wykazać na tle konkurencji. Jak to zrobić?
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest Twoje wykształcenie. Aby zostać projektantem, warto ukończyć studia na kierunku architektura wnętrz, projektowanie wnętrz, projektowanie architektury wnętrz i otoczenia lub projektowanie mebli. Takie kierunki studiów oferują m.in. uczelnie artystyczne i politechniki. Oprócz wyników matury, rekruterzy wezmą pod uwagę również Twoje zdolności plastyczne.
Możesz także ukończyć kursy dedykowane przyszłym projektantom w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym lub online. Takie szkolenia trwają zwykle od 120 do 140 godzin, a ich koszt to około 2000 zł.
W trakcie studiów lub szkoleń nabędziesz kwalifikacje zawodowe niezbędne do tego, by zostać projektantem wnętrz — m.in.:
- znajomość podstawowych pojęć z zakresu architektury
- podstawy ergonomii
- wpływ kompozycji na postrzeganie i oddziaływanie wnętrza
- stylizacja i aranżacja wnętrz
- tricki dekoratorskie
- wybór materiałów wykończeniowych
- zarządzanie i realizacja projektów
- zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i akustyki
- wyposażanie wnętrz w niezbędne urządzenia sanitarne, elektryczne i wentylacyjne oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe
- rysunek odręczny różnymi technikami
- projektowanie wnętrz w programie graficznym.
Pozostałe kompetencje zawodowe — np. umiejętność „sprzedania” swojej wizji klientom czy rozsądne zarządzanie ich budżetem — nabędziesz w trakcie pracy lub praktyk w firmie projektowej.
Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów?
W Polsce zawody dekoratora i architekta wnętrz nie są odgórnie regulowane. Dlatego żeby zostać projektantem wnętrz, nie musisz mieć wyższego wykształcenia — wystarczy ukończenie kursu. Studia nie dadzą Ci też uprawnień budowlanych, dlatego każdą większą zmianę (np. ingerencję w położenie ścian) i tak będziesz musiał konsultować ze specjalistą.
Jednak warto pamiętać, że wykształcenie wyższe doda Ci prestiżu i wiarygodności w oczach przyszłych klientów. Na studiach zdobędziesz też szerszą wiedzę z zakresu projektowania wnętrz, która w przyszłości może Ci się przydać.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Jakie musisz mieć predyspozycje, żeby zostać projektantem i dekoratorem wnętrz?
O ile masz odpowiednią wiedzę i umiejętności, to zostanie projektantem wnętrz nie powinno być trudne. Jednak sama znajomość procedur i zasad projektowania nie wystarczy, by pracować jako architekt wnętrz — w obcowaniu z klientem i wykonawcą niezbędne są również kompetencje miękkie.
A czego dokładnie możesz spodziewać się w pracy projektanta wnętrz?
Zatem jak zostać dekoratorem wnętrz lub architektem? Oto lista cech i kompetencji miękkich, które mogą Ci się przydać:
- zmysł estetyczny i wnętrzarski
- kreatywność
- rozwinięta wyobraźnia
- zdolności negocjacyjne
- rozwinięte umiejętności komunikacyjne
- umiejętność słuchania ze zrozumieniem
- wrażliwość na potrzeby klientów
- spostrzegawczość i uważność na detale
- pokora i elastyczność
- umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
- świetna organizacja pracy
- terminowość i zaangażowanie
- ciągła chęć nauki.
W kolejnej części artykułu wyjaśnię Ci, co jeszcze musisz wiedzieć, żeby zostać architektem lub dekoratorem wnętrz.
3. Jak napisać CV i list motywacyjny architekta wnętrz?
Spora grupa architektów i dekoratorów wnętrz decyduje się założyć własną działalność gospodarczą. Ale jeśli chcesz pracować u kogoś, najpierw będziesz musiał napisać CV i list motywacyjny. Jak to zrobić?
W CV architekta wnętrz przede wszystkim napisz o swoim wykształceniu. Bardzo wielu projektantów i dekoratorów na rynku nie ukończyło studiów architektonicznych. Dlatego jeśli masz wykształcenie wyższe i chcesz się jakoś wyróżnić, to podkreślenie tej informacji w CV z pewnością zadziała na Twoją korzyść.
Dobrym sposobem autopromocji jest również opisanie swoich zainteresowań związanych z zawodem — m.in. w liście motywacyjnym oraz sekcji CV O mnie. Taką pasją może być chociażby oglądanie programów dekoratorskich, rysowanie, szycie lub majsterkowanie, zamiłowanie do prac konkretnego artysty albo śledzenie najnowszych wnętrzarskich trendów. Rekruterzy doskonale wiedzą, że kandydaci, którzy lubią swoją pracę, zwykle są też lepszymi pracownikami.
Zwróć również szczególną uwagę na wygląd swoich dokumentów aplikacyjnych. Dobry projektant wnętrz powinien mieć zmysł estetyczny i przywiązywać uwagę do detali, a Twoje CV może stać się dla pracodawcy gwarancją lub zaprzeczeniem tych cech.
Podobnie jak w przypadku innych artystycznych zawodów, do maila z CV możesz również załączyć swoje portfolio — np. wysoko oceniony projekt, który sporządziłeś w trakcie studiów. Dzięki temu pracodawca chętniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Chcesz zostać projektantem wnętrz i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem — z przyjemnością Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac projektantem wnetrz
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
HR — co to znaczy? Czym zajmuje się dział Human Resources?
Zobacz, co to jest HR. Sprawdź, czym zajmuje się dział HR w firmie, na czym polega praca specjalisty ds. HR i jak nim zostać.
Wymiar czasu pracy 2024: liczba godzin na 1/1, 1/2 i 3/4 etatu
Sprawdź swój czas pracy na 2024 rok. Zobacz, ile godzin pracy obowiązuje w danym miesiącu oraz jak obliczyć wymiar czasu pracy dla 1/1, 1/2 i 3/4 etatu.
Dodatek za godziny nocne 2024: ile wynosi, jak obliczyć?
Zobacz, ile wynosi dodatek za godziny nocne w poszczególnych miesiącach 2023 roku, komu przysługuje i jak go obliczyć.
Piszą o nas: