Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Badanie alkomatem w pracy w celu sprawdzenia trzeźwości pracownika jest możliwe — ale tylko za jego zgodą lub przez uprawnione do tego służby (np. policję).
Jak dokładnie brzmią przepisy o badaniu trzeźwości pracownika w 2023 roku? Co grozi pracownikowi za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu i czy pracodawca jest za niego odpowiedzialny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo pracowników w zakładzie pracy. Reguluje to Kodeks pracy w art. 94:
Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
(...)
4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (...).
Praca pod wpływem alkoholu stanowi poważne naruszenie zasad BHP. W ten sposób pracownik może bowiem zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i innej osobie oraz narazić pracodawcę na dodatkowe koszty.
Dlatego gdy pracodawca podejrzewa, że pracownik jest nietrzeźwy, może zarządzić badanie alkomatem w pracy. Jednak w tym celu musi otrzymać zgodę podwładnego — w przeciwnym razie byłoby to poważne naruszenie praw pracownika.
Należy również pamiętać, że pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, co do której podejrzewa, że jest pod wpływem alkoholu. Takie działanie byłoby niezgodne z ustawą z dn. 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
Art. 17. 1. Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.
2. Uprawnienia kierownika zakładu pracy, o którym mowa w ust. 1, służą również organowi nadrzędnemu nad danym zakładem pracy oraz organowi uprawnionemu do przeprowadzenia kontroli zakładu pracy.
3. Na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika, o którym mowa w ust. 1, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Do badania stanu trzeźwości stosuje się przepisy, wydane na podstawie art. 47 ust. 2.
Jak widzisz — badanie alkomatem w pracy to tylko jedna z możliwości. Trzeźwość pracownika można bowiem określić również na podstawie krwi pobranej przez uprawnioną do tego osobę (np. pielęgniarkę).
A jeśli pracownik nie zgodzi się na wykonanie badania, pracodawca może wezwać uprawnione do tego służby (np. policję) — wówczas pracownik będzie zmuszony poddać się kontroli.
Co istotne, badanie trzeźwości pracownika zaleca się wykonać również w razie wypadku przy pracy, o ile dany pracownik w nim uczestniczył. Takie badanie można przeprowadzić alkomatem, z krwi lub moczu. A niewykonanie go — nawet jeśli pracownik był trzeźwy — sprawi, że utraci on prawo do ubezpieczenia wypadkowego.
W związku z planowaną nowelizacją Kodeksu Pracy, w 2023 r. pracodawca będzie mógł prowadzić prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników — nie tylko w przypadku podejrzenia. Co więcej, możliwe będą również kontrole osób pracujących zdalnie, jak też zatrudnionych w ramach umów zlecenie i B2B. Ostateczny kształt ustawy nie jest jednak jeszcze znany.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Jeśli badanie alkomatem w pracy da wynik pozytywny, na pracownika czekają przykre konsekwencje.
Najpoważniejszą karą za pracę pod wpływem alkoholu może być tzw. zwolnienie dyscyplinarne — czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. A to oznacza m.in. utratę prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz zasiłku dla bezrobotnych, a także problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości.
Lżejszymi konsekwencjami za pozytywny wynik badania alkomatem w pracy mogą być:
Niestety — z naszego badania o lojalności w pracy z 2021 roku wynika, że aż 29% Polaków piło alkohol w trakcie pracy (w tej grupie znalazło się 20% badanych kobiet i aż 39% mężczyzn). A to zaburza koncentrację i zwiększa ryzyko wypadków przy pracy.
Dlatego zachowanie trzeźwości w miejscu pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracownika. Warto pamiętać, że praca pod wpływem alkoholu jest złamaniem tego obowiązku oraz poważnym naruszeniem norm społecznych.
Obecnie badanie trzeźwości pracownika bez jego wyraźnej zgody jest niemożliwe. Również wyroki sądowe wskazują, że wyrywkowe badanie alkomatem w pracy losowych pracowników stanowi naruszenie ich dóbr osobistych.
Ten problem ma rozwiązać planowana nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy mają zezwalać pracodawcom na wyrywkowe i prewencyjne badanie pracowników na obecność alkoholu i innych substancji odurzających w organizmie.
We wstępnym projekcie przewidziano dwa tryby niedopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków służbowych:
Jednak na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A czy Ty miałeś robione badanie alkomatem w pracy? Co sądzisz o przepisach o zachowaniu trzeźwości w miejscu pracy? Napisz komentarz pod tym artykułem.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Badanie alkomatem w pracy
Średnia:
Piszą o nas: