1. Zwolnienie lekarskie od psychiatry - ile płatne? [+ Zasady]

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - ile płatne? [+ Zasady]

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Psychiatra może wystawić Ci zwolnienie lekarskie — tak samo jak każdy inny lekarz. Przyczyną takiego zwolnienia mogą być m.in. depresja, wypalenie zawodowe albo skutki mobbingu w pracy.

Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry jest płatne w 100%? Jak uzyskać L4 od psychiatry — również wstecz? Czy można je dostać po wypowiedzeniu umowy o pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Zwolnienie lekarskie od psychiatry — dla kogo, na jak długo i czy jest płatne?

Zwolnienie lekarskie — również od lekarza psychiatry — to dokument, który potwierdza czasową niezdolność do pracy. Zasady wystawiania L4 szczegółowo regulują rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. oraz ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. (w przypadku zwolnień dla kobiet w ciąży).

Warto pamiętać, że od 1 grudnia 2018 r. lekarze w Polsce wystawiają wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). Dzięki temu nie musisz dostarczać pracodawcy zwolnienia w formie papierowej.

Lekarz psychiatra może wystawić Ci L4, jeśli:

  • jesteś ofiarą mobbingu w pracy
  • doświadczasz skutków wypalenia zawodowego
  • masz objawy depresji
  • cierpisz na inne zaburzenie psychiczne, które uniemożliwia Ci wykonywanie obowiązków służbowych.

Okres zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni (około pół roku) — o ile przysługuje Ci wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Po tym czasie możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne na okres maksymalnie do 12 miesięcy. Ostateczną długość zwolnienia lekarskiego ustali lekarz.

Co istotne — o ile w przypadku pozostałych schorzeń lekarz może wystawić Ci zwolnienie maksymalnie do 3 dni wstecz, to psychiatrów takie ograniczenia nie obowiązują. A to oznacza, że zwolnienie lekarskie od psychiatry możesz uzyskać nawet na kilka lub kilkanaście dni wstecz (o ile lekarz uzna, że już wtedy byłeś niezdolny do pracy).

A czy w trakcie L4 od psychiatry musisz siedzieć w domu?

Niekoniecznie. W przypadku schorzeń natury psychicznej aktywność fizyczna (np. spacery) czy też urlop dla poratowania zdrowia mogą być wręcz elementem terapii. Ale jeśli obawiasz się problemów ze strony ZUS-u, poproś lekarza o wydanie stosownych zaleceń w e-ZLA. Dzięki temu będziesz mógł usprawiedliwić swoją nieobecność w domu na wypadek ewentualnej kontroli.

Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry jest płatne w 100%?

Na ogół — nie. Dlaczego?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry jest traktowane tak samo jak L4 od innego lekarza. Oznacza to, że zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek chorobowy wynoszą 80% podstawy chorobowej pracownika. Podobnie jak w przypadku L4 od innych specjalistów, zwolnienie lekarskie od psychiatry jest płatne w 100% tylko w trakcie ciąży pracownicy.

Za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca. Za kolejne dni, tygodnie lub miesiące na L4 od psychiatry zapłaci ZUS.

Z kolei świadczenie rehabilitacyjne (również wypłacane przez ZUS) przez pierwsze 3 miesiące zwolnienia wynosi 90%, zaś w kolejnych — 75% stałego wynagrodzenia. Również w tym wypadku na pełne wynagrodzenie możesz liczyć tylko w okresie ciąży.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zwolnienie lekarskie od psychiatry a wypowiedzenie umowy o pracę

A jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego od psychiatry po ustaniu zatrudnienia lub rozwiązaniu umowy o pracę?

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim do 3 miesięcy. To bardzo ważna informacja, bo wiele osób cierpiących na problemy natury psychicznej przebywa na dość długich zwolnieniach.

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z osobą, która przebywa na L4 przez okres:

  • dłuższy niż 3 miesiące — jeśli była zatrudniona u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy
  • dłuższy niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego — jeśli była zatrudniona w danej firmie przez co najmniej 6 miesięcy albo jej niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Jeżeli jednak poważnie naruszyłeś obowiązki pracownicze i zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego — nawet jeśli ewentualne zwolnienie wystawi Ci lekarz psychiatra.

Ty, jako pracownik, również możesz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego od psychiatry. W takim wypadku nie ma znaczenia, jak długo przebywasz na L4.

Możesz też pójść na zwolnienie lekarskie od psychiatry w momencie, gdy otrzymałeś wypowiedzenie — oczywiście pod warunkiem, że lekarz znajdzie ku temu podstawy. A to niewykluczone, bo dla wielu osób zwolnienie z pracy oznacza duży kryzys psychiczny.

Co istotne — L4 od psychiatry możesz otrzymać zarówno w trakcie, jak i po ustaniu zatrudnienia. Jeśli okres zwolnienia przekroczy czas trwania Twojej umowy o pracę, zasiłek chorobowy otrzymasz po prostu od ZUS-u, a nie od byłego pracodawcy.

3. Jak załatwić zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Takie zwolnienie wystawi Ci jedynie psychiatra, który na podstawie wywiadu stwierdził u Ciebie niezdolność do pracy. Nie może tego zrobić psycholog, psychotrapeuta ani lekarz pierwszego kontaktu.

Pracodawca i ZUS mogą zaakceptować zwolnienie wystawione przez lekarza psychiatrę:

  • w ramach umowy z NFZ (dla osób objętych ubezpieczeniem)
  • pracującego w prywatnym gabinecie (dla każdej osoby — również nieubezpieczonej).

Nie ma znaczenia, jak odbyła się wizyta — online czy w przychodni.

Żeby pójść do psychiatry, nie musisz mieć skierowania od innego lekarza ani od psychologa (choć niewykluczone, że specjalista sam Ci to zaproponuje). Żeby umówić wizytę, zadzwoń do konkretnej placówki medycznej albo znajdź psychiatrę w swoim mieście przez internet — np. na portalu ZnanyLekarz.pl.

Pamiętaj, że wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu. Badania z 2018 roku dowodzą, że ponad 41% Polaków przynajmniej raz korzystało z takiej pomocy. Nie warto odkładać wizyty, aż zrobi się naprawdę źle — dzięki temu będziesz mógł nie tylko uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry, ale też wdrożyć odpowiednie leczenie.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Czekasz na zwolnienie lekarskie od psychiatry i masz więcej pytań? Zostaw komentarz pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zwolnienie lekarskie od psychiatry

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.08  (13 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: