1. Jak zostać księgowym lub księgową [też bez studiów]? Porady

Jak zostać księgowym lub księgową [też bez studiów]? Porady

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zawód księgowego to jeden z najstarszych na świecie, a jednocześnie bardzo przyszłościowy. W końcu każda firma potrzebuje specjalisty, który zatroszczy się o jej finanse i rozliczy podatki. 

Ty też chcesz wiedzieć, jak zostać księgową? Na szczęście — możesz liczyć na nas.

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać księgowym lub księgową w Polsce. Dowiesz się, jaką szkołę trzeba w tym celu ukończyć, które umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz co warto napisać w CV, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać księgowym lub księgową w Polsce?

Według Barometru zawodów, od 2022 roku pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi to zawody deficytowe niemal we wszystkich województwach.

Specjalistów poszukują m.in. nowo powstające zakłady produkcyjne, firmy z branży nieruchomości, nowoczesnych usług dla biznesu i technologii finansowych, a także sektor państwowy. W związku z tym to właśnie teraz jest idealny moment na to, by zostać księgowym lub księgową.

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz:

  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
  • posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
  • nie być karanym za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Ponadto księgowi powinni świetnie orientować się w prawie podatkowym i prawie pracy, a przy tym znać ustawę o rachunkowości i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej. W tym celu należy uczęszczać na kursy i szkolenia z księgowości — zwłaszcza że przypisy cały czas się zmieniają.

Pomocne będzie też ukończenie odpowiedniego kierunku studiów: finansów i rachunkowości, ekonomii albo zarządzania. Nie jest to jednak konieczne.

Co ciekawe — dawniej, żeby zostać księgową w Polsce, należało posiadać tzw. certyfikat księgowy. Teraz Ministerstwo Finansów chce jego przywrócenia, jako argumenty podając m.in. spadek jakości usług świadczonych przez biura rachunkowe i fakt, że od czasów deregulacji nie wykształciły się skuteczne mechanizmy rynkowej certyfikacji.

Jednak póki co nie trzeba mieć certyfikatu księgowego, by dostać pracę w tym zawodzie.

Jak zostać księgową bez studiów?

Tak jak wspomniałam wyżej — żeby zostać księgową lub księgowym, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy ukończyć kursy lub szkolenia z zakresu księgowości. Podstawową wiedzę można również zdobyć w liceum lub technikum o profilu ekonomicznym oraz w wybranych szkołach policealnych.

Ale pamiętaj, że ukończenie studiów może dać Ci sporą przewagę na rynku pracy — zwłaszcza jeśli starasz się o posadę w dużej firmie albo chcesz awansować na stanowisko głównej księgowej.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Co trzeba umieć, aby zostać księgowym?

Żeby zostać księgową lub księgowym i czerpać z tej pracy przyjemność, warto posiadać określone cechy charakteru i osobowości. Jakie?

Dobry księgowy powinien lubić pracę z dokumentami i nie bać się zmian — w tym zawodzie korekty i ciągłe zmiany przepisów to codzienność. Warto też uodpornić się na sugestie klientów dotyczące sposobu księgowania i naginania przepisów. Na księgowych ciąży spora odpowiedzialność prawna, a uleganie presji nie będzie żadnym argumentem dla urzędu skarbowego.

A oto inne cechy i umiejętności miękkie potrzebne w pracy księgowego:

  • świetna organizacja pracy
  • rzetelność, dokładność i skrupulatność
  • dobra pamięć
  • cierpliwość
  • zdolności komunikacyjne
  • umiejętność łatwego wyjaśniania zawiłych kwestii
  • myślenie analityczne
  • umiejętność pracy samodzielnej
  • odpowiedzialność
  • chęć ciągłej nauki i rozwoju
  • otwartość na nowe możliwości i narzędzia pracy
  • odporność na stres.

Te kompetencje umożliwią Ci sprawne realizowanie zadań, takich jak m.in.:

  • księgowanie dokumentów i wyciągów bankowych
  • prowadzenie ewidencji kosztów księgowych
  • przygotowywanie deklaracji podatkowych
  • przygotowywanie przelewów
  • sporządzanie sprawozdań finansowych
  • komunikacja z klientami i/lub pracodawcą.

Pamiętaj, że księgowość nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie — może dać Ci mnóstwo satysfakcji i możliwości rozwoju. W końcu w dzisiejszych czasach bycie księgowym to nie tylko praca z dokumentami, ale też bycie doradcą, wsparcie dla klienta lub pracodawcy i dbanie o jego bezpieczeństwo finansowe.

3. Jak napisać CV i list motywacyjny, żeby zostać księgowym?

A jak zostać księgowym lub księgową, jeśli spełniłeś już powyższe wymagania? Przede wszystkim musisz napisać skuteczne CV i list motywacyjny do pracy w księgowości.

Pamiętaj, że samo doświadczenie nie pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi przepisami. I choć warto wymienić w CV pracodawców i swoje dotychczasowe obowiązki, w Twoim przypadku najcenniejsze będą szkolenia, kursy i certyfikaty związane z księgowością. Szczególnie te najnowsze — dlatego pamiętaj, by w CV podać miesiąc i rok każdego szkolenia.

Kolejną istotną sprawą w CV księgowego będą osiągnięcia zawodowe. To dowód na to, że dobrze wykonujesz swoje zadania. Jeśli to możliwe, swoje sukcesy opisz za pomocą liczb — np. 100% terminowość w księgowaniu dokumentów albo ocena pracownicza 9,5/10 w III kwartale 2021 roku.

Jeśli chcesz, by Twój życiorys zawodowy wyróżniał się na tle innych, na samej górze CV umieść sekcję Podsumowanie i cele zawodowe. W 4-5 zdaniach wyjaśnij, kim jesteś, co do tej pory udało Ci się osiągnąć oraz jak Twoja wiedza i doświadczenie przysłużą się przyszłemu pracodawcy.

Aplikując do pracy księgowej, możesz również napisać list motywacyjny. Ale nie powtarzaj w nim słowo w słowo informacji zawartych w CV. Żeby wysłanie listu miało sens, należy rozwinąć w nim te informacje, na które w życiorysie zabrakło miejsca — np. wyjaśnić, dlaczego wiedza zdobyta na danym szkoleniu przyda Ci się w pracy albo szerzej opisać swoje kompetencje miękkie.

Pamiętaj też, by treść CV i listu motywacyjnego każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy — wtedy będą najbardziej skuteczne.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz zostać księgową lub księgowym i masz więcej pytań? Napisz je w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac ksiegowym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: